Atnaujintas 2009 m. kovo 12 d.
Nr. 20
(1712)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai

Lietuva – savanorių kraštas

Lietuva, praradusi laisvę jau 18 šimtmečio pabaigoje, nešė Rusijos carizmo jungą. Jau tada lietuviai neprarado vilties atkurti savo valstybingumą. 1831 ir 1863 metų sukilimų visi sukilėliai buvo savanoriai. 1917–1920 metais žmonės, apgynę Lietuvos nepriklausomybę, taip pat buvo savanoriai, daugiausia sodžiaus vaikai iš šiaudinių pastogių. 1941 metų birželio mėnesio sukilimo dalyviai irgi buvo savanoriai. Savanoriai stojo ginti Lietuvos nepriklausomybę ir 1990 metais. Jeigu mūsų tautai vėl kiltų pavojus, yra tikimybė, kad savanoriai pirmieji ateitų jai į pagalbą, nes Lietuva – savanorių kraštas, turinti tikslą – nepriklausomybę.

Savanoriai dešimt metų priešinosi valstybei, laimėjusiai Antrąjį pasaulinį karą. Neturėjo kovotojai sąjungininkų, nesulaukė žadėtosios pagalbos iš Vakarų valstybių, kovėsi vienui vieni su daug stipresniu priešininku. Jie laisvės apginti negalėjo, tačiau savo garbę apgynė. Tuo tarpu 1940 metais, įžengiant sovietiniam okupantui į Lietuvą, gerai paruošta Lietuvos kariuomenė ginklo nepakėlė.

1941 metais iš savanorių kūrėsi ir Lietuvos laisvės armija (LLA), kovotojai prieš rudąjį ir raudonąjį okupantą. 1944 metais, artėjant sovietinei okupacijai į Lietuvą, ši organizacija tapo masiškiausia pasipriešinimo okupacijos organizacija, pasiryžusi ginkluotu būdu iškovoti nepriklausomybę. Tai buvo Lietuvos kariuomenė pogrindyje. Sovietų armija, tapusi Antrojo pasaulinio karo nugalėtoja, dėjo visas pastangas sunaikinti Lietuvos laisvės armiją.

1946 metais LLA jungėsi su kitomis pasipriešinimo okupantams organizacijomis, taip pat susikūrusiomis iš karių savanorių. Buvo įkurtas Bendras Pasipriešinimo Demokratinis Sąjūdis (BPDS), o 1949 m. vasario 16 dieną susirinkę vadai priėmė ir pasirašė deklaraciją. Partizaninė organizacija tapo Lietuvos Laisvės Kovų Sąjūdis (LLKS). Su šiuo organizacijos pavadinimu savanoriai kovėsi iki partizaninio karo pabaigos. Partizanai–savanoriai beveik dešimtmetį kovėsi su militaristine valstybe, nes to reikėjo Lietuvai. Jie nieko neprašė sau. Tik, kad jų nepamirštumėm. Ar visada tinkamai įvertiname jų žygdarbius?

Džiugu, kad pagalbos ranką galime ištiesti kitoms tautoms: Gruzijai, Afganistanui, Ukrainai… Džiugu, kad krašto apsaugos sistemoje dirbantiems valstybės tarnautojams ir Lietuvos kariuomenėje tarnaujantiems kariams 2008 metų pabaigoje, švenčių proga buvo išmokėtos premijos, kurių bendra suma siekia 19,7 mln. litų („Respublikos“ informacija). Viso to negalima palyginti su tuometinių partizanų gyvenimo sąlygomis. Liūdna, kad į 2008 metų pateiktus projektus „Lietuvos laisvės kovoms atminti“ nebuvo atsižvelgta ir parama neskirta. Nenuleidžiant rankų, ruošiant knygos I dalį „Lietuvos laisvės armijos kovos Žemaitijoje“, kreiptasi į privačius rėmėjus. Tikslas pasiektas, leidinys išleistas.

Irena MONTVYDAITĖ-GIEDRAITIENĖ,
LLAKRS pirmininkė

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija