2011 m. gegužės 4 d.
Nr. 33
(1913)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai

Sirijos valdžia vykdo masines žudynes

Giedrius Grabauskas-Karoblis

Pastarosiomis savaitėmis Sirijoje vyksta masinės represijos – policija ir kariuomenės daliniai žudo prieš valdžią protestuojančius ir demokratinių permainų reikalaujančius žmones. Daug žmonių ir sužeista, uždaryta į kalėjimus. Šalį valdantis B. Asado režimas neina į kompromisus ir brutaliai dorojasi su opozicijos organizacijų atstovais. Pranešama, kad suimta ir kelios dešimtys radikalios islamo organizacijos „Broliai musulmonai“ narių. Žiaurios žudynės pribloškia savo mastais – štai balandžio 22–24 dienomis Sirijoje nužudyta apie 200 prieš B. Asado režimą protestavusių piliečių. Balandžio 22-oji jau pavadinta „kruvinuoju penktadieniu“, nes tą dieną keliuose šalies miestuose nužudyta daugiau kaip 100 žmonių. Į juos buvo šaudoma iš automatų, traiškoma tankais, o septyni žmonės Deraa mieste žuvo net nuo artilerijos sviedinių. Balandžio 27–28 dieną sostinės Damasko priemiestyje Dumoje nužudyti 39 žmonės. Į Dumą taip pat buvo pasiųsti tankai ir per 2000 policijos pareigūnų, kurie įsirengė kontrolės postus. Bendras aukų skaičius didžiulis – jau nužudyta daugiau kaip 500 žmonių. Deraa mieste šiuo metu dislokuota apie 100 tankų, atsiųsta tūkstančiai kariškių ir specialiosios paskirties daliniai.

Sirijos valdžioje yra įsigalėję alavitai – tik apie 7 proc. šalies gyventojų sudarančios islamo krypties atstovai. Beveik visus pagrindinius valdžios postus užima alavitai, jie vadovauja ir kariuomenei, ir slaptosioms tarnyboms. Tokia padėtimi daugelis šalies piliečių nepatenkinti, todėl nėra ko stebėtis, kad kilo tokia didžiulė protestų banga.

Greta Sirijos esančiame Libane atidžiai stebimi Sirijoje vykstantys procesai. Prieš kelias savaites Libano premjeru tapęs Nadžibas Mikatis laikosi prosiriškos pozicijos, bet jis nėra tiesioginis Sirijos valdžios statytinis. Libane didžiulę įtaką turi ekstremistinė organizacija „Hezbolach“. Ši organizacija artimai susijusi su Sirijos slaptosiomis tarnybos, o ginklus ir gausius finansinius srautus irgi gauna iš Sirijos. Jei Siriją valdantis B. Asado režimas žlugs, tai gali lemti didžiulius pokyčius Libane. Libano ekonominė padėtis pastaraisiais metais pagerėjo. Prieš keletą metų Libane įvykdytos mokesčių reformos – PVM lygis sumažintas nuo 14 iki 10 proc., o 3 proc. lengvatinis PVM tarifas galioja spaudai, knygų leidybai, viešbučiams, transporto paslaugoms. Minimalus atlyginimas Libane – 250 dolerių (600 litų), tokius atlyginimus gauna 15 proc. šalies dirbančiųjų. Didelės dalies Libano gyventojų pajamos – 350–500 dolerių per mėnesį.

Nors dažnai kalbama, kad Sirijos valdžios vykdomos kruvinos represijos yra netoleruotinos ir reikia imtis tarptautinių sankcijų prieš šios šalies valdžią, tačiau mažai šansų, kad tarptautinės sankcijos tikrai bus įvestos. Sirija yra artimiausia Rusijos partnerė regione ir Rusiją valdančio Kremliaus režimo lyderiai bei įtakingi diplomatai blokuos bet kokius bandymus įvesti svarias tarptautines sankcijas. „Blogio ašies“ valstybės – Rusija, Baltarusija, Sirija ir Šiaurės Korėja – palaiko viena kitą, o šias šalis valdantys nuožmūs korumpuoti režimai yra artimai susiję su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija