Atnaujintas 2009 m. balandžio 22 d.
Nr. 31
(1723)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai

Indijos vyskupai apie didžiausius pasaulyje rinkimus

Mindaugas BUIKA

Valdančiosios Indijos Nacionalinio
kongreso partijos rinkimų
plakatas Delio gatvėje

Kritikuoja stabmeldystę valdžiai ir pinigams

Šiuo metu vykstantys Indijos parlamento rinkimai, laikomi didžiausiu demokratiniu procesu žmonijos istorijoje, traukia viso pasaulio dėmesį. Vietinė Katalikų Bažnyčia, susirūpinusi dėl šalyje stiprėjančių hinduistinio fundamentalizmo ir komunistinio ateizmo apraiškų, paragino rinkėjus palaikyti tuos kandidatus, kurie gintų Indijos konstitucijoje įtvirtintus politinio, religinio ir kultūrinio pliuralizmo principus. Indijos vyskupų konferencijos rinkimams skirtame pareiškime, priminus valstybės šešiasdešimtmetį, pabrėžiama, kad demokratinė santvarka turi toliau remtis „individo primatu, kuris turi neatimamą teisę į orumą, teises ir laisves“, o „socialinis veikimas turi būti nukreiptas į bendrojo gėrio kūrimą“.

Pastarąjį dešimtmetį išaugusi Indijos pramonė sustiprino šalies ekonominę galią bei politinę įtaką. Tačiau šie globaliniai pasiekimai, ypač mokslo ir technologijos srityse, bei išaugę valstybiniai valiutos rezervai nesumažino šalies vidinių socialinių problemų. Indijos vyskupai savo pareiškime primena padidėjusį nuskurdusių valstiečių savižudybių skaičių, nemažėjantį nedarbą, apgailėtiną vaikų išnaudojimą ir vis didėjantį socialinį atotrūkį tarp turtingųjų ir vargšų.

„Labai išgarsintas ekonomikos augimas bus pateisintas tik tuo atveju, jeigu jis bus socialiai visaapimantis ir jo nauda pasieks silpniausius mūsų visuomenės sluoksnius“, pabrėžiama pareiškime, kurį pasirašė Indijos episkopato generalinis sekretorius Gandinagaro arkivyskupas jėzuitas Stanislavas Fernandezas.

Priminę globalinio terorizmo (islamistų teroro aktai Mumbajuje) ir vidinio terorizmo (hinduistų išpuoliai Orisoje) apraiškas, vyskupai kritikuoja valstybės valdžios neryžtingą ir pavėluotą reakciją. Taip pat „sustiprėjęs bendruomeniškas (kultūrinis, religinis) pasidalijimas, dėl kurio dažnai kyla buitiniai konfliktai ir smurtas, prievartinė migracija, nes indai savo tėvynėje Indijoje gyvena kaip pabėgėliai – visa tai patvirtina, kad valdymas nėra geras“, nurodo ganytojai.

Jie taip pat pažymi, kad išplitusi korupcija tapo tikru „mūsų sveikai funkcionuojančios demokratijos vėžiu“. Toks nuosmukis neigiamai veikia „socialinę etiką ir viešąją moralę“, griauna visuomeninio gyvenimo pagrindus. Siekiant suvaržyti paplitusią „stabmeldystę valdžiai ir pinigams“ rinkėjai turi ypač atsakingai dalyvauti rinkimuose ir pasirinkti „kandidatus be kriminalinės praeities“, kurie rūpintųsi visų žmonių gerove. Vyskupai taip pat siūlo įtvirtinti elektorato teisę atšaukti savo išrinktuosius atstovus, jeigu jie blogai atlieka savo pareigas, yra korumpuoti bei prasilenkia su asmeninės moralės reikalavimais.

Pripažįstamas komunistinės ideologijos pavojus

Balandžio 16 dieną prasidėjusiuose Indijos parlamento (Lok Sabha, Liaudies Tarybos) rinkimuose gali dalyvauti rekordinis rinkėjų skaičius – 715 milijonų (palyginti su Europos parlamento rinkimais, per kuriuos visose 27-iose Europos Sąjungos šalyse iš viso galės dalyvauti 375 milijonai rinkėjų). Rinkimai Indijoje keliais etapais vyks visą mėnesį ir galutiniai jų rezultatai bus paskelbti gegužės 16 dieną.

Daugiau kaip milijardą gyventojų turinčioje šalyje veikia gausybė partijų, tačiau pagrindinėmis politinėmis jėgomis laikomos trys koalicijos: Indijos nacionalinio kongreso (INK) partijos vadovaujamas Jungtinis pažangos aljansas, valdantis šalį šiuo metu; Baratija Džanata partijos (BJP, Indijos liaudies partija) vadovaujamas Nacionalinis demokratinis  aljansas ir dviejų stiprių Indijos komunistų partijų vadovaujamas Trečiasis frontas. Pagrindiniai varžovai – INK ir BJP – pastaruoju metu nesugeba surinkti daugumos 543 vietas turinčiame parlamente, todėl turi remtis santykine kitų partijų (ypač komunistų) parama.

Indijos krikščionys, sudarantys tik apie 2,5 proc. šalies gyventojų, daugiau orientuojasi į sekuliarumą palaikančią Kongreso partiją, kadangi BJP ideologija yra artima hinduistiniam fundamentalizmui ir neslepia savo priešiškumo religinėms mažumoms. Tačiau Bažnyčiai vis didesnį susirūpinimą kelia Indijoje stiprėjantys komunistai, kurie valdo kai kurias šalies valstijas (pavyzdžiui, pietinę Keralos valstiją, kurioje krikščionys sudaro apie 30 proc. vietos gyventojų) ir bando visuomenei primesti ateistinio marksizmo doktriną. Kovo mėnesį paskelbtame pareiškime Keralos valstijos katalikų vyskupai perspėjo dėl marksistų infiltracijos į bažnytinę aplinką, nes yra kunigų, simpatizuojančių jų politikai.

Ganytojai atmetė argumentus, jog katalikų dalyvavimas komunistų politinėse grupuotėse nedaro poveikio jų religiniam tikėjimui. „Yra neišvengiama, kad tie (ateistinės ir materialistinės doktrinos) idealai, kurie įkvepia tuos sąjūdžius, palaipsniui daro įtaką ir tiems, kurie juose dalyvauja“, teigiama pareiškime. Keralos valstijoje esančios Ernakulamo diecezijos arkivyskupas kardinolas Varklis Vitajatilas, kuris yra Indijos vyskupų konferencijos pirmininkas, taip pat neseniai pripažino, kad komunistinė ideologija kelia ne mažesnį pavojų nei hinduistinis fundamentalizmas.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija