"XXI amžiaus" priedas apie pasaulio krikščionis Nr.4 (4)

PRIEDAI






Armėnų krikšto 1700 metų jubiliejus
minėtas kartu su Popiežiumi

Po keturių dienų vizito Kazachstane atvykęs į Armėniją, rugsėjo 25-osios vidurdienį šalies sostinės Jerevano oro uoste popiežius Jonas Paulius II buvo iškilmingai sutiktas valstybės prezidento Roberto Kočariano, kitų vyriausybės narių, Armėnų Apaštalinės Bažnyčios vyriausiojo patriarcho katolikoso Karekino II ir vyskupų.
Sutikimo kalboje Šventasis Tėvas sakė: "Armėnija švenčia 1700-ąsias metines krikščionybės, kaip oficialios religijos šioje mylimoje šalyje. (...) Didžiai sujaudintas aš mąstau apie šios šalies garbingą krikščionybės istoriją, mintimis grįždamas prie jos pradžios, kurią pagal tradiciją pradėjo apaštalų Tado ir Baltramiejaus mokymas. Vėliau šv. Grigaliaus Švietėjo liudijimo ir darbų dėka krikščionybė pirmą kartą tapo visos tautos religija".
Pažymėjęs, kad Armėnija mini kitas metines - nepriklausomybės atkūrimo dešimtmetį, Popiežius teigė: "Kiekvienas, ypač tie, kurie prisiėmė atsakomybę viešajame gyvenime, šiandien yra pašaukti nuoširdžiai dirbti bendrajam gėriui, teisingumui ir solidarumui, visos tautos pažangą iškeldami aukščiau už dalinius interesus. Be to, tai teisinga ir neatidėliotinai siekiant taikos regionuose. Taika gali būti sukurta tik ant tvirtų abipusės pagarbos ir bendruomeniškų ryšių pagrindų bei galingųjų kilnumo". Šie Šventojo Tėvo žodžiai tikriausiai buvo skirti regionui, kuriame po teroristinių ušpuolių Jungtinėse Valstijose susidarė sudėtinga politinė padėtis. Tam regionui iš dalies priklauso ir Armėnija.
Kelionėje į Armėniją popiežių Joną Paulių II lydėjo svarbių Šventojo Sosto dikasterijų vadovai kardinolai Kresčencijus Sepė (misijos), Valteris Kasperis (ekumenizmas) bei Ignacas Musa (Rytų Bažnyčios). Artimiausias Šventojo Tėvo pagalbininkas, Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Andželas Sodanas dėl susidariusios įtemptos tarptautinės padėties šį kartą liko Romoje, kad galėtų koordinuoti Šventojo Sosto diplomatinę veiklą.
Sutikdami Popiežių, tiek prezidentas R.Kočarianas, tiek katolikosas Karekinas II iškėlė jo nuopelnus ginant taiką ir stabilumą pasaulyje, nes tai ypač svarbu šiais "baisios neapykantos pasireiškimo laikais, kai ypač reikalingos Jono Pauliaus II skelbiamos užuojautos, atleidimo ir susitaikymo vertybės. Buvo padėkota Popiežiui už jo dosnią paramą Armėnijai po 1988 metais šalį nuniokojusio žemės drebėjimo, kai žuvo apie 25 tūkst. žmonių.
Po sutikimo Jerevano oro uoste popiežius Jonas Paulius II nuvyko melstis į pagrindinę Armėnų Apaštalinės Bažnyčios šventovę - Ečmiadzino katedrą. Netoli Jerevano esantis Ečmiadzino miestelis vadinamas armėnų Vatikanu, nes ten įsikūrusios pagrindinės bažnytinės struktūros: katedra, pastatyta 303 metais, apaštaliniai rūmai, katolikoso rezidencija, kurijos tarnybos, kunigų seminarija, leidykla, svečių namai.
Ečmiadzino katedroje, kur buvo ir kiti armėnų vyskupai bei Popiežiaus palyda, katolikosas Karekinas II pasveikino Popiežių. Paskui kalbėjo Jonas Paulius II. "Šventasis Ečmiadzinas stovi kaip didysis simbolis Armėnijos tikėjimo į vienatinį Dievo Sūnų, kuris atėjo iš dangaus, kuris mirė ir atpirko mūsų nuodėmes ir kurio prisikėlimas žymėjo naujojo dangaus ir naujosios žemės pradžią, - sakė Popiežius. - Visiems armėnams Ečmiadzinas lieka jų tvirto tikėjimo įvaizdžiu, nepaisant kančių ir pralieto kraujo kupinos praeities ir dabarties."
Jonas Paulius II padėkojo katolikosui už ypatingą palankumo ženklą - priėmimą į savo rūmus, kuriuose Popiežius apsistojo viešėdamas Armėnijoje. "Tai yra pirmas kartas, kai Romos vyskupas per visą vizito kitoje šalyje laiką apsistoja savo brolio, garbingos Rytų Bažnyčios vadovo, namuose, dalijasi su juo kasdieniu gyvenimu. Dėkoju jums už šį meilės ženklą, kuris mane labai jaudina ir byloja apie tikrą draugystę bei brolišką meilę visų katalikų širdims", - sakė jis.

