Kolegijoje prisiminimų popietė apie gydytojus
Bronius VERTELKA
|
Vilnietį hab. dr. Antaną
Sučilą (kairėje) sveikina buvęs
jo mokinys panevėžietis
gydytojas Zenonas Gailiušis
|
|
Gydytojas Dalius Baltušnikas
skaitė pranešimą apie
patologijos tyrimų pradininką
gydytoją Antaną Didžiulį
|
|
Panevėžio kolegijos Medicinos
ir socialinių mokslų fakulteto
dekanas Vytautas Paliukas
|
Spalio 28-ąją Panevėžio kolegijoje vyko prisiminimų popietė, skirta paminėti iškilius Panevėžio krašto žmones buvusius gydytojus ir A. Domaševičiaus medicinos mokyklos dėstytojus. Jos metu buvo pristatyta knyga Ir gydytojai, ir mokytojai, kurią sudarė istorikė Joana Viga Čiplytė ir Panevėžio kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų fakulteto Socialinio darbo katedros vedėja Stanislava Stankevičiūtė.
Prof. Mykolo Marcinkevičiaus iniciatyva 1941 metų kovo 1 dieną Panevėžyje pradėjo veikti Gailestingųjų seserų kursai. Jų pagrindu vėliau buvo įkurta medicinos mokykla, 1965 metais pavadinta A. Domaševičiaus vardu. 2002-aisiais mokykla tapo kolegijos dalimi Medicinos ir socialinių mokslų fakultetu.
Prisiminimų popietėje įžanginį žodį taręs kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų fakulteto dekanas Vytautas Paliukas pabrėžė: Gydytojas nėra vien medikas, jis yra ir didžiulis eruditas, siekiantis pažangos, dalyvaujantis visuomeniniame gyvenime. Jis geros širdies, su ramia, patraukiančia šypsena veide, aukštos dvasinės kultūros, inteligentiškas. Gydytoju gali būti tik toks žmogus.
Susirinkusieji įdėmiai išklausė pranešimus: apie iš Panevėžio kilusią, JAV gyvenančią medicinos ir farmakologijos profesorę Aldoną Baltch (Balčytė), apie žydų tautybės gydytoją Šachnelį Abraomą Merą, kurio vardu Panevėžyje pavadinta gatvė, apie patologijos tyrimų pradininką gydytoją Antaną Didžiulį, chirurgą Steponą Vaidakavičių, Lietuvos chemoterapijos tėvą dr. Paulių Breivį (popietėje dalyvavo jo sesuo Palmira Breivytė-Skripkauskienė).
Pranešimo apie prof. Antaną Sučilą klausėsi ir pats profesorius. Į 94-uosius įkopęs senolis gyvena Vilniuje. Ilgus metus jis vadovavo Vilniaus universiteto Fakultetinės chirurgijos katedrai. Tai buvo mano pirmasis mokytojas, susijaudinęs tarė Zenonas Gailiušis, garsus Panevėžio gydytojas. Z. Gailiušis 1944-aisiais mokėsi Marijampolės karo mokykloje. Vokiečiams ją uždarius, kursantas Z. Gailiušis įsijungė į Troškūnų partizanų būrį. Po to įstojo į Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą, tačiau 1948 metų gegužę buvo suimtas ir ištremtas į Sibirą. Ten baigė Krasnojarsko medicinos institutą, dirbo Partizansko miesto chirurgijos skyriaus vedėju.
Grįžęs į Lietuvą iki pensijos dirbo Panevėžyje chirurgu. 86 metų gydytoją Z. Gailiušį galima sutikti įvairiuose renginiuose, jis yra Lietuvos vietinės rinktinės Panevėžio skyriaus vadas.
Popietės antrosios dalies pranešimai buvo skirti buvusioje A. Domaševičiaus medicinos mokykloje dirbusiems gydytojams Dargirui Jonui Dailydėnui, Monikai Alinai Gudelienei-Greičiūnienei, Kaziui Gudeliui, Aldonai Jašinskienei, Eugenijui Lekandrai ir Zigmantui Valeckui.
Medicinos ir socialinių mokslų fakulteto istoriją trumpai pristatė lektorė Stanislava Stanevičiūtė. Fakultete mokomasi 11 specialybių, kasmet jį baigia apie 200 absolventų.
Paskui popietės dalyviai aplankė buvusios A. Domaševičiaus medicinos mokyklos muziejų.
Panevėžys
Autoriaus nuotraukos
© 2010 XXI amžius
|