Varėnoje prasmingai paminėta Laisvės gynėjų diena
Rūta Averkienė
|
Fotoparodos Keturios dienos Maidane
autorius Leonardas Skirpstas
|
|
Lyrinė Mildos Miknevičiūtės daina
|
Varėnoje ir rajono kaimuose prasmigai paminėtos Sausio 13-osios metinės, o Varėnos kultūros centro parodų salėje ir rajono kaimuose vyko renginiai, kurių metu kalbėta apie skaudžiausias mūsų tautos istorijos akimirkas, tylos minute pagerbtos Sausio 13-osios aukos, prisiminti tomis dienomis Lietuvos Nepriklausomybės sargyboje drąsiai budėję žmonės.
Varėnos kultūros centro parodų salėje laisvės gynėjai prisiminti ir pagerbti lietuviškomis dainomis ir prasmingais žodžiais. Apie laisvės trapumą ir jos kainą priminė parodų salėje atidaryta žurnalisto Leonardo Skirpsto fotografijų paroda Keturios dienos Maidane.
Renginys prasidėjo Lietuvos Respublikos himnu, tylos minute buvo pagerbti žuvusieji 1991-ųjų sausio 13-ąją.
Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta sakė, kad Sausio 13-oji yra unikali savo pobūdžiu. Ją minėdami galime ir gedėti, ir džiaugtis, bet iš tiesų tai mūsų tautos pergalės diena. Juk tomis įtampos pilnomis 1991-ųjų sausio dienomis niekieno neverčiami ėmėmės tų žingsnių, kurių galėjome: vieni budėjo prie Parlamento, kiti su didžiausiu nerimu ir maldomis sekė tuos įvykius savo namuose. Visi tie žmonės, kurie tai išgyveno, kūrė Lietuvą. Vilnius, Parlamentas yra tik simbolis, nes mūsų širdys tomis neramiomis dienomis plakė vienu ritmu daugelyje miestų ir kaimelių. Ir tai buvo didžioji mūsų pergalė.
Fotografijų autorius, žurnalistas L. Skirpstas, pristatydamas parodą, prisiminė, kad jam 1991-ųjų sausio įvykiuose teko dalyvauti kaip žurnalistui ir įamžinti tas akimirkas. Po to jis nuotraukas parodė rašytojui Kaziui Sajai, ir šis prasitarė, kad būtų gerai tokią parodą surengti Ukrainoje, kad ukrainiečiai jaustų lietuvių palaikymą. Turbūt atgiję prisiminimai, iš praeities sugrįžę žmonės paskatino Leonardą keliauti į Kijevą. 2014 metais prasidėjus neramumams Ukrainoje, žurnalistas panoro nuvažiuoti ir įamžinti Maidano įvykius. Dar buvo neišsisklaidęs parako kvapas, kai V. Janukovičiaus specialiųjų pajėgų snaiperiai ten šaudė į taikius ukrainiečius. L. Skirpstas sakė, kad būdamas Kijeve labai rizikavo, nes snaiperiai nepaisė, ar žurnalistas, ar medikas, žmones šaudė kaip žvirblius. Pasak jo, matant tuos vaizdus, ne visada kildavo ranka net fotografuoti... Taip gimė ši fotografijų paroda. Joje atrinktos nuotraukos daugiau lyrinės, be pačių kraupiausių vaizdų, o paroda keliauja po Lietuvos mokyklas ir bibliotekas. Pabuvęs Maidane, žurnalistas sako, kad įvykiai Kijeve turi labai daug panašumų su 1991-ųjų įvykiais Lietuvoje: tas pats scenarijus, tie patys vykdytojai, ta pati brutali jėga. Tik mastai Ukrainoje, deja, žymiai didesni. Šis žurnalistas praėjusiais metais Sausio 13-ąją varėniškiams irgi dovanojo fotografijų parodą apie 1991-ųjų sausio įvykius Dieną ir naktį būti ar nebūti.
Meras A. Kašėta, parodos autoriui įteikdamas padėką, sakė, kad paroda tikrai įspūdinga ir jautri, o skaudžią Ukrainos istoriją liudijančios nuotraukos mums primena, kaip toli mes nuėjome nuo tos 1991-ųjų sausio 13-osios.
Širdis sušildė lyrinė jaunosios varėniškės Mildos Miknevičiūtės atlikta daina ir gražus Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos jaunių choro Varėnė, Varėnos kultūros centro moterų vokalinio ansamblio Rūta bei mišraus choro Harmonija lietuviškų, patriotinių dainų koncertas.
Lauke prie Atminimo laužo Varėnos tremtinių ansamblio Viltis nariai bei visi varėniškiai dainavo dainas, bendravo, dalinosi prisiminimais, į dangų leido žibintus. Ir šildė juos ne tik karšta kareiviška arbata, bet ir tas neapsakomai malonus bendrystės jausmas.
Laisvės gynėjų dienos renginiai Varėnoje baigėsi šv. Mišiomis Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje. Jas už drąsiausius Lietuvos sūnus ir dukras aukojo dekanas kun. Justinas Aleknavičius, giedojo mišrus Varėnos kultūros centro choras Varpilė, vadovaujamas Ramonos Velžienės.
Autorės nuotraukos
© 2017 XXI amžius
|