Įdomybių geografija
|
Geografas, keliautojas
ir pažintinių knygų
autorius Rytas Šalna
|
PANEVĖŽYS. Pirmąjį spalio trečiadienį Parko bibliotekoje (Parko g. 37) knygas bei keliones mėgstantys žmonės susirinko susitikti su edukologu, geografu, keliautoju, gidu, straipsnių, pažintinių bei mokomųjų knygų mokiniams ir visuomenei autoriumi Rytu Šalna. Kad kelionės pažinimo sritis, nepaliekanti abejingų, įrodė marga publika nuo jaunimo iki senjorų, iš viso apie šimtas panevėžiečių.
Rytas Šalna pradėjo keliauti sulaukęs 12 metų, yra aplankęs apie 90 pasaulio valstybių, visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą, patyręs labai daug įvairių situacijų, todėl tikrai turi daug įdomaus papasakoti, taip bibliotekos vedėja Laima Vilčinskaitė pristatė svečią susirinkusiems.
Aš žmogus, kuris ne tik keliauja, bet ir skaito bei rašo, teigė R. Šalna, bibliotekoje besijaučiantis kaip namuose, nes gyvena apsuptas knygų, turi 500 leidinių kolekciją. R. Šalna pristatė savo knygą Kelionių razinos, skirtą ne tik geografams, bet ir visiems, pamišusiems dėl kelionių, bei tiems, kurie joms dar tik ruošiasi. Mintis sukurti knygą apie keliones kilo seniai. Plečiantis kelionių geografijai, po truputį kaupėsi istorijos, kuriose sudėti 30 metų įspūdžiai, pristatantys keliavimo patirtį iš asmeninės ir gido pozicijų. Į knygą sudėjau iš išvykų parsivežtus naujus potyrius, įdomias istorijas, išgyventas pikantiškas, kuriozines situacijas ir nuotykius, sakė svečias. Knygos skyriuose Kelionės ir klajonės, Turistų ir keliautojų nuotykiai, Nacionaliniai gyventojų ypatumai, Geografiniai ieškojimai ir atradimai, 70, autoriaus nuomone, pačių įdomiausių kelionių istorijų razinų, kurių keletą susitikimo metu žiūrovai išgirdo. Pavyzdžiui, pasakojimą apie tai, kaip nelegaliai kirto SSRS ir Kinijos sieną 1991 metais; leidosi pusės kilometro ledo siena, pateko į griūtį; kaip pateko į spūstį ties Didžiąja kinų siena, kai pirmyn tiesiog nešė srovė... Svečias entuziastingai pasakojo smagų nuotykį, kai teko keltis siaura piroga 20 metrų gylio Afrikos upe, pilna krokodilų: Kai kurių sėdynės netilpo, bet šiaip ne taip perplaukėme, o tada mus užpuolė būrys vietinių vaikų. Sugrįžome kaip iš apkasų purvini, apdraskyti, dalijosi įspūdžiais keliautojas. Visus pralinksmino istorija apie tai, kaip atviru džipu keliaudami po Afrikos savanos rezervatą vos neužvažiavo ant septynių gulinčių liūtų. Pasirodo, jie buvo ką tik papietavę ir virškino savo keliasdešimties kilogramų grobį, tad turistams teko palūkėti 67 valandas. Kelionėse būna visko: delsimo, netikėtumų, traumų, įgėlimų... kalbėjo jis. Tačiau pačiam geografui be nuotykių nebūtų įdomu.
R. Šalna kaip kitą savo aistrą įvardijo fotografiją. Klausytojai galėjo įvertinti šį jo talentą ir pasigrožėti kelionių vaizdų popuri: lavos urvu Islandijoje, geizerio įsiveržimu ir mirties slėniu JAV, Madagaskaro baobabais, Amazonės džiunglėmis, Etiopijos turgumi, Rio de Žaneiro simboliu Kristaus Atpirkėjo statula ir kitais objektais.
Paklaustas apie kelionių planus geografas atsakė, jog norėtų aplankyt Malį, Nepalą, Havajus, Panamą, Kosta Riką, traukia sugrįžti į Švediją, Norvegiją, Angolą, Tadžikiją. Prisipažino ir apie svajonę pervažiuoti visą Sacharos dykumą.
Susitikimo laikas neprailgo. Virtualiai pakeliavome, pamatėme nuostabių vaizdų, išgirdome vieną kitą smagią istoriją. Ne vienas stebėjosi, jog nepastebimai prabėgo pusantros valandos.
Indrė Rapkevičienė
Autorės nuotrauka
© 2017 XXI amžius
|