Naujienų vaivorykštė
Visada jaunas Jaunystės choras
Živilė BALTUŠNIKAITĖ,
buvusi Jaunystės choristė
|
LTV konkurse Lietuvos balsai
2009 metais Jaunystės
choras užėmė 3 vietą
Rimanto STEPONAVIČIAUS
(www.fotor.lt) nuotrauka
|
|
Diriguoja Robertas Varnas
|
|
Choro vadovai Benediktas Mačikėnas
ir Romaldas Misiukevičius
|
|
Choras Jaunystė. Vilnius, 1965
|
Gegužės pradžioje Kauno technologijos universiteto pirmųjų rūmų auloje šypsojosi ir akademinio jaunimo veidai, ir buvusių choristų, suvažiavusių iš visos Lietuvos. Čia choras Jaunystė šventė savo koncertinės veiklos 85-ąją sukaktį.
Prieš 85-erius metus
Kun. Teodoras Brazys, Lietuvos universiteto Teologijos-filosofijos fakulteto docentas, bažnytinės muzikos ir muzikos istorijos dėstytojas, pirmųjų muzikos vadovėlių Lietuvoje autorius, Kunigų seminarijos profesorius, 1924 metais subūrė Lietuvos universiteto studentų chorą. Iš pradžių nebuvo nei fortepijono, nei patalpų repeticijoms. Po metų 137 dainininkams pasisiūlė vadovauti Nikodemas Martinonis. Pradžioje dirigentas dirbo be atlyginimo. Lietuva kūrėsi, visus buvo apėmęs dvasinis, kūrybinis pakilimas.
Pirmasis choro koncertas įvyko 1926 m. gruodžio 16 dieną universiteto auloje. Choras sudainavo šešias dainas, tarp jų ir Juozo Naujalio Lietuvos grožis, Teodoro Brazio Tu, berželi ir kitus. Antrajame koncerte 1927 m. balandžio 2 dieną choras pirmąjį kartą sudainavo studentų himną Gaudeamus ir keturias dainas.
Nuo 1929 metų trejus metus chorui vadovavo sutartinių rinkėjas Zenonas Slavinskas (Slaviūnas). Chorą ugdė žymūs Lietuvos kompozitoriai. Nuo 1932 metų chorui vadovavo kompozitorius Stasys Šimkus, o nuo 1934 metų kompozitorius Konradas Kaveckas. Prasidėjo choro koncertinės kelionės į užsienį. Choras koncertavo Švedijoje (1935 m.), Paryžiuje (1937 m.), Čekoslovakijoje ( 1938 m.). Choras a capella dainavo liaudies dainas, atliko klasikų kūrinius.
Choro garbės nariais tapo solistai Kipras Petrauskas, Antanas Kučingis ir kiti. Buvo minimos žymių Lietuvos kompozitorių sukaktys: Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Juozo Naujalio, Česlovo Sasnausko, rengiami koncertai, skirti kurios nors šalies muzikai.
1940 metais chorui ėmė vadovauti kompozitorius Klemensas Griauzdė. Sovietinio režimo planuose koncertinės kelionės buvo leidžiamos tik Rytų kryptimi ryšiai su Vakarų pasauliu uždrausti, repertuaras griežtai cenzūruojamas. Prasidėjus hitlerinei okupacijai choro veikla buvo sustabdyta. Choras rinkdavosi slapta.
1945 metais choras parengė naują, cenzūruotą programą ir koncertavo Lietuvos miestuose. Respublikinėje dainų šventėje chorų konkurse choras laimėjo pirmąją vietą ir buvo apdovanotas ypatinga dovana fortepijonu. 1946 metais choro vadovauti ėmėsi kompozitorius Jonas Dambrauskas.
Nuo 1950 metų Kauno politechnikos instituto vadovu tapęs prof. Kazimieras Baršauskas globojo chorą. Su pagarba prof. K. Baršauską prisimena tremtinių vaikai, jo užtarimu galėję studijuoti institute, apgindavo jis ir baramus už patriotines dainas.
