Tiesos beieškant
Bronius VERTELKA
|
Rašytojas Kazys Paulauskas
ir leidyklos Magilė savininkė
Regina Magilienė
|
Panevėžyje gyvenantiems Lietuvos rašytojų sąjungos nariams suskaičiuoti užtenka vienos rankos pirštų, todėl pasirodžiusi jų knyga kaip šventė miestelėnams. Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyko susitikimas su rašytoju Kaziu Paulausku, kurio metu buvo pristatytas ir jo romanas Ištikimybė S. Renginį organizavo biblioteka ir Lietuvos moterų lygos Panevėžio skyrius. Knyga, kurios pagrindinis herojus Benas, dvasiškai tvirtas žmogus, patekęs į įvairias situacijas, sutikęs įvairios patirties turinčių žmonių, liko ištikimas Gėrio ir Tikėjimo tiesoms, sulaukė diskusijų.
Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas negailėjo griežtų žodžių autoriui už jo per daug nutamsintą dabartinės Lietuvos gyvenimą. Ganytojas pateikė pavyzdžių, kaip keitėsi šalis Nepriklausomybės metais. Kur kas atlaidesnis rašytojui, savo buvusiam mokytojui miesto 5-ojoje vidurinėje mokykloje, buvo Naujamiesčio Šv. apašt. Mato bažnyčios klebonas kun. Algirdas Dauknys. Tačiau jis pastebėjo, jog visuomenė nestokoja problemų, kuriomis būtina susirūpinti valstybei.
K.Paulausko romaną Ištikimybė S analizavo prof. Ona Voverienė. Viešnia iš Vilniaus su skausmu balse kalbėjo, kad dabar leidžiamos (ir skaitomos) tokios knygos, kuriose neaptiksi dvasinių vertybių. Skaityti tokią literatūrą šiandien netgi tapo madinga. Mažai ką gero pamatysi ir televizoriaus ekrane ar rasi sklaidydamas laikraščius.
Kalbėjusi knygos redaktorė Lionė Lapinskienė teigė, kad dirbti prie kūrinio rankraščio jai buvo įdomu. Lituanistei imponavo graži, vaizdinga autoriaus kalba. Knygą reikia skaityti ne priešokiais, bet atsidėjus, negalvojant apie pašalinius dalykus.
Knygos leidėja Regina Magilienė prisiminė, kad ryšius su rašytoju K. Paulausku užmezgė prieš penkerius metus. Leidykla Magilė išleido jo fantastikos kūrinį NSO kasdienybė ir prozos Lėlytė. Už abi knygas autorius neėmė jam priklausančio honoraro šias lėšas skyrė romanui Ištikimybė S leisti. Leidėja sakė, jog ši knyga viena geriausių per leidyklos vienuolika gyvavimo metų, tačiau ji nebus pelninga ir graibstoma skaitytojų. Prelegentė gyrė jos viršelio nuotraukos autorių, garsų fotomenininką Saulių Saladūną.
Kaip apie tolerantišką, supratingą žmogų, buvusį dukros ir sūnaus mokytoją, 5-osios vidurinės mokyklos direktorių K.Paulauską mintimis dalijosi Lietuvos moterų lygos Panevėžio skyriaus pirmininkė Liudvika Knizikevičienė. Ji prisiminė atvejį, kaip jos sūnaus bendraklasis, tremtinio sūnus, savo rašinyje kritiškai atsiliepė apie sovietinę santvarką. Tai sužinojo mokyklos vadovas, bet jis saugumui moksleivio neįskundė. K.Paulausko 13-ąją knygą, pasak L.Knizikevičienės, verta perskaityti.
Kalbėjęs K.Paulauskas sakė, kad yra pripratęs prie kritikos: dar sovietiniais laikais rašydamas fantastiką Literatūroje ir mene buvo nepelnytai išpraustas. Knygą Bėgančioji ledo lytimis laiko geriausiu savo kūriniu. Ištikimybė S rašė sunkiai, remdamasis tikėjimu. Panevėžietis žadėjo parašyti knygą iš savo jaunystės laikų tai, ką tuo metu savo akimis matė.
K.Paulauskas rašo parkeriu į pirmokui skirtą sąsiuvinį. Taip įprato nuo pirmojo savo kūrinio Dorado. Paskui perrašo kompiuteriu. Bibliotekai saugoti rašytojas perdavė savo naujausios knygos rankraštį.
Baigiantis renginiui, vėl buvo suteiktas žodis vysk. J.Kauneckui. Ganytojas džiaugėsi, kad netrūko įvairių pasisakymų, buvo ginčų ir taip buvo atrasta tiesa.
Panevėžys
Autoriaus nuotrauka
© 2007 XXI amžius
|