* * *

Antrąją savo vizito Armėnijoje dieną Popiežius pirmiausia aplankė šalies 47 metų prezidentą R.Kočarianą. Prezidentūros rūmų didžiojoje salėje įvyko privatus Jono Pauliaus II ir Armėnijos valstybės vadovo pokalbis, po kurio R.Kočarianas supažindino Šventąjį Tėvą su savo šeimos nariais ir vyriausybės ministrais.
Pasibaigus susitikimui prezidentūroje, Jonas Paulius II nuvyko į Armėnijos sostinėje esantį Cicernakaberdo memorialą ir pagerbė 1915 metų armėnų genocido aukas. Cicernakaberdas (armėnų k. "kregždžių tvirtovė") yra architektūrinis ansamblis, pastatytas 1967 metais ant neaukštos Jerevano kalvos. Memorialas skirtas Otomanų imperijos laikotarpiu įvykdytų armėnų tautos žudynių aukoms atminti. Pirmojo pasaulinio karo metais dėl vykusių represijų ir tremties žuvo daugiau kaip 1,5 mln. armėnų. Žudynių aukoms skirtame architektūriniame ansamblyje įkurtas muziejus ir pastatytas paminklas, kuriame liepsnoja amžinoji ugnis, apsupta dvylikos stambių, į paminklo centrą palinkusių kolonų (tiek buvo turkų sunaikintų armėnų provincijų). Greta stovi aukštas obeliskas - Armėnijos atgimimo simbolis.
Prie paminklo Šventasis Tėvas drauge su katolikosu Karekinu II padėjo raudonų rožių vainiką ir meldėsi už žuvusiuosius, prašė taikos ir ramybės pasauliui. "Labai sukrėsti baisingos prievartos prieš armėnų tautą, mes su siaubu klausiame, kaip pasaulis galėjo nusiristi iki tokio nežmoniško paklydimo", - sakoma angliškai perskaitytoje Popiežiaus maldoje. Joje prašoma Dievo gailestingumo, kad būtų užgydytos šios vis dar atviros Armėnijos žmonių žaizdos, galiausiai linkima: "Tegul Dievas nušluosto kiekvieną ašarą nuo jų akių ir leidžia, kad buvusi XX amžiaus agonija atneštų amžinojo gyvenimo gausą". Popiežiaus maldoje nebuvo pavartota sąvoka "genocidas", o 1915 metų tragiški įvykiai įvardyti armėnišku posakiu "Metc Jegern" ("Didžioji nelaimė"), kuris armėnams yra sinonimas apibrėžiant tas tautos žudynes. (Pernai bendrame popiežiaus Jono Pauliaus II ir katolikoso Karekino II pareiškime buvo pabrėžtinai pavartota sąvoka "genocidas". Tada Turkijoje kilo dideli protestai, vyko kampanija, nukreipta prieš Popiežių.) Popiežius melsdamasis prisiminė savo pirmtako, XX a. pradžios popiežiaus Benedikto XV žodžius, kuriais jis pasmerkė armėnų žudynes. Po iškilmių memoriale esančioje Armėnų tautos bičiulių sienoje buvo priklijuota atminimo lentelė su popiežiaus Benedikto XV vardu. Jonas Paulius II palaimino medelį, kuris jo apsilankymo garbei buvo pasodintas greta esančiame Atminties parke. Per renginį giedojo žymus Prancūzijos armėnų kilmės dainininkas Šarlis Aznavuras.
Tos pačios dienos pavakare Šventasis Tėvas atvyko į Jerevano naująją Šv.Grigaliaus Švietėjo apaštalinę katedrą, kuri neseniai buvo pastatyta ir katolikoso Karekino II pašventinta. Katedroje yra 1700 sėdimų vietų, tai yra tiek pat, kiek praėjo metų nuo krikščionybės paskelbimo oficialia Armėnijos religija. Katedroje laikomos šv.Grigaliaus relikvijos, kurias Jonas Paulius II perdavė Karekinui II per ekumenines pamaldas Romos Šv.Petro bazilikoje 2000 metų lapkritį.
Dabartinėse pamaldose Jerevano katedroje dalyvavo Armėnijos prezidentas R.Kočarianas, kiti vyriausybės pareigūnai bei diplomatinis korpusas. Buvo skaitomas Dievo žodis, Popiežius ir katolikosas sakė homilijas, kalbamas Tikėjimo išpažinimas ir Viešpaties malda, linkėta ramybės ir pagerbtos šv.Grigaliaus relikvijos.
"Šiandieninis mano vizitas liudija mūsų visų ilgesį gyventi visiškoje vienybėje, kurios iš savo mokinių nori Viešpats, - kalbėjo Popiežius. - Aš meldžiu, kad šis mano vizitas taptų savotišku konsekravimu to turtingo ir vaisingo bendradarbiavimo, kuris jau egzistuoja tarp mūsų." Jonas Paulius II pažymėjo, kad tarp Katalikų Bažnyčios ir Armėnų Bažnyčios "yra reali ir artima vienybė, nes abi išsaugojo apaštalinę įpėdinystę ir turi galiojančius sakramentus, pirmiausia - Krikšto ir Eucharistijos". Šis suvokimas turi įkvėpti toliau dirbti ir stiprinti ekumeninį dialogą. Popiežius meldė, kad krikščionys vėl taptų vieningi, kokie jie buvo pirmajame krikščionybės tūkstantmetyje. "Tegul prisiminimas to laiko, kai Bažnyčia "kvėpavo abiem plaučiais", paskatina Rytų ir Vakarų krikščionis eiti kartu į tikėjimo vienybę ir su pagarba teisėtai įvairovei, priimant ir palaikant vieni kitus kaip vieno Kristaus Kūno narius", - sakė jis.
Krikščionių vienybė ypač svarbi dabar, kai naujomis jėgomis reikia skelbti išganymo žinią šių dienų vyrams ir moterims, kurie yra dvasiškai nuskurdinti komunizmo ir materializmo tuštybės. Popiežius nurodė: "Mes visi už juos esame atsakingi, ir jie iš mūsų laukia tikėjimo vienybės ir abipusės meilės įtikinamo liudijimo. (...) Tegu niekada daugiau neis krikščionys prieš krikščionis, Bažnyčia prieš Bažnyčią! Eikime kartu, ranka rankon, kad XXI amžiaus pasaulis ir naujasis tūkstantmetis įtikėtų".

