Žvilgsnis į katalikišką žiniasklaidą
Lietuvoje pasigendama katalikų solidarumo žiniasklaidoje
Vasario 21 dieną sukako dveji metai interneto
dienraščiui bernardinai.lt. Lietuvos pranciškonų įsteigta žiniasklaidos
priemonė nustebino daugelį. Ji gerokai skyrėsi ne tik nuo Lietuvoje
įprastų katalikiškų leidinių, bet ir jau egzistavusių interneto
portalų. Tikrai nesijaučiame kuo nors geresni už kitas Lietuvos
katalikiškas žiniasklaidos priemones. Kaip tik siekiame didesnio
jų solidarumo ir bandome įveikti vidinį susiskaldymą, - teigia
jo vyriausiasis redaktorius Andrius Navickas. Pateikiame jums pokalbį,
kuris, tikime, padės labiau suprasti interneto dienraščio bernardinai.lt
tikslus ir rūpesčius.
Kodėl kilo idėja steigti katalikišką dienraštį internete?
Galbūt vertėjo geriau stiprinti jau turimas žiniasklaidos priemones?
Šį klausimą ypač dažnai girdėdavome pirmaisiais mūsų leidinio egzistavimo mėnesiais. Mano įsitikinimu, jis kiek keistokas. Šiandien daugelis net nežino, kiek katalikiškų žiniasklaidos priemonių buvo iki sovietinės okupacijos. Labai daug daugiau nei šimtas. Neįtikėtina? O kiek turime šiandien? Ar šiandien katalikų balsas yra girdimas visuomenės gyvenime? Deja, tik per šventes, kai prisimena katalikybę tarsi kokią antikvarinę vertybę.
Dar vienas dalykas tikrai nesuprantu, kodėl Lietuvoje taip abejingai žvelgiama į jau dabar egzistuojančių žiniasklaidos priemonių nykimą. Tyliai užgeso Katalikų pasaulis, Lux. Kiek šiandien žmonių skaito Naująjį Židinį, Logos ar Soter? Dėkui Dievui, stiprėja Artuma, tačiau ar girdime jos populiarinimo vajų? Ar kunigai ragina skaityti katalikišką žiniasklaidą? Girdėjau, kad Lietuvos vyskupai planuoja parašyti ganytojišką laišką apie žiniasklaidą. Gerai, tačiau ar jis nebus pavėluotas bent dešimtmetį? Kitas dalykas ar tikrai Vyskupų Konferencija neturi iš ko išlaikyti bent vieną plačiai visuomenei skirtą leidinį? Gerai, jei, tarkim, nėra lėšų, tai bent turi būti tvirtas moralinis palaikymas.
Prisipažįstu, skaudu, kai matau, jog XXI amžius yra paliktas grumtis dėl išgyvenimo vienas. Apmaudu, kai koks nors išprusęs katalikas šiaušiasi, jog šis laikraštis nepakankamo lygio. O ką mes visi padarėme, kad jis būtų kokybiškesnis? Ar apskritai mes įsivaizduojame, iš kokių lėšų jis gyvuoja? Juk šiandien XXI amžius yra vienintelis katalikiškas laikraštis Lietuvoje. Jei jį užsiprenumeruotų kiekvienas Lietuvos katalikas tada jis galėtų nukonkuruoti ir Lietuvos rytą.
Kai mes steigėme interneto dienraštį, jį suvokėme ne kaip kitos katalikiškos žiniasklaidos konkurentą, bet veikiau kaip naudingą pakeleivį. Štai šiandien spausdiname XXI amžiaus, Artumos, Naujojo Židinio publikacijas ir jos pasiekia tuos žmones, kurie galbūt iki tol nė negirdėjo apie tokius leidinius. Esu įsitikinęs, kad visi katalikiški leidiniai turi reklamuoti ir remti vienas kitą. Juk visi ne pinigus kalame, bet esame Viešpaties vynuogyno darbuotojai.
Dar vienas svarbus dalykas popiežius Jonas Paulius II daug kalbėjo apie evangelizacijos internete svarbą. Mes neturime pasaulinio interneto tinklo palikti tiems, kuriems nerūpi Dievas.
Žvelgiant iš dvejų metų perspektyvos, ar pasiteisino jūsų
lūkesčiai?
Ar publikos aplodismentai visada yra deramas kriterijus krikščioniui? Manau, kad ne. Taigi nėra paprasta pamatuoti. Mes tikime, kad gyvename iš Viešpaties malonės. Norėtume, kad Viešpaties didėtų, o mažėtų bernardinai.lt. Aišku, turime pasidžiaugti, jog susiformavo keliolikos tūkstančių kasdienių skaitytojų auditorija. Tai net daugiau nei tikėjomės, ir ji vis auga. Kita vertus, matome, kad labai stiprėja ir mirties kultūros jėgos pasaulyje. Taigi pjūtis didelė, o darbininkų tradiciškai trūksta.
Nevengiate politinių temų ar nenutiks kaip Lenkijoje,
kur Marijos radijas tapo hierarchų kritikos taikiniu už per didelį
politinį angažuotumą?
Lenkijos Marijos radijo vadovas kunigas. Visi bernardinai.lt darbuotojai pasauliečiai. Pabrėžiu tai, nes nenoriu, kad atsakomybė už mūsų klaidas kristų ant dvasininkų. Kitas dalykas per dvejus metus, manau, įrodėme, kad visas politines partijas vertiname ne pagal jų pavadinimą, bet pagal realius darbus. Asmeniškai aš esu dešiniųjų politinių pažiūrų, tačiau visada bandau skirti savo nuomonę nuo bendros bernardinai.lt pozicijos. Pastaroji pasiūlyti skaitytojui įvairias pozicijas ir leisti pačiam pasirinkti.
Kartais girdime kaltinimų, jog pas mus daugiau nei kitur reiškiasi krikščionys demokratai, konservatoriai. Nemanome, jog šie kaltinimai pagrįsti. Leidžiame kalbėti visiems. Aišku, gal ką nors erzina, jog pas mus spausdinami tekstai ir tų, kurie neturi pinigų, jog prasibrautų į populiariausius dienraščius ar televizijų kanalus. Mes gi norime, kad politikoje rungtųsi idėjos, o ne pinigai.
Tiesa, kai matome, jog kai kurios temos visuomenėje neleistinai pamirštamos, mes bandome jas priminti. Turiu galvoje sovietmečio okupacijos baisumus ir kovos su okupantais detales. Labai didžiuojuosi mūsų nauju ciklu Laisvės kryžkelės, kuris skirtas pasipriešinimo okupacijai temai. Deja, didelė dalis Lietuvos žiniakslaidos pamiršta okupaciją. Gal pamiršti padeda valdančiųjų partijų parama?
Stebina bernardinai.lt labai didelis temų spektras. Čia
galima rasti net anekdotų ar receptų.
Okupacija įdiegė mitą, kad būti krikščioniu tai gyventi susigūžus. Katalikybė mums siūlo visavertį gyvenimą. Tai yra gyvybės pilnatvės religija. Taip pat esu įsitikinęs, kad krikščioniui gali rūpėti ir sportas, ir receptai, ir mados. Krikščioniui reikia ir anekdotų. Tačiau, aišku, turi būti aiškūs prioritetai. Jei rašytume vien apie kulinariją ir pramogas, manau, nebūtume verti katalikiško dienraščio vardo.
Kita vertus, mes sąmoningai saugome skaitytoją nuo didžiulio balasto, informacinių šiukšlių, kurių apstu daugelyje nūdienos leidinių. Turiu galvoje horoskopus, tuštybes iš aukštuomenės gyvenimo, skandalus dėl skandalų. Viso to nerasite bernardinai.lt.
Kokie jūsų dienraščio santykiai su Dž.Sorošu?
Vakaro žinių, Respublikos ir kai kurių valdančiosios koalicijos politikų propagandą vertinu kaip piktojo veikimą. Matyt, kažkam esame nepatogūs? Kažin ar prasminga dar kartą aiškinti mūsų santykį su Dž.Sorošu. Mano nuomone, yra už ką šį žmogų gerbti, tačiau yra labai daug nepriimtinų jo idėjų. Deja, tiems, kurie šias idėjas šiandien kritikuoja, paprastai rūpi ne visuomenės gerovė, o egoistiški interesai.
Mes kategoriškai pasisakome prieš narkotikų legalizavimą, palaidumą dorinio auklėjimo srityje, kosmopolitizmo propagavimą. Niekada nesvarstau, kaip tam tikrą idėją, reiškinį vertina Dž.Sorošas. Man svarbu, kaip tai vertina Kristus.
Dar vienas dalykas nesame nei tiesiogiai, nei netiesiogiai Dž.Sorošo finansuojamas dienraštis.
Ko turėtume tikėtis iš bernardinai.lt artimiausiu metu?
Daug kas įvyksta spontaniškai, todėl nėra paprasta planuoti. Tikimės artimiausiu metu stiprinti tris sritis: dar įdėmiau domėsimės korupcijos tema, daugiau dėmesio skirsime rubrikai Išeivija ir gerokai suaktyvinsime rubriką Religinė informacija iš Lietuvos.
Kita vertus, labai norėtume pakalbinti kuo daugiau krikščionių, kurie užima atsakingas pareigas. Norime būti ne tik druska, bet ir rodyti šviesą, nes šiandien žmonėms kaip niekada reikia vilties.
Kalbino L.G.
© 2006 XXI amžius
|