Šaukiu aš, jūsų protėvių dvasia
Laima MACYTĖ
|
Prie paminklo Prisikėlimo
apygardos partizanams šoka
Šeduvos gimnazijos tautinių
šokių kolektyvas. Kairėje
klebonas kun. Tomas Kedušis
|
|
Paminklą Prisikėlimo apygardos
partizanams atidengia Lietuvos
gyventojų genocido ir rezistencijos
tyrimo centro generalinė direktorė
Dalia Kuodytė, Lietuvos
Respublikos Seimo pirmininkas
Viktoras Muntianas, Prisikėlimo
apygardos vadas Juozas Mocius
|
|
Iškilminga eisena iš bažnyčios
į Laisvės aikštę
|
|
Šeduvos seniūnas Kostas Dočkus
|
|
Kalba LGGRTC generalinė
direktorė Dalia Kuodytė
|
|
Patys mažiausieji Šeduvos
gyventojai leidžia balandžius
|
|
Susirinkusieji pagerbti
laisvės kovotojus
|
|
Šventės svečiai
|
Spalio 14 dieną Šeduvos miesto bendruomenė ir svečiai rinkosi
į didelę ir gražią šventę prisiminti ir pagerbti tautos istoriją,
pasidalyti tarpusavio bendravimo džiaugsmu. Šeduvos Šv. Kryžiaus
Atradimo bažnyčioje šv. Mišias už Lietuvos laisvės kovotojus aukojo
parapijos klebonas kun. Tomas Kedušis. Jose dalyvavo partizanai,
partizanų ryšininkai ir artimieji, tremtiniai, šventės svečiai ir
šeduviečiai. Paskui visi ėjo į Laisvės aikštę, kur buvo iškilmingai
atidengtas paminklas Prisikėlimo apygardos partizanams. 1944-1953.
Šventinę nuotaiką palaikė muzikinė-poetinė kompozicija, kurią parengė
ir atliko Šiaulių dramos teatro aktorė Olita Dautartaitė ir Šiaulių
valstybinis kamerinis choras Polifonija (vadovas doc. Gediminas
Ramanauskas). Meninė programa buvo atlikta Šeduvos gimnazijos aktų
salėje. Visi nuoširdžiai džiaugėsi gražiai organizuotu ir šventišku
bendruomenės renginiu.
Malda
Dar gerokai prieš vidudienį Šeduva jau šurmuliavo ir gyveno jaudulio džiaugsmu: reikliu žvilgsniu kontroliuojantys padėtį šeimininkai, sutinkantys kiekvieną svečią ir saviškį, besisveikiną garbaus amžiaus žmonės ir jų vaikaičiai, organizacijų ir įstaigų atstovai visi, žinantys bei suprantantys šios šventės prasmę ir iškilmingumą.
Bendruomenės šventė buvo pradėta malda už tautos laisvės gynėjus. Tyliai, ištirpę minioje, meldėsi parapijos bažnyčioje žuvusiųjų artimieji ir bendražygiai. Baltaplaukiai, pasiramsčiuodami lazdelėmis, apsupti jaunimo, moksleivių, šeduviečių ir svečių visi susikaupė maldai už tuos, kuriems bendruomenė reiškė pagarbą ir dėkingumą.
Paskui buvo iškilmingai sutikti ir palydėti į Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčią garbūs svečiai. Per šv. Mišias, aukojamas už laisvės gynėjus, bažnyčia buvo pilnutėlė kaip per atlaidus. Visiems be galo malonu buvo matyti daug gimnazijos moksleivių, mokytojų. Po šv. Mišių visi ėjo į miesto centrą. Ten buvo atidengtas ir pašventintas paminklas Prisikėlimo apygardos partizanams.
Iškilmės miesto centre
Iš bažnyčios šventės dalyviai iškilminga eisena pasuko į Laisvės aikštę. Juos pasitiko Šeduvos gimnazijos pučiamųjų orkestras, vadovaujamas Kęstučio Meškausko. Įtaigus ir įsimenantis aktorės O.Dautartaitės poetinis žodis susirinkusiesiems darė didelį įspūdį. Aktorė skaitė Jono Strielkūno eilėraštį Lietuvai: Ir tenai, kur po visų klajonių/ Žemėn atsiguls mana galva,/ Nerašykit mano vardo, žmonės,/ Parašykit, žmonės: Lietuva. Po orkestro šaukinių iškilmių vedėjas krikščionis demokratas, rajono Tarybos narys, Šeduvos gimnazijos mokytojas Arvydas Kavaliauskas pradėjo Laisvės paminklo atidengimo šventę. Ta iškilmė lyg malda, skiriama kovotojams už Lietuvos laisvę, partizanams, kurie stojo į nelygią kovą su nepalyginamai stipresniu ir nežmoniškai žiauriu priešu Sovietų Sąjunga.
Prisikėlimo apygarda įkurta 1948 m. balandžio 1 d. Įkurta Prisikėlimo apygarda tiek dėl savo geografinės padėties, tiek dėl joje dirbusių asmenybių tapo jungiamąja grandimi bei tarpininke tarp Lietuvos vakarinių ir rytinių partizanų sričių. Prisikėlimo apygardoje savo veiklą buvo sukoncentravusi Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio vyresnioji partizanų vadovybė. Ši apygarda tapo ir savotišku partizaninės spaudos leidybos centru, priminė istorijos faktus renginio vedėjas.
