2014 m. gegužės 23 d.    
Nr. 21
(2092)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

MŪSŲ
RĖMĖJAS

Gimtinė:
žmonės
ir darbai


XXI Amžius


Bendruomenėse

Tarnystės Dievui ir žmonėms šventė

Marija VARENBERGIENĖ

Vyskupai Jonas Kauneckas ir Aleksandr
Kaškievič laimina dusetiškius

Klebonas kan. Stanislovas
Krumpliauskas prie savo
paveikslų kolekcijos Dusetų
Kultūros centre Dailės
galerijoje. Paveikslas
su Nukryžiuotoju – iš grafo
Kamarovskio dvaro
Dainiaus Dirgėlos nuotrauka

Vyskupai Jonas Kauneckas
ir Aleksandr Kaškievič
aukoja šv. Mišias

DUSETOS. Gegužės pradžioje miestelyje iškabinti skelbimai visus kvietė gegužės 10–11 dienomis į šventinius renginius, skirtus Dusetų parapijos klebono kan. Stanislovo Krumpliausko 40 metų kunigystės sukakčiai paminėti.

Šventė prasidėjo kultūros centre, Dusetų dailės galerijoje, klebono kan. S. Krumpliausko sukauptos dailės kūrinių kolekcijos parodos atidarymu. Kiekvienas kolekcijos eksponatas, pasak klebono Stanislovo, turi savo istoriją. Kolekcijoje vyrauja religinės tematikos paveikslai, tarp kurių yra ir labai vertingų. Dusetų kultūros centro direktorius dailininkas Alvydas Stauskas negailėjo profesionalių pastabų. „Ypatingą dėmesį reikia atkreipti į paveikslą „Nukryžiuotas Viešpats su Marija Magdalena“, įsigytą iš grafo Kamarovskio dvaro, – sakė Alvydas. – Šis paveikslas neabejotinai yra originalas, tapytas XVIII amžiuje. Vertingi kulto apeigoms naudoti rankų darbo nėriniai iš Belgijos, įdomus ir originalus dar caro laikais fotografuoto vyskupo Antano Baranausko portretas, dailininko Stasio Petraškos paveikslas „Anykščiai“, atliktas ypatinga technika – tapytas naudojant labai susmulkintus spalvotus akmenėlius ir smiltainį“. Jis klebonui padovanotas 25 kunigystės metų jubiliejaus proga.

Kultūros centro salėje prasidėjo iškilmingas klebono kan. S. Krumpliausko kunigystės 40-mečio sukakties minėjimas. Salė buvo pilnutėlė. Paminėti klebono į Dusetas atvyko tą pačią dieną įšventintas kun. Petras Kražauskas iš Aukštosios Panemunės, Zarasų dekanas kun. Remigijus Kavaliauskas, Antazavės ir Papilio klebonai kunigai Stasys Tamulionis ir Virgilijus Liuima, Rytų apeigų katalikų Švč. Trejybės bažnyčios Vilniuje kunigas t. Petro Pavlo Jachimec OSBM, Seimo narys Rokas Žilinskas, dr. Aldona Vasiliauskienė, Zarasų savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys, rajono tarybos nariai Stasė Goštautienė ir Arnoldas Abramavičius, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys su bendruomenės atstovais ir gausus būrys dusetiškių parapijiečių.

Iš buvusios kan. S. Krumpliausko Anykščių parapijos atvyko pramoginių šokių vadovai Juozas Pratkelis ir Stasė Balevičienė su savo auklėtiniais, istorinių šokių studijos „Baltoji pavana“ vadovė Jūratė Ūselienė su šokėjais, vargonininkas Rimvydas Griauzdė, Anykščių ligoninės vyr. gydytojas Dalis Vaiginas su pavaduotoja Virginija Pažeriene ir nemažai buvusių parapijiečių, draugų, giminaičių iš Utenos ir Vilniaus.

Renginį vedė Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja, Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios pastoracinės tarybos narė Vanda Normantienė, kuri kartu su dusetiške saviveiklininke Margarita Simokaityte buvo šio renginio-koncerto režisierės ir scenografės. Renginio vedėja prabilo tokiais prasmingais žodžiais: „Leiskite padėkoti, kad suradote laiko pagerbti mūsų kleboną kanauninką Stanislovą Krumpliauską ir kartu pabūti minint 40 metų tarnystės Dievui ir žmonėms jubiliejų. Gyvenimo kasdienybė įtraukia į darbų sūkurį ir kartais būtinos tokios valandėlės, kai galima stabtelėti ir pažvelgti, ką gera nuveikei. Noriu pakviesti susipažinti su prasmingai vingiuojančiu mūsų gerbiamo klebono gyvenimo keliu. Trumpam pamirškime rūpesčius, nubraukime nuo veido nuovargį ir kartu prisiminkime reikšmingiausius įvykius klebono kely. Juk tūkstančio mylių kelionė prasideda nuo vieno žingsnio“. Visi svarbiausi klebono Stanislovo gyvenimo įvykiai ir darbo bei poilsio momentai buvo rodomi didžiuliame multimedijos ekrane. Vaizdai palydėti turiningu renginio vedėjos pasakojimu.

Būsimasis klebonas gimė 1945 m. balandžio 24 d. Zarasų r. Smalvų parapijos Ciciliškių kaime. 1965 metais baigė Zarasų Marytės Melnikaitės vidurinę mokyklą. Po tarnybos sovietinėje armijoje 1969 metais įstojo į Kauno kunigų seminariją. 1974 m. balandžio 9 d. Panevėžio Kristaus Karaliaus Katedroje vyskupas Romualdas Krikščiūnas įšventino į kunigus. Pirmąsias šv. Mišias aukojo Daugailių (Utenos raj.) Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje pas savo dvasios tėvą kun. Pertą Baltušką. Vėliau klebonui Stanislovui teko dirbti Biržų, Kupiškio parapijose. Nuo 1995 metų gyveno ir tarnavo Anykščiuose, buvo Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios klebonas ir Dabužių Kristaus Žengimo į dangų parapijos administratorius, Anykščių dekanato dekanas. 2007 metais klebonas paskirtas Panevėžio vyskupijos Katedros kapitulos kanauninku. Nuo 2012 m. liepos 16 d. kan. S. Krumpliauskas yra Dusetų Švč. Trejybės parapijos klebonas ir Antalieptės Šv. Kryžiaus Atradimo parapijos administratorius. Nepamirštamas liko praėjusiųjų metų vasaros laikotarpis, kol vyko bažnyčios remonto darbai. Tada meldėmės lauke: tapome saulės, lietaus ir vėjų užgrūdinti, klebono aukojamų šv. Mišių ir jo sakomų pamokslų pamaloninti, dvasiškai ūgtelėję ir laimingi vėl sugrįžome į savo neatpažįstamai išgražėjusią bažnyčią.

Prieš pradedant koncertą klebonas Stanislovas kalbėjo apie savo kelią į kunigystę, pasakojo, kad jaučiasi Dievo apdovanotas brangiausia žemėje dovana – tarnauti Jam ir žmonėms. Prisiminė darbą kitose parapijose, kunigystės problemas sovietiniais metais, Sąjūdžio laikus. Tačiau visą tarnystės laiką jautė laimę būti reikalingu žmonėms ir liūdesio, ir džiaugsmo valandomis. Džiaugėsi, kad jį visą gyvenimą lydi žmonių meilė ir pagarba.

Scenoje pasirodė pramoginių šokių šokėjai bei istorinių šokių kolektyvas „Baltoji pavana“ iš Anykščių, Dusetų Kultūros centro vaikų folklorinis bei moterų ansamblis „Svaja“. Paslaptingai nuskambėjo žiniuonių – Tado Grinevičiaus ir Sigitos Gudonienės – skaitomi tekstai apie gyvenimo prasmę, laimę dalintis gerais darbais bei didžiausią ir paslaptingiausią pasaulio stebuklą – maldą: „Maldos žodžiais, einančiais iš pačios širdies, Jūs kasdien atrakinate paslaptingus vartus ir patenkate ten, kur nepriklaupusiems prie maldos šaltinio ir neatsigėrusiems iš jo stebuklingos versmės įeiti draudžiama – į sielos pasaulį“. Didingai nuskambėjo daina iš Džiuzepės Verdžio operos „Nabukas“ „Skrisk svajone...“ Žiūrovai negailėjo plojimų po T. Grinevičiaus atliktos giesmės Cesar Frank „Panis Angelicus“. Finalinė daina „Aleliuja“, kurią atliko M. Simonaitytė, Eglė Kuzmienė bei T. Grinevičius, publiką privertė ploti atsistojus.

Gal ko nors nepaminėjau, tačiau visų dalyvavusių šiame koncerte indėlis didžiulis. Tai – pagarbos ir dėkingumo išraiška ne tik mūsų klebonui, bet ir visiems besiglaudžiantiems prie tikėjimo tiesų, ieškantiems didžiosios gyvenimo prasmės – Dievo.

Klebonas Stanislovas, padėkojęs koncerto dalyviams ir svečiams, pakvietė visus prie vakarienės stalo. Ateinančius iš koncertų salės trankiu maršu sutiko stilizuoto muzikos klubo „Giminija“ muzikantai iš Anykščių. Šio vakaro klubo muzikavimas – dovana mylimam ir neužmirštamam buvusiam Anykščių klebonui Stanislovui. Čia buvo daug sveikinimų, gėlių ir dovanų. Buvo linksma: kas norėjo šoko, kas norėjo bendravo, kas norėjo ragavo turtingo stalo patiekalus...

Kitą dieną, gerokai iki sekmadienio šv. Mišių pradžios, žmonės rinkosi į Dusetų Švč. Trejybės bažnyčią. Daugelis prie didžiųjų bažnyčios vartų laukė atvykstančių garbingų dvasininkų ir juos lydinčių svečių. Juos su duona ir druska pasitiko Dusetų seniūnas Saulius Kėblys su bendruomenės atstove Danute Topalskiene ir Dusetų verslininkas Edmundas Banys su žmona Regina. Į iškilmingas padėkos šv. Mišias už kunigystės pašaukimą atvyko svečias iš Baltarusijos, Gardino vyskupas Aleksandr Kaškievič, jo pagalbininkas, kun. dr. Roman Katimowski, Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas. Atvyko seminarijos bendramoksliai, tą pačią dieną su klebonu kunigais įšventinti: iš Vilkaviškio vyskupijos, Aukštosios Panemunės – kun. Petras Kražauskas, iš Telšių vyskupijos, Šventosios – kan. Bronius Latakas, iš Vilniaus arkivyskupijos, Mielagėnų – kun. Antanas Valatka. Žengiančius į bažnyčią svečius pasitiko Dusetų choro giedama giemė „Petro laivas plauks kaip plaukęs...“ Tai buvo didinga akimirka, nes pirmą kartą į Dusetų bažnyčią įžengė du vyskupai ir penki svečiai kunigai. Evangelijos skaitinius šv. Mišiose skaitė broliai, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos abiturientai Eitvydas ir Mantvydas Merkiai. Pamokslą sakęs vysk. J. Kauneckas pabrėžė, kad žmogui svarbiausi dalykai gyvenime – tikėjimas, malda ir šeima. Jis džiaugėsi išpuošta bažnyčia ir gausiu būriu tikinčiųjų, atėjusių pagerbti savo kleboną. Tautiniais rūbais pasipuošę mokiniai į vyskupų rankas įteikė atnašas – žvakę, gėlę, vaisius, vandenį ir vyną, eucharistijos duoną ir šv. Mišių aukos taurę. Po šv. Mišių kleboną Stanislovą pasveikino Gardino vyskupas A. Kaškievič. Jis įteikė iš Romos atvežtą šv. Jono Pauliaus II paveikslą. Panevėžio vyskupas emeritas J. Kauneckas dėkojo už gražią ir labai reikalingą tarnystę Dievui ir žmonėms. Dusetų pastoracinės tarybos vardu kleboną sveikino Vanda Normantienė ir Romualdas Pučekas, Sėkmės ir sveikatos linkėjo Seimo narys Algimantas Dumbrava su žmona Alicija, Gyvojo rožinio draugija, choristai, giminės ir bičiuliai, atvykę iš Lenkijos. Chorui sudainavus „Ilgiausių metų“, klebonas Stanislovas pakvietė visus į šventorių pasivaišinti kareiviška koše. Pasibaigus dvi dienas vykusiai šventei klebonas Stanislovas padėkojo visiems, džiaugdamasis dusetiškiais ir pabrėžė, kad šios iškilmės buvo ne jam, o Dievui, Motinai Marijai ir visiems parapijiečiams.

Zarasų rajonas
Tado Grinevičiaus nuotraukos

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija