Dėl LR Vyriausybės Seimui pateikto vardų ir pavardžių rašymo įstatymo projekto
Lietuvos Sąjūdžio tarybos pareiškimas
Lietuvos Respublikos Konstitucijoje 14 straipsnyje įrašyta pamatinė nuostata, kad valstybinė kalba lietuvių kalba. Pastaruoju metu LR Vyriausybė pateikė Seimui vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą, kuriuo leidžiama ne lietuvių tautybės piliečiams vardus ir pavardes dokumentuose rašyti ne lietuviško raidyno rašmenimis. Visuomenės organizacijos ir pavieniai asmenys kreipiasi į LR Seimo narius siūlydami nepritarti šiam įstatymo projektui, nes jis prieštarauja LR Konstitucijai, LR Konstitucinio teismo sprendimams, valstybės interesams, griauna valstybinės kalbos sistemą, veda į Lietuvos Respublikos gyvybinių interesų išdavystę, ignoruoja lietuvių tautos siekius, daugiametes jos kūrėjų bei normintojų pastangas, ardo tautos pamatą valstybinę kalbą. 2009 11 06 LR Konstitucinis teismas nusprendė: Jeigu teisės normomis būtų nustatyta, kad šių piliečių vardai ir pavardės Lietuvos Respublikos piliečių pase rašomi kitokiais, ne lietuviškais rašmenimis, būtų ne tik paneigtas konstitucinis valstybinės kalbos principas, bet ir sutrikdyta valstybės ir savivaldybių įstaigų, kitų įmonių, įstaigų bei organizacijų veikla.
Negalima suprasti, iš kur kilo iniciatyva išplėšti knygnešių, daraktorių ar kalbos normintojų pastangomis parašytą Lietuvos istorijos lapą ir panaikinti nacionalinį raidyną, kuris integralus su valstybine lietuvių kalba.
Lietuvos Sąjūdžio taryba kreipiasi į LR Seimą prašydama apginti pamatinę tautos kultūrinę vertybę lietuvių kalbą ir nepritarti pateiktam Vyriausybės projektui.
Lietuvos Sąjūdžio Taryba
© 2010 XXI amžius
|