1951 metais choras liko be vadovo gelbėjo būsimasis inžinierius Vytautas Kugevičius, vėliau dirbęs chormeisteriu. 1954 metais grįžo kompozitorius K. Griauzdė. Choras siekė profesionalumo, jo repertuare jau buvo kantatos ir oratorijos. 120 dainininkų lavino dainavimo meistriškumą. 1956 metais choras išvyko į Kijevą ir Tartu mieste dalyvavo Pabaltijo studentų Dainų šventėje. Sugrįžę dainavo pirmame KPI festivalyje.
Chorui švenčiant koncertinės veiklos 30-metį, gegužės 20 dieną surengtas didžiulis koncertas, kuriame dalyvavo Kauno miesto simfoninis orkestras ir solistai. Buvo atlikta daug liaudies dainų, Mendelsono baladė Valpurgijų naktis ir kiti kūriniai. Liepos mėnesį I respublikiniame studentų ir jaunimo festivalyje pelnė laureato vardą.
K. Griauzdė persikėlė gyventi į Vilnių, bet sekmadieniais atvykdavo į choro repeticijas. Vadovu buvo pakviestas jo mokinys, jaunas dirigentas Vytautas Simanavičius. Gruodžio 12 dieną akademinis choras dainavo, pritariant respublikiniam radijo simfoniniam orkestrui, dirigavo K. Griauzdė. Valstybinėje filharmonijoje susirinkę klausytojai šiltai sutiko choro pasirodymą. Kompozitorius V. Budrevičius spaudoje gyrė chorą, kuris, pasak jo, sparčiais tempais žengia į priekį. Kauno miesto saviveiklos kolektyvų apžiūroje choras laimėjo pirmąją vietą. Koncertai, repeticijos, vėl kelionė į Rygą, į II Pabaltijo studentų Dainų šventę. Jungė skambios dainos, šokiai aplink didžiulį laužą, parsivežta puiki nuotaika, kuri padėjo studijuojant. Deja, neišvengta nelaimės netikėtai mirė V. Simanavičius.
1959 metai išbandymų ir pergalės laikas. Chorui vadovauti ateina Benediktas Mačikėnas, gabus, valingas, turįs chorvedžio patirtį, buvęs Kauno bažnytinių chorų dirigentas, vargonininkas. Choras intensyviai repetuoja. Džiugina kelionės po Pabaltijį, Leningradą. Pavasarį chorą paliko 49 absolventai. Visus sukrečia KPI vadovybės sprendimas panaikinti akademinį chorą. B. Mačikėnas ir K. Griauzdė, pasitelkę buvusius choristus inžinierius, stengėsi gelbėti vieną seniausių kolektyvų. Gruodžio 6 dieną surengtas koncertas parodė, kad choras gyvas, stiprus. Parašytas atviras laiškas KPI vadovybei pakeitė grėsmingą padėtį.
1960 metais vasario mėnesį priimta 90 naujų dainininkų. Kovo 13 dieną įvykęs atkurto choro koncertas Vilniaus valstybinėje konservatorijoje buvo tikra šventė, antrasis choro gimimas. Kompozitoriui K. Griauzdei suteiktas choro Garbės nario vardas. Respublikinėje dainų šventėje ir chorų konkurse dalyvavęs choras laimėjo pirmąją vietą. KPI akademiniam chorui suteiktas Nusipelniusio kolektyvo garbės vardas.
1961 metais choras koncertavo Minske, Kijeve. Atnaujinus repertuarą dainavo Lietuvos miestuose, pasirodė per televiziją.
Absoliučiai geriausias
Choro meno vadovas ir dirigentas B. Mačikėnas sakydavo: Svarbu gerai dainuoti. Pergalė ateis pati. Chorvedys nuo Dievo savo meile dainai užkrėsdavo ir kitus. Repeticijose lavino balsų skambėjimą, kvėpavimą, artikuliaciją. Kūrinio frazes choristai kartodavo keletą kartų. Dirigentas siekė subtilios kūrinio interpretacijos, tikslaus intonavimo, vidinio muzikos pajautimo. Gera nuotaika buvo būtina koncerto vėliava. B. Mačikėnas mėgo bendrauti su studentais ne tik repeticijose. Jo šiltą, tėvišką rūpestį pajuto daugelis. Maestro pasiūlytos išvykos į gamtą tapo tradicija. Dažnai skambėdavo choro pamėgta daina Po aukštus kalnus. Bendravimas suartino ir choro stovyklose, rengiamose prieš Dainų šventes Aukštadvaryje, Belvederyje, Kunigiškėse, vėliau Kapitoniškėse, kelionės valtimis Ignalinos ežerais. 138 choristai tobulino dainavimo ir bendravimo meną. Choro repertuare buvo dainos Lietuva brangi (muz. J. Naujalio), lietuvių liaudies daina Beauštanti aušrelė (harm. M. K. Čiurlionio), Užmigo žemė (muz. Č. Sasnausko), Hendelio Largo, Medžiotojų choras iš J. Haidno oratorijos Metų laikai, vestuvių choras iš Dž. Verdi operos Ernani, E. Balsio kantata Giesmė mano žemei ir kiti.
1962 metų spalio 17 dieną Nusipelniusiam kolektyvui KPI akademiniam chorui patvirtintas Jaunystės vardas. Naują programą padėjo paruošti koncertmeisterė ir solistė Leokadija Olšauskaitė (Juškienė). Vėl koncertai Rygoje, Tartu, Taline, Leningrade. 1964 metais choras koncertavo Maskvoje.
Belvederyje besiruošiant 1965 metų Dainų šventei dainos skambėjo ant aukšto Nemuno kranto. Visiems choristams individualiai buvo siuvami nauji koncertiniai drabužiai. Kai choristai ėjo Vilniaus gatvėmis, žmonės plojo, sveikino iškilmingai atrodančius dainininkus. Merginos panašėjo į deives. Dainų šventėje Jaunystės choras laimėjo pirmąją vietą ir absoliučiai geriausio mišraus saviveiklinio choro Lietuvoje vardą. Choro meno vadovui B. Mačikėnui buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusio artisto garbės vardas.
Kelionės, koncertai
Studentai laukdavo kelionių, kurios teikė pažinimo džiaugsmą. 1965 metais choras išvyko į kelionę po Užkaukazę. Daug malonių įspūdžių parsivežė iš Užkarpatės. Jaunystė pirmasis choras Lietuvoje, pokaryje išvykęs į užsienį. 1966 m. pavasarį dainos įveikė geležinę uždangą choras išvyko koncertuoti į Lenkiją, Čekoslovakiją. Koncertmeisteris Donatas Jokūbonis padėjo paruošti repertuarą, kurio programoje skambėjo Pasveikinimo choras iš Vytauto Klovos operos Pilėnai, Alelluja iš F. Hendelio oratorijos Mesijas. Ypač šiltai buvo sutikta V. A. Mocarto Lopšinė ir solistė Rėda Šakalytė.
1967 metais choras šventė 40 metų jubiliejų. Koncerte dainavo ir buvę choristai, dirigavo buvę choro vadovai. B. Mačikėno iniciatyva buvo įkurtas Absolvento choras, kuriame dainavo choro veteranas Algirdas Grinis ir kiti absolventai. Rudenį Jaunystė dainavo Tartu Gaudeamus šventėje. Rudenį išvyko į koncertinę kelionę po Bulgariją, Rumuniją.
B. Mačikėnas išėjo vadovauti vyrų chorui Perkūnas. Nelengva buvo skirtis su studentais. Savo kūrybinius metus, praleistus su Jaunystės choru, maestro vadino gražiausiais. 1992 metais B. Mačikėnas įkūrė chorą Cantate Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje. Maestro mokinys doc. Romaldas Misiukevičius savo Mokytojo šviesiam atminimui sudarė ir išleido knygą Chorvedys Benediktas Mačikėnas (2009).
Jaunystės choras skynė laurus ir vadovaujant Robertui Varnui 19681982 metais. Choras vėl buvo absoliučiai geriausias 1970, 1975 metais. Konkursuose Juventus laimėjo septynias prizines vietas. Akademinis jaunimas keliavo ir po Sovietų Sąjungą, ir užsienį.
Jubiliejiniam choro koncertui Jaunystė paruošė S. Šimkaus kantatą Atsisveikinimas su Tėvyne, su Nacionaliniu simfoniniu orkestru atliko Giedriaus Kuprevičiaus kantatą Pagonių giesmės ir kt.
Vadovaujant Ramūnui Tilvikui choras lankėsi Vietname. Vėliau Jaunystei vadovavo Stasys Selemenavičius, Regina Meilutienė, Zigmas Genutis.
Sovietmečiu Jaunystė ir kiti chorai liaudies dainomis, lietuvių klasikų kūriniais gaivino, stiprino ir saugojo tautos dvasią. Daina Lietuva brangi tapo antruoju Himnu. Apie Jaunystės chorinio dainavimo pasiekimus teigiamai atsiliepė žymus chorvedys prof. Petras Bingelis. Išugdyti Jaunystės dainininkai įsiliejo į kitus meno kolektyvus.
Mūsų dainos skamba
Su tokiu šūkiu Jaunystės choras atėjo į Atgimimą. 1987 metais chorui pradėjo vadovauti Algirdas Viesulas. Keletą metų chorui vadovavo doc. Romaldas Misiukevičius. Minint 65-ąjį Jaunystės jubiliejų choras pirmą kartą atliko kantatą Tu Vilniuj pasilik, Valdove. Koncertas įvyko Kauno filharmonijoje, vėliau Klaipėdoje. 1994 metais Vilniuje įvyko I Pasaulio lietuvių dainų šventė.
1994 metais Jaunystės choro meno vadove ir dirigente tapo jauna energinga muzikė Danguolė Beinarytė. Jaunystės choras tęsia pirmtakų tradicijas: dalyvauja Dainų šventėse, Baltijos šalių studentų dainų šventėse Gaudeamus, keliauja po Vakarus, iškylauja gamtoje, stovyklauja, sveikina naujus choro narius, gražiai išleidžia absolventus. 2001 metais išleista kompaktinė choro plokštelė Salve mundi. Chorui talkina D. Beinarytės duktė Marija, choro pirmininkė Erika Dilkevičiūtė.
2002 metais D. Beinarytė tapo Kauno Paminklinės Kristaus Prisikėlimo bažnyčios vargonininke. Iškilmingose šventėse gieda Jaunystės choras. Skamba P. Beinario Po kryžium ir kitos jo sukurtos giesmės.
2001 metais Jaunystės 75 metų jubiliejui buvo atlikta Zitos Bružaitės opera-misterija Undinė (režisierė, scenografė, dirigentė D. Beinarytė), 2007 metais pakartota Kauno pilyje. Vadovės priesakas Šypsokis, ir tau visi šypsosis kuria stebuklus. Choristus galima pažinti iš giedro veido, šypsenos, mokėjimo bendrauti. 2010 metais Jaunystė svečiavosi pas Punsko lietuvius, skleidė gerą dvasią ir jos sėmėsi iš lietuvybę išsaugojusių punskiečių.
2011 metais choras Jaunystė šventė savo koncertinės veiklos 85-ąją sukaktį. Gegužės 6 dieną Kauno technologijos universiteto pirmųjų rūmų auloje šypsojosi ir akademinio jaunimo veidai, ir buvusių choristų, suvažiavusių iš visos Lietuvos. Nors daugelio plaukai pabalę, bet laikas neišblukino prisiminimų. Susitikimo džiaugsmas, dainos vėl sujungė visus lyg gimines Prisiminimų vakare. Atvyko prieškario VDU paskutinės laidos (19461950) absolventė Aldona Dailidaitė-Duršliakienė. Minėjime dalyvavo KTU prof. Jurgis Staniškis, Rimas Mažeika, Vilius Misevičius, Juozas Giedraitis, dabar dainuojantis Vilniaus Karininkų ramovės vyrų chore Aidas. Rėda Šakalytė perskaitė laišką, rašytą buvusios choristės Loretos Urnevičiūtės, gyvenančios JAV. Choristai sukūrė nemaža šeimų. Emanuelio ir Alės Dvarionų šeimoje 1963 metais gimė duktė Eglė (Vindašienė), chore dainavo sūnus Džiugas. A. Dvarionas užtraukė B. Mačikėno mėgtą dainą Ei, Jurgi, gryčia dega. Susiėmę už rankų pritarėme ir vėl pasijutome esą Jaunystės dainininkai. Vienam rate Liucija Šimkūnaitė, Pijus Bernotas, Vidmantas Jančaitis. Daug mūsų, ir mūsų dainos skamba! Ir skambės!
Daugelis choristų, vadovų, jau iškeliavusių amžinybėn, žvelgia iš nuotraukų. Kauno Paminklinėje Kristaus prisikėlimo bažnyčioje meldėmės už gyvus ir mirusius choristus, vadovus. Šv. Mišias aukojo mons. Vytautas Grigaravičius. Buvo įnešta Jaunystės choro vėliava, sugiedotas studentų himnas Gaudeamus. Angeliškais balsais giedojo Jaunystės choras, vargonavo D. Beinarytė. Pasigirdo nuostabioji Franko giesmė Panis Angelicus (solo D. Beinarytė).
Gegužės 7 dieną Kauno muzikiniame teatre Jaunystės choras parodė miuziklą Jotvingio rauda (muz. Dainiaus Pavilionio) pagal A. Uzdilos istorinę dramą Pelenų žiedai. Žavėjo solistai: Evelina Škėmaitė, Laurynas Aukštuolis, Mindaugas Lukoševičius, Aidas Uksas, Džiugas Dvarionas, Gytis Naumavičius, Minvydė Stankūnaitė-Cvilikienė. Pritarė instrumentų grupė. Stebino puikus atlikimas, atkurta senovė pagal K. Janušanienės libretą. Audringais plojimais buvo sutiktas jungtinis kelių kartų choras. Jis dainavo Kur bėga Šešupė (muz. Č. Sasnausko, ž. Maironio), Kur giria žaliuoja (muz. K. Sakalausko, ž. Vanagėlio), Po aukštus kalnus (muz. J. Tallat-Kelpšos), Jaunystė (muz. N. Martinonio, ž. S. Nėries). Dirigavo buvę choro vadovai R. Varnas, A. Viesulas, R. Misiukevičius. Gaudeamus sugiedojo pilnutėlis teatras, dirigavo D. Beinarytė.
KTU Akademinį chorą Jaunystė sveikino buvęs Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas, Savivaldybės atstovai Povilas Mačiulis, Sigitas Šležas, KTU rektorius Raimundas Šiaučiūnas, KTU ansamblio Nemunas, chorų Absolventas, Gabija, Gintaras, Leliumai, Aukuras, Juventus, Ave vita ir kt. atstovai. Įteikti padėkos raštai organizatorei Jolantai Jančaitei, D. Beinarytei, buvusiems choro vadovams ir kitiems. Vadovė sveikinusiems dovanojo DVD apie Jaunystės choro veiklą.
Tikimės susitikti unikalioje knygoje Jaunystės choro istorijoje, kurią rengia buvęs choristas Rimantas Leitanas. Tai bus didžiulis įnašas į Lietuvos kultūrą. Nepamirškime Lietuvos chorų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkės Leokadijos Januškienės palinkėjimo dainuoti kuo daugiau lietuviškų dainų.
© 2011 XXI amžius
|