* * *

Paskutinę savo vizito Armėnijoje dieną, rugsėjo 27-ąją, popiežius Jonas Paulius II aukojo katalikiškas šv.Mišias parke prie Ečmiadzino armėnų katedros. Kadangi ši šventovė nėra didelė, joje telpa vos 100 žmonių, tai iškilmingoms pamaldoms prie katedros buvo pastatytas altorius, kuris vadinamas didžiuoju altoriumi. Tai pirmas kartas, kada popiežius Jonas Paulius II aukojo šv.Mišias lotynų apeigomis prie kitai konfesijai priklausančio altoriaus. Drauge koncelebravo Rytų Europos armėnų katalikų arkivyskupas Nersesas Der Nersesianas, kuris reziduoja Armėnijoje, kiti vyskupai ir kunigai. Pamaldų, kuriose dalyvavo apie 10 tūkst. tikinčiųjų, pradžioje sveikinimo žodį tarė katolikosas Karekinas II. Jis pažymėjo, kad dabartinių prieštaringų pokyčių akivaizdoje visi krikščionys turi artimiau bendradarbiauti ir "suteikti pasauliui naują prasmę".
Nedidelės katalikų bendruomenės (Armėnijoje yra apie 150 tūkst. katalikų, kurie sudaro 4 proc. šalies gyventojų) atstovams savo homilijoje Popiežius sakė: "Buvo laikas, kai kunigų balsas jūsų bažnyčiose buvo nutilęs (sovietmečiu Armėnijoje nebebuvo likę katalikų kunigų - M.B.), tačiau žmonių tikėjimo balsas toliau buvo girdimas, pilnas pasiaukojimo ir meilės apaštalo šv.Petro įpėdiniui. (...) Jūs puošėte savo maldos vietas kaip galėjote ir šalia Jėzaus bei Jo Motinos Marijos paveikslų dažnai stovėjo Romos popiežiaus kartu su Armėnų Apaštalinės Bažnyčios katolikosu atvaizdai. (...) Štai kodėl jūsų nesena istorija nebuvo paženklinta to liūdno priešingumo tarp Bažnyčių, kuris taip jaudino krikščionis kitose, ne taip toli nuo jūsų esančiose, šalyse".
Šventasis Tėvas dėkojo katolikosui Karekinui II už pasiūlymą švęsti Eucharistiją su katalikų bendruomene prie Šventojo Ečmiadzino didžiojo altoriaus. Jis sakė: "Prie šio altoriaus, kuris yra mūsų altorius, aš prašau Viešpatį atleisti mums mūsų praeities klaidas dėl vienybės ir prašau vesti mus į meilę, kuri nugali visas kliūtis". Jis ragino Armėnijos katalikus nesijausti antrarūšiais piliečiais ir darbuotis šalies gerovei. "Būdami armėnais, jūs turite tas pačias teises ir pareigas, kaip ir visi armėnai ir turite prisidėti prie tautos vystymosi", - sakė Popiežius. Pasak jo, armėnai katalikai irgi yra savo šalies istorijos ir kultūros paveldėtojai.
Paskutinis popiežiaus Jono Pauliaus II viešnagės seniausioje krikščioniškoje pasaulio valstybėje įvykis buvo jo apsilankymas Khor Virabo vienuolyne, biblinio Ararato kalno papėdėje, netoli Armėnijos ir Turkijos valstybinės sienos. Čia prasidėjo krikščioniška šalies istorija. Khor Virabo (armėnų k."gilus šulinys") vienuolynas taip pavadintas pagal ten esantį 40 metrų gylio šulinį, į kurį, kaip teigia tradicija, karaliaus Tiridato III įsakymu buvo įmestas ir jame 13 metų išbuvo armėnų tautos apaštalas šv.Grigalius. Po stebuklingo karaliaus išgijimo, įvykusio šv.Grigaliui užtarus, apaštalas valdovo nurodymu buvo išlaisvintas, pats karalius priėmė krikštą ir krikščionybę paskelbė visos Armėnijos religija. Tai atsitiko 301 metais.
Khor Virabo vienuolyne vyko pamaldos, per kurias Armėnų Bažnyčios vyriausiasis patriarchas Karekinas II įteikė Šventajam Tėvui vadinamąjį Khor Virabo šulinio žibintą, simbolizuojantį tikėjimo šviesą, kurią šv. Grigalius Švietėjas uždegė armėnų tautoje prieš 1700 metų. Kiekvienoje armėnų parapijoje tiek Armėnijoje, tiek išeivijoje dega toks jubiliejinis žibintas, uždegtas Khor Virabo vienuolyne per specialias apeigas 2000 m. gruodžio 31 d., kai buvo pradėtos Armėnijos krikščionybės 1700 metų jubiliejaus iškilmės. Paskui popiežius Jonas Paulius II ir katolikosas Karekinas II sukalbėjo Armėnijos krikščionybės jubiliejui skirtą maldą. Iš Khor Virabo vienuolyno Šventasis Tėvas nuvyko į Jerevano oro uostą ir, iškilmingi išlydėtas, grįžo į Romą.
Popiežiaus Jono Pauliaus II vizito proga buvo paskelbtas jo ir armėnų katolikoso Karekino II pareiškimas apie septyniolikos amžių senumo Armėnijos krikščionybės reikšmę tautos ir Bažnyčios istorijai ir dabarčiai. "Armėnų tauta 301 metais buvo nutvieksta dieviškosios šviesos ir kreipėsi į Kristų, kaip Tiesą, Gyvenimą ir Kelią į išganymą, - sakoma rugsėjo 27 dieną paskelbtame dokumente. - Apdovanoti didžiuoju tikėjimu, senovės armėnai pasirinko nešti Tiesos liudijimą ir, jeigu būtina, priimti mirtį, kad pasiektų amžinąjį gyvenimą. Taip kankinystė už meilę Kristui tapo daugelio armėnų kartų paveldu."
Pareiškime prisimenamos ir didžiosios armėnų tautos netektys praėjusiame XX amžiuje per 1915 metų žudynes ir vėlesniu sovietinio komunizmo laikotarpiu. "Pusantro milijono armėnų krikščionių nužudymas, kuris visuotinai pripažįstamas kaip pirmasis XX amžiaus genocidas, ir vėlesnis tūkstančių gyventojų išnaikinimas per buvusį totalitarinį režimą yra tragedijos, kurios lieka gyvos šių dienų kartos atmintyje. Tie nekaltieji, kurie buvo nužudyti, nėra kanonizuoti, bet daugelis iš jų buvo tikrai išpažinėjai ir kankiniai dėl Kristaus. Mes meldžiamės už jų sielų ramybę ir raginame tikinčiuosius niekada nepamiršti jų aukos prasmės."
Abiejų Bažnyčių vadovai tvirtina: "Dėkojame Dievui už tai, kad krikščionybė Armėnijoje ištvėrė visas praėjusių septyniolikos amžių nelaimes ir kad Armėnų Bažnyčia dabar yra laisva nešti savo Gerosios Naujienos skelbimo misiją šiuolaikinėje Armėnijos Respublikoje bei daugybėje arčiau ar toliau esančių armėnų bendruomenių (...) Armėnija vėl yra laisva šalis, kaip anomis karaliaus Tiridato ir šv. Grigaliaus švietėjo dienomis. Per praėjusį (nepriklausomybės) dešimtmetį pakilusioje respublikoje vėl buvo pripažinta piliečių teisė laisvai išpažinti ir praktikuoti religiją. Armėnijoje ir diasporoje įkurtos naujos armėnų bažnytinės institucijos, statomos bažnyčios, steigiamos mokyklos ir organizacijos".
Popiežius ir Armėnų Bažnyčios katolikosas pabrėžia: "Armėnijos krikščionybės pavyzdys liudija, kad tikėjimas į Kristų neša viltį kiekvienai žmogui iškilusiai situacijai, kokia sunki ji bebūtų". Jonas Paulius II ir Karekinas II bendrame pareiškime iškilmingai pasižadėjo "melstis ir dirbti, kad būtų priartinta visų Kristaus išpažinėjų kaimenės vienybės diena, bei rodyti tikrą pagarbą savo šventoms tradicijoms".

Mindaugas BUIKA

© 2001 "XXI amžius"

 

 

Atvykęs į Armėniją, popiežius Jonas Paulius II pirmiausiai pabučiavo šios seniausios krikščioniškos šalies žemę


Jona Paulių II, atvykusį į Jerevano oro uostą, sveikina tautiniais rūbais apsirengę armėnų vaikai


Šventąjį Tėvą Jerevano oro uoste sveikina Armėnijos kariuomenės karininkas


Armėnijos prezidentas Robertas Kočarianas ir jo žmona Bela bendravo su popiežiumi Jonu Pauliumi II, kai jis lankėsi prezidentūros rūmuose


Tikinčioji atidžiai klausosi Popiežiaus homilijos

EPA-ELTA nuotraukos

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija