Keisti ar nekeisti bevalius?
Mes esame darbdaviai tų, kuriuos išrenkame į LR Seimą ar savivaldybes. Kiekvienas atskirai ir visa tauta privalome prisiimti šią darbdavio pareigą parinkti, pasamdyti ir prižiūrėti, kaip dirba darbininkai seimūnai. Darbdavio pareigos sąžiningas atlikimas yra ir bus visada aktualus valstybėje. Čia aktyviai gali pasireikšti švietėjai, intelektualai, žiniasklaida, visuomeninės organizacijos ir visi, aiškindami būtinybę prisiimti darbdavio pareigą...
Ką daryti, kad rinkėjai patikėtų, kad ne viskas beviltiška, kad galima kažką pakeisti, sudrausminti išrinktuosius. Reikia įtikinti, kad tik visuotinas balsavimas išgelbės. Tai yra turime aktyviai dalyvauti rinkimuose bent 75 proc. rinkėjų. Nors tai yra pilietinė kiekvieno bendruomenės nario pareiga, iki šiol rinkimuose dalyvaudavo tik apie 40 proc. sąmoningų bendruomenių narių, o iš jų 26 procentai (didesnė pusė dalyvavusių) gerai mobilizuoti, kelių kartų partijos narių šeimų nariai, nulemiantys buvusiųjų sėkmę ganyti kadenciją po kadencijos. Jaunimas turi aktyviai dalyvauti rinkimuose, reitinguoti. Būtų geriau, kad būtų galima reitinguoti ne penkis kandidatus partijų sąrašuose, o trisdešimt.
Studentų ir jaunimo atstovybių vadovai galėtų kreiptis į jaunimą, tėvus, senelius bei išvykusiusį užsienį, pakviesti aktyviai dalyvauti rinkimuose, atlikti eksperimentą, ar galime daryti įtaką valstybės valdymui. Tai bus iššūkis jauniems ir visiems sąmoningiems gyventojams, norintiems sparčiau kurti gerovę Lietuvoje.
Tarkime, antrame ture rinkėjai galėtų balsuoti už iškeltus (išsikėlusius) vienmandatėse mažųjų partijų Pilietinės demokratijos partijos, Lietuvos socialdemokratų sąjungos, partijos Jaunoji Lietuva ir dar nedirbusius asmenis LR Seime, iškeltus didžiųjų (tradicinių) partijų.
Juk jų programos panašios, tikslai panašūs ir jos galėtų padėti sudaryti valdančiąją daugumą. Kadangi dabartinės valdančios partijos neturėjo valios spręsti svarbiausių problemų, priimti reikalingiausių įstatymų, tegul pailsi... Rinkėjų valia, naujas, iš pagrindų pakeistas LR Seimas sudarys Vaivorykštinę koaliciją, į kurią įeis 3-4 partijos. Išrinktieji dirbs tik SEIME, ministrais bus specialistai, ne Seimo nariai. Bus atsakingai vykdoma parlamentinė kontrolė. Kad tai įvyktų, reikia, kad partijų ir visuomeninių organizacijų vadovai peržengtų vadukų sindromą, imtųsi Lietuvos gerovės kūrimo bendrų darbų, o rinkėjai (bendruomenės) sąžiningai atliktų darbdavio pareigą.
Paruošti įstatymų pataisymų projektai guli šios kadencijos Seimo komitetų stalčiuose, nes nebuvo valios juos priimti. Nevykdoma parlamentinė priežiūra (neatskirta įstatymų leidybos ir vykdomoji valdžia).
Reikėtų steigti regionuose (apskrityse) bendruomenių koordinacines tarybas. Kovoti, kad atsirastų seimūnams valia atsakingai dirbti, vykdyti duotus įsipareigojimus rinkėjams. Respublikinė koordinacinė bendruomenių taryba teiktų naujam Seimui peticijas dėl svarbiausių problemų Lietuvoje ir pareikalautų sprendimų iš išrinktųjų darbininkų. Jei neįvykdytų, reikėtų viešai (girdint visai Lietuvai) atsisakyti jų paslaugų. Gali būti ir kraštutinė priemonė Lietuvos bendruomenės mitingai prie LR Seimo ar merijų. Naujajam Seimui neatidėliotinai tektų pataisyti šiuos įstatymus, nepriimtus dėl valios stokos: visuotinio piliečių pajamų, išlaidų deklaravimo. Papildyti turto deklaravimo įstatymą pataisomis, kad būtų vykdomas visuotinis gyventojų pajamų bei lėšų, už kurias įsigyjamas stambesnis turtas (iš pradžių būtų tikslinga išplėsti deklaruojančiųjų skaičių, t. y. įtraukti gimines ir kt., skolinusius pinigus didelio turto įsigijimui), deklaravimas. Tada vyktų tikroji kova su korupcija. Pavyzdžiui, šiuo metu pareigūnas gauna mėnesinį atlyginimą 3 tūkstančius litų, o per dvejus metus pasistato namą (su sklypu) už 2-3 milijonus, nes... uošvė labai turtinga paskolino. Joms nereikia deklaruoti. Taip būtų suvaldyta didžioji dalis pareigūnų, politikų, narkomanijos, prostitucijos, lošimų ir kita šešėline veikla įgyjamų lėšų, neteisėtas turto pasisavinimas.
Įpareigoti LR Vyriausybę ir kontroliuoti ją, kad būtų vykdomas Lietuvos Respublikos Valstybės ir Savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo pagal panaudą LR Seimo 2005 m. balandžio 21 dieną priimtas Nutarimas Nr. X-168, įpareigojantis Vyriausybę vykdyti turto apskaitą, efektyviai naudoti. (Seimo nutarimas nevykdomas, per trejus metus nieko nenuveikta, tautos turtas ir toliau grobstomas, tinkamai neapskaitomas ir tai tenkina parlamentinę priežiūrą privalantį vykdyti Seimą ir Vyriausybę. Save yra sunku kontroliuoti, nes tie patys asmenys yra ir Seimo, ir Vyriausybės nariai. Dėl to reikėtų atskirti valdžias vykdomąją nuo įstatymų leidybos.)
Reikia priimti ir naujos redakcijos teismų įstatymą, įvertinantį ir teisėjų darbą. Privertus naujos kadencijos Seimo darbininkus pataisyti, priimti bent kelis svarbiausius įstatymus bei kontroliuoti įstatymų vykdymą, biudžete atsirastų 9-13 milijardų litų studentų stipendijoms, mokytojų atlyginimams, o tai užtikrintų oresnį pragyvenimo lygį ir sveikatą pensininkams.
Vincentas JASIULEVIČIUS
© 2008 XXI amžius
|