"XXI amžiaus" priedas Nr.20 (23)

PRIEDAI






Duosi žemei - ji tuo pačiu atsilygins

Opias žemės ūkio vystymo problemas gvildena Lietuvos žemdirbystės instituto Vėžaičių filialo darbuotojai - 19 mokslininkų.

Rūgščioje dirvoje augalai prastai dera

Profesorius habilituotas daktaras Edmundas Lapinskas, Vėžaičių filialo direktoriaus pavaduotojas moksliniam darbui, sakė, jog rūgščių dirvų kalkinimas - labai veiksminga priemonė. Tai padarius, normalų dirvožemį galima išlaikyti kokius aštuonerius metus ir jame įmanoma auginti daugelį žemės ūkio augalų.
Rūgštaus lietaus debesys dažniausiai atslenka iš Vakarų Europos ir pirmiausia jų poveikį pajunta Žemaitija. Taip išplaunama daug vertingų mineralinių medžiagų. Nekalkintoje dirvoje auga bulvės, avižos, pakenčiamai - rugiai, bet nedera ankštinės kultūros, kviečiai, šakniavaisiai.
Prof.E.Lapinskas pradedančiam ūkininkui patarė pirmiausia išsitirti dirvožemį. Tai atlieka Kauno agrocheminių tyrimų centras. Iš dirvožemio, jeigu jo reljefas margas, reikia imti kuo daugiau mėginių. Į Kauną reikia atvežti apie 0,5 kg išdžiovinto dirvožemio. Jį ištyrę centro darbuotojai pasako, kuo tręšti žemę.
Ar rūgšti dirva, gali nustatyti ir pats ūkininkas. Tokioje žemėje auga rūgštynės, asiūkliai. Vėžaičių filialo mokslininkai ūkininkams teikia nemokamą konsultaciją. Juos galima išsikviesti į namus, bet jų kelionę turės apmokėti ūkininkas. Žemės kalkinimo klausimais pavasarį rajone ar apskrityje vyksta seminarai. Į juos atvažiuoja 60-80 ūkininkų.
Vieno hektaro dirvos kalkinimas, įskaitant medžiagas, kainuoja apie tūkstantį litų. Įdėtos lėšos atsiperka greitai, kartais per metus.

Į nekalkintą dirvožemį neapsimoka berti mineralinių trąšų

Pagrindinė trąša Žemaitijoje - organinės trąšos, tai yra mėšlas. Norint atstatyti vieno hektaro dirvožemio organines medžiagas, reikia kasmet išberti apie 10-12 tonų mėšlo. Tai garantuos augalų derlingumą. Svarbu išaugoti ir humusą. O jis - tai puvenos.
Sėjant dirvožemis turi būti tamsus. Toks nebus, jeigu jis netręštas organinėmis trąšomis. Iš tokios dirvos nereikia tikėtis ir derliaus.
Lietuvoje dažniausiai apsiribojama mineralinėmis trąšomis. Bet rūgščiose Žemaitijos dirvose jos menkai veiksmingos.

Ūkininkas turi būti išsilavinęs

Negalima žemės įdirbti bet kaip. Neleistina iš jos tyčiotis. Būtina žinoti dirvožemio įdirbimo technologiją. Į bendrą žemdirbystės kultūrinimą įeina ir pesticidų naudojimas. "Žalieji gąsdina, kad juos naudoti yra negerai. Bet juk susirgęs žmogus irgi gydosi vaistais. Norint apsaugoti augalus nuo piktžolių, kenkėjų ir ligų, juos reikia nupurkšti pesticidais, žinoma, juos patartina naudoti protingai", - sakė prof.E.Lapinskas. Anot jo, didžiuliuose, po 200-400 ha turinčiuose ūkiuose tvarkytis turėtų tik specialų išsilavinimą įgiję žmonės. "Visur turi būti išmanymas ir žinios", - pabrėžė mokslininkas.

Žemė - didžiausias turtas

Profesorius pacitavo buvusio JAV prezidento D.Vašingtono žodžius: "Už žemę yra atsakinga valstybė, atsakingas ir žmogus". Juk žemė - valstybės pagrindas.
Seime vyksta karšti debatai dėl žemės pardavimo užsieniečiams. "Ankstokai pradedame ją pardavinėti. Kol kas žemė pigi - ji neturi paklausos. Žemė dar nėra turtas, kaip ji yra vertinama užsienyje", - perspėjo E.Lapinskas.
Apie žemės pardavimą užsieniečiams, pasak profesoriaus, bus galima galvoti tuomet, kai ant kojų tvirtai atsistos ūkininkai ir pati valstybė, tada jie galės konkuruoti su kitomis šalimis. Greit galima netekti žemės, tačiau ką be jos veiktume patys?

Bronius VERTELKA

Vėžaičiai, Klaipėdos rajonas

© 2001 "XXI amžius"

 


VProfesorius Edmundas Lapinskas ragina susilaikyti nuo Lietuvos žemės pardavimo užsieniečiams

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija