2013 m. vasario 1 d.    
Nr. 5
(2029)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai

Britų premjeras siūlo referendumą dėl ES

Didžiosios Britanijos ministras
pirmininkas Deividas Kameronas
thetimes.co.uk

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Deividas Kameronas (David Cameron) praėjusios savaitės trečiadienį pasiūlė po 2015 metų surengti referendumą, kuriame britai galėtų pasirinkti: likti Europos Sąjungoje (ES) ar iš jos pasitraukti. Jis dar sakė, jog norėtų iš naujo derėtis dėl Britanijos narystės Bendrijoje sąlygų, prieš pateikiant naująją sutartį balsavimui. D. Kameronas pažadėjo referendumą surengti 2015–2017 metais, po kitų Britanijos rinkimų, tad referendumas įvyktų tik tuo atveju, jei D. Kamerono Konservatorių partija liktų valdžioje. Rinkimai turi įvykti vėliausiai 2015 metais. Nurodęs euro zonos problemas ir „Europos konkurentiškumo krizę“, D. Kameronas pasakė: „Jei nespręsime šių iššūkių, pavojus yra tas, kad Europai nepasiseks, ir britų žmonės lėtai judės išėjimo link“. Anot D. Kamerono, referendumas dėl Britanijos narystės 27 valstybių Bendrijoje yra būtinas, nes savo dabartiniu pavidalu ES kišasi į Britanijos gyvenimą. „Žmonės jaučia, kad ES eina tokia kryptimi, dėl kurios jie niekada nepasirašė. Juos piktina kišimasis į mūsų šalies gyvenimą, jų nuomone, nebūtinomis taisyklėmis ir reguliavimu. Ir jie klausia, kokia viso to prasmė“, – sakė konservatorių lyderis. D. Kamerono kalba buvo atidėta kelis kartus. Planai dėl tokios kalbos pirmą kartą paaiškėjo prieš pusę metų, buvo kalbama, kad D. Kameronas gali ją pasakyti per metinę Konservatorių partijos konferenciją spalį. Paskui buvo pranešama, kad jis šią kalbą pasakys per Šv. Kalėdas. Tuomet kalbos tikėtasi sausio 22 dieną, bet paaiškėjo, kad ši data sutampa su Prancūzijos ir Vokietijos susitaikymo po Antrojo pasaulinio karo 50-osiomis metinėmis, ir D. Kameronas datą paankstino. Alžyro įkaitų krizė privertė dar kartą pakeisti kalbos datą.

Kitą dieną D. Kameronas savo nuostatas paaiškino Pasaulio ekonomikos forume (PEF) Šveicarijos Alpių kurorte Davose. Jis sakė: „Tai nėra nugaros atgręžimas Europai – visiškai priešingai. Tokiu būdu mes pasisakome už konkurencingesnę, atviresnę ir lankstesnę Europą bei saugią Jungtinės Karalystės vietą joje“. D. Kameronas nesureikšmino savo pagrindinių partnerių Europoje komentarų, kad Britanija negali savo nuožiūra rinktis, kurių ES taisyklių ji laikysis, ir pakartojo savo įsitikinimą, jog Bendrijai skubiai reikalingos reformos. „Apie savo pasiekimus turime kalbėti atvirai. Pasaulyje mes atsiliekame. Mes per daug reguliuojame savo verslą, per daug didiname jo išlaidas. Mes nuviliame savo piliečius. (...) Štai kodėl sakau, kad Europa per dažnai tapdavo išlaidų priežastimi verslui ir skundų priežastimi mūsų piliečiams. Turime tai spręsti ne vien Britanijos labui, bet kiekvieno žmogaus Europos Sąjungoje labui“, – kalbėjo D. Kameronas pasauliniame verslininkų susitikime.

Italų premjeras Mario Monti pareiškė įsitikinęs, jog Britanija liks Europos Sąjungoje. Kalbėdamas Pasauliniame ekonomikos forume Davose M. Monti sakė: „Esu įsitikinęs, jeigu bus referendumas, Jungtinės Karalystės piliečiai nuspręs likti Europos Sąjungoje ir prisidėti prie jos ateities pavidalo formavimo“.

Akivaizdžiai pagelbėdama D. Kameronui, Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad jos šalis pasiruošusi aptarti Britanijos „pageidavimus“ dėl ES, tačiau vis dėlto perspėjo, kad nuolaidžiavimas vienai šaliai suteiktų pagrindą kitoms šalims reikalauti išlygų. Žurnalistams kanclerė sakė: „Europa visada reiškia ir tai, kad jūs turite rasti teisingą kompromisą. Šiame kontekste mes, žinoma, esame pasirengę aptarti britų pageidavimus, bet reikia turėti galvoje, kad kitos šalys irgi turi savo pageidavimų“.

Prancūzija trečiadienį britų ministro pirmininko D. Kamerono planą surengti referendumą dėl šalies narystės Europos Sąjungoje pavadino pavojingu. Užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas sakė, kad Prancūzija nori, jog Britanija vaidintų Bendrijoje pozityvų vaidmenį, bet negali sutikti su tuo, kad narėms būtų leidžiama laisvai rinktis, po kuria politika jos pasirašo.

Nyderlandų premjeras Markas Rutė (Mark Rutte) Pasaulio ekonomikos forume Davose perspėjo, kad pasitraukusi iš 27 šalių Bendrijos Didžioji Britanija tebus „sala kažkur Atlanto vandenyno viduryje, (esanti) kažkur tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos“, todėl jis manantis, jog „mums labai svarbu, kad jie (britai) pasiliktų (ES)“.

D. Kameronas sulaukė perspėjimų iš Vašingtono, kuris ragino neizoliuoti šalies nuo ES.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija