Apie bulves, agurkus ir arbūzus
Atsiprašau už tai, kad uždelsiau atsiliepti į skaitytojo Kazio Vilčinsko pastabas dėl mano straipsnio. XXI amžiaus Mums rašo puslapyje (2008 08 13) Neapsirikim pavadintame laiške redakcijai K. Vilčinskas mane pabarė už, jo manymu, pagarbos Vytauto Landsbergio nuopelnams Lietuvai Sąjūdžio ištakose stoką. Jis tai įžiūrėjo mano rašinyje Sąjūdžio ištakose giliau pasikasus (XXI amžius, Nr. 46). Labai gaila, kad ponas V. Bražėnas temato tik du pagirtinus dalyvavusius iniciatorius Bronių Genzelį ir Romualdą Ozolą, rašo K. Vilčinskas.
Esu jam dėkingas, kad atkreipė dėmesį į mano neįžiūrėtą trūkumą: straipsnyje ne visiems liko pakankamai aišku, apie ką rašiau. O rašiau apie Sąjūdžio sukakties minėjime Mokslų Akademijoje matytą būrį iniciatyvinės grupės narių, iš kurių tik du paminėtieji vienaip ar kitaip dalyvauja valstybės gyvenime, kai visi kiti dingo kaip dūmas. Kritiko pastabos gal padės ir kitiems suprasti mano rašinį.
Aišku, kad Vytautas Landsbergis ir dabar dalyvauja valstybės reikaluose svariau, negu minėjime matyti iniciatoriai. Istorijon giliai įsirėžė ir jo dalyvavimas lietuviško Sąjūdžio susibūrime. Tačiau kadangi tame minėjime jis nedalyvavo, jo neminėjau. Be to, savo raštuose bandau laikytis taisyklės: kai į maišus krauni bulves ar agurkus, nebūtina minėti, kad kažkur yra arbūzas. O atidūs spaudos sekėjai ir kalbų renginiuose klausytojai žino apie mano pagarbą Lietuvos Antrosios Respublikos Pirmajam Prezidentui Vytautui Landsbergiui.
Būtų gera, jei ateityje nei laiško autorius, nei kiti rašantieji spaudoje nedėtų prie mano ir kitų minimų asmenų pavardžių priedėlių ponas ir gerb. Galūnėmis vaizdingoje mūsų kalboje retai reikia rašyboje naudoti žodžius ponas, ponia, panelė. O pakeisti buvusį būtinu draugą naudojamas gerb. dažnai nuskamba keiksmažodžio gaida.
Grįžtant prie kritikos, reikia pasakyti, kad Kazys Vilčinskas duoda pavyzdį raštingiems beraščiams inteligentams, kurie neatsiliepia net į žiniasklaidos bandymus ant mūsų galvų kuolus tašyti.
Vilius BRAŽĖNAS
Vilnius
© 2008 XXI amžius
|