Paminklą atidengti buvo patikėta Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkui Viktorui Muntianui, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinei direktorei Daliai Kuodytei ir Prisikėlimo apygardos vadui Juozui Mociui. Buvo sugiedotas Lietuvos himnas. Paminklą pašventino Šv. Kryžiaus Atradimo parapijos klebonas kun. T.Kedušis. Radviliškio politinių kalinių ir tremtinių choras Versmė padainavo dainą Lietuvos partizanams. Po Seimo pirmininko V.Muntiano kalbos iš Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus patrankos buvo paleistos trys salvės: Už laisvę!, Už laisvės kovotojus!, Už Lietuvą! Kalbėjo Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis. Po to tylos minute pagerbtas žuvusiųjų atminimas.
Rezistencinės kovos metais buvo išžudyta apie 22 tūkstančius geriausių Lietuvos sūnų ir dukrų. Beveik visi jie žuvo. Paniekinti, numesti ant gatvių grindinio, jie buvo apraudoti ir apdainuoti, nežiūrint jokių žiaurių draudimų. Lietuvoje nerasime miesto ar miestelio, kuriame nebūtų buvę niekinami partizanų lavonai. Juos numesdavo aikštėse ant grindinio, išrengtus, išdarkytus. Lavonai gulėdavo kelias paras, o kartais net savaitę. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras turi daugybę įrodymų, daugybę tomų medžiagos apie partizanų veiklą, rezistencines kovas Lietuvoje. Šio centro iniciatyva šiandien Šeduvoje atidengtas paminklas Prisikėlimo apygardos partizanams. 1944-1953, sakė A.Kavaliauskas.
Kalbėjusi LGGRTC direktorė D.Kuodytė džiaugėsi, kad tai jau septintasis paminklas Lietuvoje, kuriuo įamžintas laisvės kovotojų atminimas. Šio paminklo autoriai skulptorius Romanas Kazlauskas, architektai Arūnas Eduardas Paslaitis ir Viktorija Marija Paslaitytė. Iškilmėse dalyvavo ir kalbėjo kraštietis, Lietuvos Seimo narys, susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius, Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko pulkininkas Arūnas Gudavičius. Pagarbiai į laisvės kovotojus, jų gimines ir artimuosius, minėjimo dalyvius kreipėsi Šiaulių apskrities viršininko pavaduotoja Emilija Laurutienė.
Šeduvos seniūnas Kostas Dočkus džiaugėsi šia švente ir dėkojo visiems, kurie dalyvavo renginyje ir savo darbu, rūpesčiu padėjo, kad tokia šventė įvyktų. Seniūnas padovanojo paminklo maketus šventės svečiams ir projekto vykdytojams. Amžinybė tikriausiai panaši į muziką, sakė seniūnas. Tebus tenai paguosti visi kankiniai, nužudytieji ir pavergtieji. Tebus tenai paguosti visi pažemintieji ir nuskriaustieji, iš kurių išplėšė tėvynę, namus, viltį, gyvybę. Tebus tenai paguosta motina, susižėrusi vietoj sūnaus į prijuostę sukrešėjusio kraujo gumulus ir pakasusi juos po bijūnų krūmais. Tebus paguosti visi, kurie meldžiasi tikėdami, jog bus išgirsti, išgelbėti, išganyti, jog tamsoje tvykstels skliautas ir tėviškės balsas pratars: atleiskit, kad mano išbandymai buvo per sunkūs ir kad per daug perkėliau nuo savo ant jūsų pečių.
Tautinių šokių kolektyvo, vadovaujamo Joanos Vasiliauskienės, šokėjai, apsupę paminklą, padėjo girliandą žuvusiųjų atminimui. Šventės svečiai pasirašė Šeduvos miesto bendruomenės garbės knygoje.
Minėjimas toliau buvo tęsiamas Šeduvos gimnazijos aktų salėje. Iškilmingą šventinę poetinę kompoziciją atliko aktorė O.Dautartaitė ir Šiaulių valstybinis kamerinis choras Polifonija. Tai buvo graži pilietinio tautiškumo ugdymo mokykla. Jaukioje gimnazijos salėje meninės programos klausėsi partizanų ryšininkai ir artimieji, tremtiniai, svečiai, miesto bendruomenės vadovai, mokytojai, moksleiviai.
Karališko miesto pareiga
Tas laikotarpis 1944-1953 metai nėra tik istorija. Tas laikotarpis dar gyvas artimųjų, ryšininkų, bendraminčių atmintyje; dar kraujuoja, dar gyvi atsiminimai apie išniekintus partizanų lavonus toje pačioje aikštėje ir prie stribyno. Ir kaip nesidžiaugsi už tuos, kurie nors pasiramsčiuodami lazdelėmis atėjo į šventę, nuoširdžiai dėkojo LGGTRC direktorei D.Kuodytei kaip savo vaikaitei už pagarbą tautos gynėjų atminimui. Jie nepažįstami, tačiau savi, artimi. Tai Šeduvos miesto bendruomenės bruožas: čia visi lygūs, savi ir reikalingi; vienodas dėmesys parodytas ir Seimo pirmininkui, ir darželinukams, atsinešusiems į iškilmę balandžius, kurie buvo paleisti į dangų.
Su šeduviete, buvusia partizanų ryšininke Aleksandra Skačkauskaite-Kuodzevičiene, kurios jauniausias brolis Jonas žuvo, susitikome miesto kapinėse. Jos žodžiais tiktų apibendrinti šventės prasmę ir didingumą: Dieve mano, ar galėjome tikėtis, kad taip bus? Nesigailėtų mūsų broliai savo vargo, kančių, gal net savo gyvybės, jei matytų, kaip dabar jie prisimenami. Ir nubraukė ašarą. Tai jau ne Šeduvos miesto, o Lietuvos stiprybė ir garbė.
Šeduva, Radviliškio rajonas
© 2007 XXI amžius
|