Šlapiapėdžiai
Petras KATINAS
|
Šį rudenį Rusija susilauks dar vieno keisto įstatymo,
kuris, dar jį svarstant Valstybės Dūmoje, susilaukė ne tik daugybės
pašaipų ir skėsčiojimų rankomis stebintis, jog deputatams tikriausiai
protas pasimaišė. Mat Dūma jau dviejų skaitymų metu pritarė patriotiniam
pasiūlymui įstatymu uždrausti vartoti kenksmingus rusų liaudžiai,
kultūrai ir rusų tautos mentalitetui žodžius ir pavadinimus, atėjusius
iš supuvusių Vakarų. Susirinkę po vasaros atostogų Dūmos deputatai
trečiuoju skaitymu jau galutinai įteisins šį įstatymą. Jo esmė
uždrausti pirmiausia valdininkams ir žurnalistams naudoti svetimų
valstybių pinigų pavadinimus. Pirmiausia dolerio ir euro. Be dolerio
ir euro, kita auka tapo skandalingojo rašytojo Eduardo Limonovo
sukurta Nacionalbolševikų partija. Jeigu jau prokurorai nutraukė
šios politinės grupuotės registraciją ir ją neva likvidavo tokiu
būdu, tai žiniasklaidai įsakyta net žodeliu neminėti šios organizacijos.
Tarsi jos nebūtų ir šios partijos žaliūkai neapmėtytų supuvusiais
kiaušiniais ir pomidorais savo oponentų, na, kad ir V.Putino putinjugendo
narių, organizacijos Naši ar valdančiosios partijos Jedinnaja
Rossija aktyvistų. Įdomu, jog Rusijos Valstybės Dūmai dar nespėjus
galutinai patvirtinti įstatymo, draudžiančio vartoti žodžius doleris
ir euras bei panašius, žeidžiančius rusų nacionalinį orumą, Maskvos
pavyzdžiu bemat pasekė Iranas. Teherano valdovas prezidentas M.Achmadinežadas
paskelbė džihadą šventąjį karą visiems žodžiams, pasiskolintiems
iš anglų kalbos, nes tai, pasirodo, yra sionizmo rėmėjų kalba,
o Irano piliečiai yra mirtini sionistinio Izraelio ir viso pasaulio
sionistų priešai. Todėl nuo šiol, pavyzdžiui, picą įsakyta vadinti
plokščiu paplotėliu, o faksą distanciniu rašikliu.
Apskritai pasaulio istorijoje kova su žodžiais ir pavadinimais ne naujiena. Ir ne Rusijos patriotai ar Irano mulos juos išsigalvojo. Kada tuoj po Kristaus gimimo senovės romėnai surengė didžiulius žydų pogromus ir paprasčiausiai išvarė žydus iš jų žemės, jie uždraudė net minėti jų šalies Judėjos pavadinimą. Rusijos caras Pavelas I įsakė panaikinti žodį pilietis ir vietoj jo vartoti vietos gyventojas (obyvatel). Caras Nikolajus I griežtai uždraudė bet kokiuose valstybiniuose dokumentuose vartoti žodžius Lietuva ir Baltarusija ir vietoj jų įvedė pavadinimą Šiaurės Vakarų kraštas (Severo zapadnyj kraj). Sovietų Sąjungos laikais tokių marazmų irgi buvo daugybė. Pavyzdžiui, cenzūra išbraukdavo žodį prostitucija, nes esą tai reiškinys, absoliučiai svetimas sovietinio gyvenimo būdui. Dabartinis Uzbekistano diktatorius I.Karimovas rekomendavo žurnalistams pamiršti tokius žodžius kaip korupcija, klanas, skurdas ir opozicija.
Įdomu, kad kai kurie Rusijos veikėjai, kaip Eurazijos judėjimo (užmaskuoto SSRS atkūrimo) lyderis, publicistas ir filosofu besivadinantis, neišlendantis iš Rusijos dienraščių puslapių Aleksandras Duginas pritaria tokiems Dūmos sprendimams, o ypač E.Limonovo Nacionalbolševikų partijos vado minėjimo draudimui. Mat, pasak A.Dugino, paleistuvis E.Limonovas suteršė šventą bolševiko vardą. Jis taip pat gyrė naują Rusijos bičiulį, teroristų rėmėją Irano prezidentą, uždraudusį vartoti anglų kalbos žodžius. Todėl A.Duginas siūlo uždrausti vartoti ne tik žodžio pica pavadinimą, bet ir tokius kaip rinka ir liberalizmas. Štai koks šaunus filosofas! Iš esmės tam pritaria ir Rusijos Stačiatikių Bažnyčios vadovai. Sprendžiant iš protojerėjaus Vsevolodo Čaplino samprotavimų, tokie žodžiai kaip doleris prilygsta piktosios dvasios pavadinimui ir jis net citavo kai kurias Evangelijos ištraukas.
Tuo tarpu žinomas rusų rašytojas Borisas Strugackis sakė: Aš nepamenu, kad net juodžiausiais sovietiniais metais įstatymine tvarka būtų uždrausta vartoti kai kuriuos žodžius. Tiesa, netiesiogiai buvo draudžiama cituoti ar minėti liaudies priešų vardus. Kovos prieš kosmopolitizmą metu buvo panašių bandymų. Pavyzdžiui, sovietiniams bonzoms kažkodėl užkliuvo žodis kaliošai. Vietoj jo buvo rekomenduota vartoti žodį šlapiapėdžiai (mokrostupy). Žinoma, visa tai buvo ir yra didelė kvailystė. Juk ir tradicinį rusišką keiksmažodį matą buvo bandoma uždrausti nuo neatmenamų laikų. Rezultatas dargi atvirkštinis.
Rusijos žurnalistų sąjungos generalinis sekretorius Igoris Jakovenka priminė, kad egzistuoja įsitikinimas, jog su įvairių draudimų pagalba galima uždrausti realų gyvenimą ir jo reiškinius. Nagi, išmesime dolerį iš savo kalbos negi tuo užbaigsime mūsų ekonomikos dolerizaciją? Visiška nesąmonė yra ir Nacionalbolševikų partijos minėjimo draudimas. Negi manoma, kad aukšti valdininkai, uždraudę minėti šią grupuotę, įsitikinę, kad ji neegzistuoja? Kai kurie aukšti Rusijos veikėjai įsikalė į galvas, kad jeigu per televiziją nerodys tų ar kitų įvykių ir reiškinių, tai jų nėra ir jie savaime išnyks. Juk ir po Beslano įvykių, dėl kurių ir šiandien kyla daugybė klausimų, vieninteliu kaltuoju tapo vyriausiasis Investijų dienraščio redaktorius, pašalintas iš užimamų pareigų. Vien už tai, kad jo vadovaujamas dienraštis pateikė daugybę faktų, jog Beslano aukų galėjo būti kelis kartus mažiau, jeigu Rusijos specialieji daliniai nebūtų veikę taip neprofesionaliai ir atmestinai. O po tragedijos, įvykusios Maskvos Nord-Ost teatre, kalčiausias tapo NTV televizijos generalinis direktorius. Dabar dėl visko, kas atsitiko, kalčiausiais paskelbiami žurnalistai. Rusijos savaitraštis Argumenty i fakty, atsiliepdamas į Rusijos Valstybės Dūmos sumanymą uždrausti vartoti žodį doleris, išspausdino įdomų piešinį su 100 JAV dolerių banknoto atvaizdu. Jame ant JAV prezidento galvos užvožta Monomacho kepurė, o 100 dolerių pavadinta 100 amerikietiškų rublių.
© 2006 XXI amžius
|