"XXI amžiaus" priedas Nr.22 (25)

PRIEDAI






Neramumai dėl importo

Prarasti milijardai

Ne pirmą kartą įvairaus lygio žinybose kalbama apie importuojamų žemės ūkio produktų antplūdį į mūsų šalį. Parduotuvių lentynose, ant turgaviečių prekystalių regime gausybę ananasų, bananų, kitokių iš subtropinių šalių atgabentų vaisių, kai kurių daržovių. Bet dėl jų mūsų kaimo žmonės konkurencijos nejaučia, nes šios gėrybės Lietuvos soduose ir laukuose netarpsta. Nerimą kelia tos daržovės ir vaisiai, kuriuos mes patys auginame ir norime juos realizuoti. Bet visa tai plūsta iš užsienio. Žinoma atvejų, kai dėl gausaus daržovių importo mūsų šalyje žlugo ne vienas ūkininkas, nepajėgęs konkuruoti su tokia importuojamų žemės ūkio produktų gausa. Tai pasakytina ne vien apie daržoves, vaisius, bet ir apie mėsos, pieno produktus.
Žinoma, konkurencija yra sveikas reiškinys, tik ji turi vykti, kaip dabar įprasta sakyti, skaidrioje erdvėje. Bet kaip tik čia ir susiduriama su painiava, neaiškumais, netoleruotinais dalykais, pavyzdžiui, įvežant iš užsienio svogūnus, jie mūsų muitinėse buvo deklaruojami viena kaina, o turguje parduodami keliskart brangiau. Panašiai atsitinka ir įvežant kai kurias kitas daržoves. Užsienio prekeiviui iš to - nemenka nauda, nes jiems reikia mokėti mažesnius mokesčius, o mūsų valstybei - milžiniški nuostoliai. Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininko Jono Ramono manymu, dėl neteisingai muitinėse nustatomų kainų mūsų šalis kasmet praranda ne vieną milijardą litų. Ilgą laiką buvo neaišku, kas ir kokiais motyvais remdamasis turėtų nustatyti tikrąsias importuojamų produktų kainas. Dabar, atrodo, jau yra kam tuo užsiimti, nes Lietuvos muitinės departamente įsteigtas Muitinės vertės kontrolės skyrius, kuris jau šį tą daro nustatant realias įvežamų produktų kainas. Bet atrodo, kad ir dabar vežimas vangiai kyla į kalną. Šešėlis krinta ant muitinių darbuotojų. Bet ko tikėtis pavyzdingos tvarkos muitinėse, jei, pasak Žemės ūkio rūmų informacijos specialisto Aleksandro Savilionio, sunku susigaudyti paties Muitinės departamento teikiamoje informacijoje, pavyzdžiui, supainioti importuojamų produktų kodai.
Beje, viena žinoma Prancūzijos firma turi apie 120 metų vidaus rinkos apsaugos patirtį. Gal derėtų pasikviesti jų specialistus pasidalyti ta patirtimi. Netgi buvo ketinama leisti jiems vieną kitą mėnesį legaliai, juridiškai teisėtai pasidarbuoti mūsų muitinėse. Tačiau tokio sumanymo atsisakyta. Esą mūsų muitininkai patys susitvarkys. Tvarkosi, o į mūsų šalį ir toliau iš užsienio gabenami menkai apmokestinti, visai neapmokestinti ar net be dokumentų produktai. Nemaža jų dalis kaipmat atsiduria turguje. Ten, kaip mums visiems gerai žinoma, prekiautojas už savo prekę ima tiek, kiek nori, jokia tarnyba nepatikrins, kiek kas gavo pelno, PVM nemokamas. Svarbiausia sąlyga - turėti patentą. Bet, Kauno rajono ūkininko Kęstučio Bružiko įsitikinimu, importinių vaisių ir daržovių prekyba mūsų turguose - tik nežymi ledkalnio viršūnė, nes pati didžiausia atvežtinės žemės ūkio produkcijos dalis nusėda stambiuose prekybos centruose. Ūkininkas ir anksčiau domėjęsis šių centrų darbu. Jis ten regėjęs, švelniai tariant, nemažai netvarkos. Ne vien čia, bet ir kitur jėgas galėtų labiau sutelkti valstybinių Mokesčių inspekcijos ir Mokesčių policijos specialistai.
"Kauno grūdų" akcinės bendrovės generalinis direktorius Tautvydas Barštys įsitikinęs, kad nelegalūs ar pusiau legalūs importuotojai yra ganėtinai išradingi. Antai iš Amerikos buvo uždrausta į mūsų šalį gabenti kai kuriuos mėsos produktus. Tada kelias buvo surastas per mūsų kaimynines šalis - Latviją ir Estiją. (Iš jų į mūsų šalį gabenti mėsos produktus nedraudžiama.) Tai - aiški kontrabanda. Pasak bendrovės direktoriaus, vien per Lazdijų muitinę kasdien pas mus patenka ne viena dešimtis tonų kontrabandinės mėsos. Vargu ar to niekas nežino...
Nemažai bėdų kyla ir dėl tranzitu gabenamos mėsos. Apsukrių verteivų pastangomis šiemet Lietuvoje, bevežant iš užsienio, liko apie 100 tonų jautienos, 50 tonų paukštienos, 22 tonos kitokių mėsos produktų. Jie, žinoma, niekur nedingo, o buvo realizuoti šalies prekyvietėse, kuriose pristigo vietos mūsų ūkininkų produkcijai. Tiesa, apie tokią padėtį, nurodžiusi konkrečius tokios kontrabandos atvejus, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė Muitinės departamentui, tačiau, kaip sakė minėtos tarnybos direktorius Kazimieras Lukauskas, departamentas atsakymus atsiuntė pavėluotai, jie buvo nekonkretūs. "Bet rankų nuleisti negalima, - sakė K.Lukauskas.- Mes ir toliau informuosime Muitinės departamentą apie mėsos importo pažeidimus, su šia žinyba artimiau bendradarbiausime." Tai daryti, ieškoti kitų priemonių teisėtam tranzitui skatina itin didelė tokio gabenimo apimtis: kiekvieną dieną per mūsų šalį iš užsienio keliauja apie tūkstantis tonų žemės ūkio produktų.

Kiek padės memorandumas?

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai vien spalio mėnesį muitinėse dėl netinkamos žemės ūkio produktų kokybės sulaikė 90 krovinių. Reikalavimai ir toliau didinami, tikimasi, kad nelegaliems importuotojams bus vis sunkiau pas mus gabenti savo produktus. Tarkim, įvežant kai kuriuos vaisius bei daržoves - obuolius, kriaušes, bulves ir kt. - deklaracijoje reikia nurodyti, kokiomis cheminėmis medžiagomis jos auginant buvo apdorotos. Vežti vaisius bei daržoves į mūsų šalį leidžiama tik transporto priemonėmis, kuriose yra šaldymo ar izoterminė įranga.
Maža to. Žengtas dar vienas žingsnis. Muitinės departamento ir Lietuvos žemės ūkio rūmų vadovai pasirašė Supratimo memorandumą. Jame sakoma, kad abi šios organizacijos sieks " pagal galimybes apsaugoti Lietuvos gamintojus nuo importuojamų mažomis kainomis prekių, kovoti su muitinės kompetencijai priskirtų teisės aktų pažeidimais, neteisingo prekių klasifikavimo bei klaidingo kilmės nurodymo atvejais". Abi organizacijos šiame dokumente susitarė drauge tobulinti tarpusavio bendradarbiavimo metodus, siekti geresnio viena kitos darbo specifikos supratimo. Muitinės departamentas pažadėjo konsultuoti Žemės ūkio rūmus įvairiais užsienio prekybos sandorių sudarymo, rengiamų įvairių teisės aktų, muitinio įvertinimo ir kitais klausimais, rengs seminarus ir kt. Savo ruožtu Žemės ūkio rūmai informuos departamentą apie žemės ūkio ir maisto produktų kainas pasaulio bei regioninėse prekių biržose ir kt.
Tiesa, kai kurie žemės ūkio gamybos organizatoriai gana skeptiškai pažiūrėjo į šią sutartį, mažai pasitikėdami jos realia galia. "Kauno grūdų" akcinės bendrovės generalinis direktorius T.Barštys prisiminė prieš praėjusius Seimo rinkimus Žemės ūkio rūmų pasirašytą sutartį su įvairių partijų vadais. "Rinkimai praėjo ir partijų pažadų neliko nė ženklo", - ironizavo bendrovės vadovas.
Kitų nuomone, ten, kur nelegaliame versle sukasi milijardai, pasiekti didesnės tvarkos neįmanoma, ir vargu ar memorandumai, kiti panašūs dokumentai ką padės. "Lengviausia - nieko nedaryti, - sakė Žemės ūkio rūmų vadovas J.Ramonas. - Beje, partijų vadovų pasirašytoji su mumis sutartis neliko užmiršta. Ją mes primename ir priminsime, partiniams veikėjams ramybės neduosime."
Ateityje žemės ūkio produktų importo apimtys didės. Kokią dalį jame užims nelegali apyvarta, dabar niekas negali pasakyti.

Benjaminas ŽULYS

Kaunas

© 2001 "XXI amžius"

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija