Atnaujintas 2002 m. sausio 11 d.
Nr.3
(1010)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė šiandien
Ora et labora
Laikas
Darbai
Mums rašo
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis
Kryžkelės


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Fatima ir teroristiniai išpuoliai

Sesuo Liucija paneigė naujus gandus, susijusius su apsireiškimais

Katalikai, garbinantys Fatimos Dievo Motiną, buvo "sutrikę ir sumišę" pasklidus naujiems gandams, kuriais bandoma Fatimoje vykusių apsireiškimų mokymą sieti su rugsėjo 11-osios teroristiniais išpuoliais Jungtinėse Valstijose, sakė Tikėjimo doktrinos kongregacijos sekretorius arkivyskupas Tarcizijus Bertonė, kuris šiuo klausimu 2001-ųjų lapkritį buvo nuvykęs pasikalbėti su vienintele likusia gyva Fatimos apsireiškimų Portugalijoje regėtoja - 94 metų vienuole karmelite Liucija doš Santoš. Gruodžio 7 dieną interviu Portugalijos katalikų radijui "Radio Renascenca" arkivyskupas pabrėžė, kad susitikimo metu "sesuo Liucija paneigė visus gandus, kurie buvo priskirti jai". Tai patvirtinta ir gruodžio 20 dieną Vatikane paskelbtame komunikate, su kurio tekstu susipažino ir jį pasirašė taip pat ir sesuo Liucija.

* * *

Kai 2000 metų birželį popiežiaus Jono Pauliaus II nurodymu buvo paskelbtas Fatimos vadinamosios trečiosios paslapties tekstas su Tikėjimo doktrinos kongregacijos prefekto kardinolo Jozefo Ratcingerio teologiniais paaiškinimais, kaip ir buvo galima laukti, tuoj atsirado abejojančių, ar Vatikanas paskelbė visą paslapties tekstą, kurį laiške Popiežiui perdavė sesuo Liucija. Po teroristinių išpuolių, kada buvo sunaikinti Pasaulio prekybos centro dangoraižiai ir apgriautas JAV gynybos ministerijos Pentagono pastatų kompleksas bei žuvo tūkstančiai žmonių, kai kurie Fatimos apsireiškimų mokymo sekėjai, tarp jų buvo ir kunigų, teigė, kad neva dar nepaskelbta trečiosios paslapties teksto dalis yra susijusi būtent su perspėjimu apie siaubingas terorizmo pasekmes.
Italų kunigas Luidžis Biankis ir portugalų kunigas Žozė doš Santošas Valinjas pranešė, kad sesuo Liucija neva suabejojusi dėl regėjimų interpretavimo Vatikane: buvo manoma, kad jie susiję su Bažnyčios ir tikinčiųjų kentėjimais komunistų bei nacių režimų laikotarpiu XX amžiuje. Kunigas L.Biankis sakė Italijos žinių agentūrai ANSA, esąs įsitikinęs, jog minimas miestas griuvėsiuose, - apie tai kalbama Fatimos trečiosios paslapties vizijoje, - galėtų būti ir pranašystė, numatanti rugsėjo 11-osios įvykius Niujorke ir perspėjanti, kad blogis ir netikėjimas gresia visam pasauliui, o ne vien tik Bažnyčiai. Kunigas teigė, jog šioms abejonėms pritarė ir sesuo Liucija. Be to, pasirodė pranešimų, kad Fatimos apaštalato judėjimo vadovas, kanadietis kunigas Nikolas Graneris (jo kunigystę Vatikanas neseniai suspendavo) renka parašus ir žada pasiųsti Popiežiui prašymą, kad jis "pagaliau paaukotų Rusiją Švč.Mergelės Marijos Nekalčiausiajai Širdžiai, kas nebuvo iki šiol padaryta", kaip to prašė Dievo Motina, apsireiškusi Fatimoje. Pažymėtina, kad visi šie svarstymai kilo gana nedideliame vadinamųjų tradicionalistų (labai konservatyvių) katalikų sluoksnyje, ir tuo stengiasi pasinaudoti sensacijas mėgstantys žurnalistai.
Štai spalio pabaigoje Romos laikraštis "Il Tempo" paskelbė žinią, kad neva sesuo Liucija parašė dar vieną laišką popiežiui Jonui Pauliui II apie jo gyvybei gresiantį pavojų. "Šventasis Tėve, būkite dėmesingas, jūsų gyvybė - pavojuje", - taip esą rašiusi regėtoja, kurios laišką į Vatikaną turėjo atvežti Leirijos ir Fatimos vyskupas Serafimas Fereira de Souza. (Šie gandai pasklido beveik tuo pačiu metu, kada kai kurie JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) darbuotojai pareiškė, jog islamiškieji teroristai gali ruošti pasikėsinimą į Popiežių gal netgi per Kalėdas. Todėl Vatikane per šventes buvo imtasi papildomų saugumo priemonių.) "Il Tempo" taip pat rašė, kad minėtame laiške sesuo Liucija prašiusi paskelbti visą trečiosios paslapties tekstą.

* * *

Minėtame Vatikano paskelbtame gruodžio 20 dienos komunikate sakoma, jog "siekiant gauti paaiškinimus ir informaciją tiesiogiai iš likusios gyvos regėtojos, apsvarstytas būtinumas surengti susitikimą su seserimi Liucija". Arkivyskupo T.Bertonės ir sesers Liucijos susitikimas Koimbros karmeličių vienuolyne Portugalijoje, gavus Tikėjimo doktrinos kongregacijos prefekto kardinolo J.Ratcingerio, Koimbros ir Fatimos vyskupų leidimą, įvyko lapkričio 17 dieną. Susitikime, užtrukusiame dvi valandas, taip pat dalyvavo Šv.Karmelio Teresės vienuolyno vyresnioji ir vicepostulatorius beatifikacijos bylos kitų dviejų Fatimos regėtojų - Pranciškaus ir Jacintos, kurie palaimintaisiais paskelbti 2000 metų gegužę. Komunikate pažymėta, kad sesuo Liucija, kuriai kovo 22 dieną sukaks 95 metai, "buvo geros sveikatos, skaidraus proto ir gyvybinga; pirmiausia ji išreiškė savo meilę ir pagarbą Šventajam Tėvui". Ji sakė, kad daug meldžiasi už Popiežių ir visą Bažnyčią.
Sesuo Liucija patvirtino, kad ji atidžiai perskaitė ir apmąstė Tikėjimo doktrinos kongregacijos paskelbtus Fatimos paslapties trečiosios dalies paaiškinimus ir pripažino viską, kas juose išdėstyta. Tiems, kurie mano, kad dalis trečiosios paslapties buvo nuslėpta, sesuo Liucija atsako: "Viskas buvo paskelbta, neliko jokios paslapties". O tiems, kurie kalba ir rašo, kad ji neva patiria naujus apsireiškimus, ji nurodo: "Tai nėra tiesa. Jeigu būčiau patyrusi naujus apsireiškimus, aš apie juos niekam nebūčiau sakiusi, bet pirmiausia pranešusi Šventajam Tėvui". Paklausta, ką ji mananti apie kunigo N.Granerio iniciatyvas, kuris, kaip minėta, reikalauja, jog Popiežius "galutinai" paaukotų Rusiją Švč. Mergelės Marijos Nekalčiausiajai Širdžiai, ir tuo tikslu netgi renka parašus, sesuo Liucija atsakė: "Karmeličių bendruomenė nepritaria bet kokiam parašų rinkimui. Aš jau esu sakiusi, kad Dievo Motinos pageidautas paaukojimas buvo įvykdytas 1984 metais ir buvo priimtas Danguje".

* * *

Būdamas Fatimoje 2000-ųjų gegužės 13 d. popiežius Jonas Paulius II pranešė savo sprendimą paskelbti beveik aštuonis dešimtmečius neskelbtą tik trijų regėtojų žinotą trečiąją paslaptį, apie kurią laiške Popiežiui 1944 metais pranešė sesuo Liucija. Toje paslaptyje, kaip ir kitose dviejose viešai jau anksčiau žinomose Fatimos paslaptyse (daugiau kalbama apie vienos Fatimos paslapties tris dalis), Dievo Motina Marija simbolių kalba perspėjo apie Bažnyčios persekiojimus XX amžiuje, taip pat apie galimą pasikėsinimą į Popiežių. Per susitikimą arkivyskupas T.Bertonė paklausė sesers Liucijos, kokie jausmai ją buvo užplūdę, kai 1917 metais per apsireiškimą Fatimoje Švč.Mergelė Marija supažindino su trečiosios paslapties vizija. Pagal sesers Liucijos aprašymą toje vizijoje buvo regimas "baltais drabužiais vilkintis vyskupas" ("Mes pajutome, jog tai buvo Šventasis Tėvas",- prisimena sesuo Liucija), kuris sunkiai lipo į kalną, eidamas per "beveik griuvėsiais virtusį miestą" ir melsdamasis už "pakelėse gulinčių nužudytų žmonių sielas". Toliau aprašytoje vizijoje teigiama, kad vyskupas, "pasiekęs kalno viršūnę, suklupo prie ten esančio kryžiaus ir buvo nužudytas grupės kareivių, kurie į jį šaudė kulkomis ir strėlėmis".
Sesuo Liucija sakė arkivyskupui T.Bertonei, kad šis reginys buvo baisus ir gąsdinantis, bet toliau ji pridūrė: "Aš jaučiausi saugi, globojama Dievo Motinos, kuri rūpestingai prižiūri Bažnyčią ir Popiežių". Arkivyskupas pranešė, kad sesuo Liucija jam pasakė iki tol neskelbtą jos aprašytos garsiosios pranašiškos vizijos detalę. "Vizijos metu šviesą skleidžianti Dievo Motina savo dešinėje rankoje laikė širdį, o kairėje turėjo rožinį", - prisiminė Fatimos apsireiškimų regėtoja. Arkivyskupas nurodė, kad, sesers Liucijos įsitikinimu, ta širdis "yra ženklas meilės, kuri saugo ir gelbėja". Švč.Mergelė Marija "yra Motina, kuri mato savo vaikų kančias ir kenčia drauge su jais, netgi su tais, kurie jos nemyli". Karmelitė vienuolė sakiusi arkivyskupui: "Dievo Motinos širdis yra saugus prieglobstis. Pasiaukojimas Švč.Mergelės Marijos Nekalčiausiajai Širdžiai yra priemonė, išgelbėsianti sunkiais laikais Bažnyčią ir pasaulį".
Vatikane gruodžio mėnesį paskelbto dokumento pabaigoje sakoma, jog sesuo Liucija buvo paklausta, ar tiesa, kad po rugsėjo 11-osios įvykių ji negalinti, kaip pranešama, užmigti ir meldžiasi visą dieną ir naktį. "Tai nėra tiesa, - atsakė Fatimos regėtoja. - Kaip aš galėčiau melstis dieną, jeigu nepasiilsėčiau naktį? Kiek daug man priskiriama dalykų, kuriuos neva esu dariusi. Tegul jie paskaito mano knygą, kurioje yra patarimų bei prašymų, atitinkančių Dievo Motinos lūkesčius. Malda ir atgaila, lydima neišmatuojamo tikėjimo Dievu, išgelbės pasaulį".

Mindaugas BUIKA

© 2002"XXI amžius"

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija