Talibai keršija...
Giedrius Grabauskas-Karoblis
Gegužės 13 dieną galingas teroro aktas įvykdytas Pakistano Šabkadaro mieste, specialiųjų pajėgų rengimo centre. Už jį atsakomybę prisiėmė Pakistano Talibanas. Teroro akto metu 83 žmonės žuvo, daugiau kaip 150 sužeista. Tarp žuvusiųjų yra ir keli aukšto rango kariškiai. Vienas jų jau septynerius metus užėmė elitinio specialiojo būrio vado pareigas, kitas Pakistano specialiųjų pajėgų veteranas, dirbęs karinio parengimo patarėju. Didesnė dalis sužeistųjų išgabenti į Pešavaro ligonines. Čia jie atidžiai saugomi, nes Pešavaro mieste veikia gausios Talibano grupės, mieste gyvena ir daug judėjimui prijaučiančių žmonių. Šiuo metu Talibano judėjimas aktyviai veikia Pakistane ir Afganistane. Be to, šios organizacijos grupuotės ar atstovai veikia Uzbekijoje, Kirgizijoje, Tadžikijoje, Turkijoje, Indijoje ir dar keliose šalyse. Ir kai kuriose Europos šalyse veikia Talibano kuopelės. Šabkadaro miestas yra šiauriniame Pakistane. Už keliolikos kilometrų nuo miesto prasideda genčių kontroliuojamos teritorijos, kuriose centrinė Pakistano valdžia neturi jokios įtakos. Šias teritorijas valdo įtakingi genčių seniūnai ir Talibano judėjimo lyderiai. Po teroro akto paskelbtame Pakistano Talibano pareiškime teigiama, kad teroro aktas tai kerštas už Al Qaedos organizacijos lyderio O. Bin Ladeno nužudymą, kurį įvykdė amerikiečių specialusis būrys.
Pešavaro mieste gyvena apie 1,5 milijono žmonių, daugiau kaip 80 proc. jų yra puštūnų tautybės, likusieji uzbekai, tadžikai, tamilai, chazarai, čigonai. 99 proc. Pešavaro gyventojų musulmonai, be to, mieste susibūrusios ir krikščionių bei induistų bendruomenės. Vietos krikščionys ir induistai susiduria su smurto išpuoliais. 2010 m. gegužės mėnesį užpuolus vietos induistų šventyklą keli joje buvę žmonės sumušti, patalpos gerokai nusiaubtos. 2009 m. rudenį padegta Pešavare esanti katalikų bažnyčia, bet gaisrą pavyko laiku užgesinti. Bažnyčia buvo suremontuota ir vėl pradėjo veikti.
Gegužės 10 dieną Pešavare susprogdintas žurnalistas Nasrula Afridis. Jis įsėdo į prie prekybos centro pastatytą savo automobilį ir tuomet įvyko galingas sprogimas, N. Afridis žuvo vietoje. Šis žurnalistas savo straipsniuose minėjo konkrečius korupcijos faktus ir korumpuotų valdžios pareigūnų pavardes. Tad manoma, kad N. Afridžio nužudymas yra kerštas už jo aktyvią profesinę veiklą.
Po specialiųjų pajėgų rengimo centre įvykdyto teroro akto Pakistano specialiųjų tarnybų pareigūnai teigia, kad jau artimiausiu metu galimi kiti teroro aktai. Ir įvairių Europos šalių specialiųjų tarnybų pareigūnai sunerimę teroristai gali įvykdyti teroro aktus, o kadangi jie veikia nedidelėmis grupelėmis ir dažnai net nesinaudoja tradicinėmis ryšio priemonėmis, susekti juos gana sudėtinga. Europoje veikia Al Qaeda organizacijos grupės ir Talibano judėjimo kuopelės, be to, teroro išpuolius gali įvykdyti ir iš kitur atvykę mirtininkai. Laisvės radijo apžvalgininkas A. Sidikas teigia: Kiek žinau, O. Bin Ladeno sunaikinimo operaciją organizavo ir vykdė amerikiečiai. Galbūt keli Pakistano pareigūnai ir žinojo apie šios operacijos rengimą, bet faktiškai viską planavo amerikiečių pareigūnai.
Nors kai apie Bin Ladeno gyvenamąją vietą Abotabado mieste, netoli Pakistano karinės akademijos pastato kalbama kaip apie sensaciją, tai galiu pasakyti, kad man tai jokia sensacija. Aš kėliau prielaidas, kad Al Qaeda lyderis gyvena visai ne kalnuotame Afganistano ir Pakistano pasienio regione, o būtent kuriame nors Pakistano mieste. Įdomu pastebėti ir tai, kad keli aukšto rango Al Qaedos organizacijos veikėjai buvo nušauti arba suimti būtent Pakistano miestuose Karačyje ir Lahore. Man teko kalbėtis su keliais Pakistano ekspertais. Jų nuomone, O. Bin Ladeno nužudymas sukels ištisą smurto bangą Pakistane, Afganistane ir Indijoje. Ir Europoje galimi teroro aktai. Be abejo, O. Bin Ladeno nužudymas nemenkas smūgis Al Qaedai, bet tikrai negalime kalbėti apie šios organizacijos žlugimą. Al Qaeda tiesiog persigrupuos ir toliau tęs savo veiklą.
© 2011 XXI amžius
|