Kronika
Suspindėjo krašto kūrėjų darbai
Rūta Averkienė
|
Auksalio kupko meistrų
meistras Stasys Truncė
|
|
Varėnos krašto kūrėjai tradicinėje
parodoje Auksalio kupkas
|
Varėna. Kultūros centro kino ir parodų salėje veikė tradicinė paroda Auksalio kupkas. Joje vaiskiausiomis spalvomis suspindėjo daugiau kaip šimtas kūrybos darbų, kuriuos pristatė dvidešimt vienas kūrėjas, gyvenantis ir kuriantis Varėnos krašte. Šioje parodoje tarsi turtingiausios dzūkės jaunamartės kraičio skrynioje puikuojasi spalvingiausios austos lovatiesės ir rankšluosčiai, siuvinėtos staltiesės, šiaudiniai sodai, medžio drožiniai ir kalvystės darbai, megztos riešinės, velti margučiai, liaudiškais raštais padabinti margaspalviai veltiniai, spalvingiausios keramikos paukštės ir daugybė kitų gražiausių dirbinių, kuriuos ilgais žiemos vakarais kūrė talentingi mūsų krašto meistrai. Ši paroda yra tradicinė, organizuojama kasmet siekiant atskleisti ir pagerbti kūrybingus žmones, palaikyti gyvybingas ir gaivinti nykstančias liaudies dailės ir amatų tradicijas.
Kas tas Auksalio kupkas? Tai dzūkiškas pavadinimas, kuris asocijuojasi su gėriu, grožiu, atgaiva. Kadangi Varėnos kraštas nuo seno garsėja talentingais kūrėjais, senųjų amatų meistrais, ir daugelis iš jų su savo išaustomis lovatiesėmis, nutapytais paveikslais, nupintomis vyžomis, puikiausiais nėriniais, keramikos ir medžio dirbiniais, šiaudiniais sodais bei kitais nagingų rankų kūriniais žavi į Dzūkiją užklystančius Lietuvos ir užsienio turistus, prieš šešerius metus buvo sugalvota organizuoti kuriančių Varėnos krašto žmonių darbų parodas, o prieš keletą metų ir muges.
Nuo 2008 metų paroda pradėta skirstyti į šakas: vaizduojamąją (skulptūra, tapyba, dailė), ir taikomąją (tekstilė, keramika, pynimas, taikomieji medžio darbai, kalvystė, juvelyrika, paprotinė dailė margučiai, sodai, verbos) liaudies dailę.
Šiais metais paroda skirta liaudies taikomajai dailei (tekstilė, keramika, taikomieji medžio dirbiniai, kalvystės bei paprotiniai margučių, verbų, sodų dirbiniai).
Parodos lankytojai pamatė Laimos Mačionienės iš Pamerkių veltinius, Daivos Petruškevičienės iš Tolkūnų dailius megztus, nertus ir siuvinėtus rankdarbius, Laimutės Saviščevienės iš Merkinės šiaudinius sodus, varėniškės Eugenijos Bakšienės pirštines, Artūro Matonio iš Beržupio spalvotąją keramiką, varniškių Algirdo Juškevičiaus ir Edvino Jančiausko medžio drožybą, Mariaus Kibildžio iš Žilinų žaismingas kaukes ir inkilus, andriūniškio Stasio Truncės kalvystės darbus, varėniškės Irenos Žukauskienės veltus margučius, Rūtos Indrašiūtės iš Maksimonių spalvotąją keramiką, musteikiškio Romo Norkūno pintus dirbinius, varėniškio Vytauto Baublio medinius indus ir paveikslus, Birutės Grigienės iš Darželių, Irenos Valiukevičiūtės iš Užuperkasio ir Anastazijos Peciukonienės iš Valkininkų austas lovatieses, valkininkietės Danutės Blažulionienės bei varėniškių Nijolės Jakavonienės ir Zojos Gavėnienės, Dalios Balkūnienės riešines, Rimutės Grinkevičiūtės-Subačienės nėrinius.
Renginį melodingomis dzūkiškomis dainomis pradėjo Valkininkų moterų folkloro ansamblis (vadovė Jolanta Molienė).
Varėnos rajono savivaldybės meras Vidas Mikalauskas pasidžiaugė, kad Varėnos krašte gyvena daug kūrybingų žmonių. Rajono vadovas pastebėjo, jog parodoje dalyvauja keturių kartų kūrėjai, kad iš miestų sugrįžta ir senuosius amatus iš senelių ir tėvų perima jaunimas. Meras parodos autoriams linkėjo kūrybinės sėkmės, o jauniesiems meistrams, parodoje dalyvaujantiems pirmą kartą, palinkėjo, kad ateityje Varėnoje būtų surengta jaunų talentingų žmonių darbų paroda. Jis pasveikino kūrėjus su gražia paroda, padėkojo už dalyvavimą joje, už liaudies tradicijų puoselėjimą, palinkėjo sėkmingos kūrybinės veiklos ir įteikė padėkas.
Auksalio kupko dalyvius pasveikino bei sėkmės kūryboje linkėjo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė.
Padėkos buvo įteiktos vienuolikai liaudies dailės konkurso Sidabro vainikėlis rajoniniam turui savo darbus pateikusių moksleivių: Gabrieliui Čeikui (Varėnos moksleivių kūrybos centras, mokytojas Vidas Savilionis), Akvilei Gecevičiūtei (Varėnos moksleivių kūrybos centras, mokytoja Eugenija Bakšienė), Vilmai Grigaravičiūtei (Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio vidurinė mokykla, mokytoja Danguolė Sereičikienė), Edvinui Jančiauskui (Varėnos kultūros centras, mokytojas Algirdas Juškevičius), Editai Karlonaitei (Varėnos moksleivių kūrybos centras, mokytoja Genovaitė Zina Petrauskienė), Deimantei Kazlauskaitei (Varėnos moksleivių kūrybos centras, mokytojas Vidas Savilionis), Kamilei Skopeckaitei (Varėnos moksleivių kūrybos centras, mokytojas Vidas Savilionis), Domantui Eidukevičiui (Varėnos moksleivių kūrybos centras, mokytojas Vidas Savilionis), Izabelei Mikuličiūtei (Varėnos moksleivių kūrybos centras, mokytoja Genovaitė Zina Petrauskienė), Silvijai Pačkauskaitei (Merkinės Vinco Krėvės gimnazija, mokytojas Petras Pretkelis), Rokui Pačkauskui (Merkinės Vinco Krėvės gimnazija, mokytojas Petras Pretkelis).
Į regioninį turą atrinkti Akvilės Gecevičiūtės, Edvino Jančiausko, Editos Karlonaitės, Kamilės Skopeckaitės, Izabelės Mikuličiūtės ir Roko Pačkausko darbai.
Dailės studijos Kadagys vadovas Algirdas Juškevičius pastebėjo, kad tautodailės meistrai nesėdėjo rankas sudėję, stropiai kūrė visą žiemą ir per metus sukūrė daug gražių darbų, todėl paroda tokia turtinga. Malonu, kad šiandien šalia ne vieną kartą Auksalio kupke savo darbus pristačiusių kūrėjų yra ir naujų žmonių, puikiai įsiliejančių į nagingų Dzūkijos meistrų gretas. A. Juškevičius linkėjo, kad kūrėjai ir toliau gilintųsi ir temų savo kūrybiniams darbams ieškotų ne spalvinguose žurnaluose, o muziejų rinkiniuose, liaudies tradicijose, kad atsigręžtų į tautiškumo šaknis, sėkmingai perprastų, atrastų ir sugrąžintų tai, kas prarasta.
Parodos atidarymo renginyje skambėjo Varėnos kultūros centro folkloro ansamblio Žeiria, vadovaujamo Vaidos Naruševičiūtės, liaudies dainos.
Autorės
nuotraukos
© 2013 XXI amžius
|