Svėdasų albumas
Iš Svėdasų krašto kilęs anykštėnas muziejininkas, kraštotyrinio darbo entuziastas Raimondas Guobis rajono gyventojus (ir ne tiktai juos) nuolat pradžiugina įvairiais kraštotyrinės tematikos leidiniais, knygelėmis apie miestelius, bažnyčias, gimtajam kraštui labiausiai nusipelniusius žmones. Utenos spaustuvė 500 egzempliorių tiražu išleido R.Guobio Svėdasų albumą. Jame galima išvysti arti penkių dešimčių nuotraukų iš 1909-1943 metų laikotarpio. Šias nuotraukas kraštotyrininkas yra gavęs iš senosios kartos svėdasiškių, taip pat nemažai vertingų fotografijų jis turi sukaupęs savo asmeninėje kolekcijoje.
Didžiosios dalies nuotraukų autoriai nežinomi, nes anksčiau nebuvo tokios tradicijos rašyti ant fotografijų autorių pavardžių ar dėti spaudus. Pačių seniausių praeito šimtmečio pradžios nuotraukų autorius yra garsus Anykščių krašto fotografas Juozas Survila, taip pat albume yra Lietuvoje garsėjusio fotomeistro, vėliau JAV dirbusio fotografu, su Svėdasų kraštu artimai susijusio Vytauto Maželio darbų. Leidinyje, kaip ir dera, spausdinama nemažai Svėdasų miestelio vaizdų, pateikiamos nuotraukose įamžintos svėdasiškių gyvenimo akimirkos. Čia galima pamatyti garsų parapijos chorą ir kanklininkių ansamblį, Panevėžio vyskupo Kazimiero Paltaroko viešnagę, Nepriklausomybės koplytstulpio, pieninės, gimnazijos bei kitų objektų statybų vaizdus, Svėdasuose veikusių artelių darbininkus, Šaulių sąjungos aktyvistus, bažnyčią, Vaižganto paminklą ir daugelį kitų vaizdų. Kadangi albumo sudarytojas R.Guobis neblogai valdo plunksną, įdomiai apie Svėdasų praeitį jis rašo ir įžanginiame žodyje. Šį albumą mielai įsigyja Svėdasų krašto žmonės. Jaunimui tai žvilgsnis į istoriją, gimtojo krašto praeitį. Vyresnioji karta nuotraukose atpažįsta save ir savo bendraamžius, žiūrėdami prisimena svėdasiškių šventes, kasdienybę, čia gyvenusius žmones.
Svėdasų albumas jau dvidešimtoji R.Guobio leidžiamo Spingsulės knygynėlio knyga. 1993-iųjų pradžioje R.Guobio ir kitų veiklių žmonių dėka buvo įkurtas Spingsulės klubas, kuris iš pradžių leido laikraštį Alaušo varpas, o paskui pradėjo užsiimti knygų leidyba. Po Spingsulės knyginėlio ženklu buvo išleista svėdasiškio literato Donato Šilinio poezijos knygelė Už mėlynų tolių, anykštėnės literatės buvusios tremtinės Bronės Andriškevičiūtės-Kundrotienės tremties dienoraštis eilėmis Sausio šerkšnas, kun. Kazimiero Girniaus surinktos archyvinės medžiagos ir prisiminimų pagrindu parengta knygelė Alunta. Paskui buvo anykštėnės literatės buvusios tremtinės Janinos Cibienės poezijos knygelė Poezija ir Išeinančios dienos, prisiminimų knyga Naktis taigoje, R.Guobio Inkūnai, Utenos apskrities invalidų draugijos narių kūrybos rinktinė Džiaugsmo ašara, R.Guobio parengta kraštotyrinio pobūdžio knyga Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčios choras, Traupio klebono kun. Stepono Galvydžio poezijos knyga Kunigas Aleksandras Papučka, troškūniečio pedagogo Jaroslavo Markucko knyga Kas širdy susikaupia. Didelio pasisekimo susilaukė pirmasis Anykščių krašto kalendorius Jubiliejinių 2000 metų Spingsulės kalendorius, parengtas to paties veikliojo R.Guobio ir šio autoriaus pažintinio pobūdžio knyga Anykščių krašto bažnyčios bei daug kitų Spingsulės knyginėlio knygų.
Svėdasų albumas ne paskutinė. Kraštotyrinio darbo entuziasto R.Guobio svajonėse dar ne viena knyga. Pasikinkęs dviratį, jis aplanko tolimiausius vienkiemius, užsuka į nuošaliausius bažnytkaimius, užrašinėja senų žmonių prisiminimus, susipažįsta su bažnyčių archyvais, mokyklų muziejėliais.
Vytautas BAGDONAS
© 2006 XXI amžius
|