Vytis Lietuvos istorijoje
Benjaminas ŽULYS
|
Knygos Lietuvos Vytis pristatymo
akimirka. Centre prof. Juozas
Galkus, dešinėje vienas parodos
organizatorių prof. S. Sajauskas
|
Ne vienoje liaudies dainoje minimas žirgelis juodbėrėlis. Lietuviai nuo seno labai vertino arklį ne vien kaip gyvąją ūkininkavimo jėgą, bet ir šaunų geradarį, galintį nunešti šimtą mylių pas mielą mergelę. O ginkluotas karys ant žirgo tapo Vyčiu, patikimu tėvynės gynėju, išvejančiu atėjūnus. Todėl neatsitiktinai žirgas lietuvių heraldikoje (herbotyroje) yra svarbiausias ženklas, Lietuvos valstybingumo, tautos gyvybingumo, nepriklausomybės simbolis.
Vytis tapo vienu seniausių Europoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) herbu, jis vaizduojamas Jogailos ir Vytauto laikų monetose bei antspauduose, o dar anksčiau Polocko kunigaikščio Narimanto-Glebo Gediminaičio švininiame antspaude. Po 1569 metų unijos su Lenkija Vytis tapo Lietuvos ir Lenkijos jungtinio herbo dalimi. Carinės Rusijos okupacijos metais Vytis buvo atskirų sričių herbų sudėtinė dalis, bet vis tiek išliko. Sovietmečiu viešai naudoti Vyčio ženklą buvo griežtai draudžiama, už šį pažeidimą grėsė griežtos bausmės.
Daug įdomių dalykų apie Vytį galima sužinoti iš profesoriaus, žinomo grafiko, plakatisto, monetų ir banknotų simbolikos žinovo Juozo Galkaus neseniai išleisto albumo Lietuvos Vytis, kuris buvo pristatytas Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje. Knygą ir jos autorių visuomenei pristatė jo kolega, žinomas numizmatas prof. Stanislovas Sajauskas. Jis pabrėžė, kad šis unikalus darbas skiriamas Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui. Mokslininkas priminė, kad su 1918 metų nepriklausomybe buvo atstatyta ir Vyčio tradicija. Po Kovo 11-osios su Lietuvos herbu, vėliava, himnu, kitais nacionaliniais atributais sugrįžo ir Vytis. Dabar jis kaip valstybės ženklas naudojamas įvairiose institucijose, krašto apsaugos sistemoje, ant monetų, kultūrinių organizacijų ženklų.
Prof. J. Galkus yra sukūręs daugiau nei 500 plakatų, daugybę Lietuvos miestų ir miestelių herbų. O pastarąjį savo darbą J. Galkus pristatė taip: Albume reprodukuoti herbo atvaizdai iš architektūros, taikomosios dailės kūrinių, sukurti iš įvairiausių medžiagų, dažnai to meto menininkų. Iliustracijose matoma svarbiausių Europos meninių stilių kaita, jų įtaka herbo kompozicijai. Pastarojo šimtmečio paprastų žmonių kartais naivūs rankdarbiai su Vyčiu atskleidžia jų patriotinius jausmus ir pasididžiavimą savo Tėvyne. Dabar Vytis simbolizuoja šiuolaikinę Lietuvą visame pasaulyje jį galima pamatyti jaukiuose Europos miesteliuose, Amerikos didmiesčiuose ir net Afganistano platybėse. Šioje puošniai išleistoje monumentalioje daugiau nei 420 puslapių knygoje yra kone 600 nuotraukų, iliustracijų, ikonografinės medžiagos iš Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Ukrainos ir dvikalbis (lietuvių ir anglų kalbomis) tekstas, patraukliai pristatantis Vyčio istoriją bei reikšmę. Knyga chronologiškai suskirstyta į skyrius Gediminaičių Lietuva, Abiejų tautų Respublika, Svetimųjų priespaudoje, Nepriklausomybės dvidešimtmetis, Karas su okupacija, Dabartinė Lietuva.
Leidinio sudarytojas papasakojo, kad knygą rengė ne vienerius metus, o medžiaga surinkta net iš 66 šaltinių. Jos ieškota muziejuose, archyvuose, pas privačius asmenis, keturis kartus vykta į Lenkiją, lankytasi Karališkųjų rūmų bei kituose muziejuose. Knygoje esama nuotraukų, piešinių nuo pinigėlių iki pilių, rūmų fragmentų. Knygos tiražas šiais laikais nemenkas 4000 egzempliorių.
Parodos pristatymo metu kitoje muziejaus salėje buvo atidaryta paroda Vytis: istorija ir dailė, kurią kuruoja prof. S. Sajauskas. Parodoje eksponuojama apie 300 dailės kūrinių ir ikonografinių darbų su Vyčio ženklu, surinktų iš Lietuvos muziejų bei privačių kolekcijų. Štai vienoje ekspozicijoje XV a. pradžios Stepono Batoro sidabriniai šešiagrašiai, išleisti Vilniaus liejykloje, ten pat su Vyčiu pagamintas sidabrinis Jogailos denaras, XIX amžiaus vokiški porceliano indai, itin įspūdinga balta porcelianinė skulptūrėlė Vytis, kurią Rygoje sukūrė ir pagamino latvių dailininkas E. Rivošs, XX a. pradžioje nutapytas paveikslas Vytis (dail. N. Toros-Tavorskienė). Eksponuojami ir autentiški K. Šimonio, A. Žmuidzinavičiaus paveikslai Vyčio tema. Dar prieškario Kauno miesto savivaldybės vėliava, generolo antpečiai, sidabrinis portsigaras, degtukų dėžutė, vaistų receptai. Taip pat ir 2002 metais įsteigto ordino Už nuopelnus Lietuvai Didžiojo Kryžiaus žvaigždė. Unikalus eksponatas mūsų laikų Lietuvos Prezidento vėliava. Pagal nuostatus, pasibaigus Prezidento kadencijai, ji įteikiama jam, kaip sakoma, amžinam atminimui. O tuo metu Prezidentu buvo Rolandas Paksas, bet jis, kaip žinia, visos kadencijos šiame poste neišbuvo, tad ir vėliava jam nebuvo perduota, todėl atsidūrė muziejaus ekspozicijoje.
Kitame salės gale Amerikos lietuvių regalijos su Vyčio ženklu. Tai 1903 metų Šv. Antano draugijos ir kitų lietuviškų organizacijų vėliavos, kariškų organizacijų šalmai, kariška kepurė ir daug kitų eksponatų.
Kaunas
© 2010 XXI amžius
|