"XXI amžiaus" priedas Nr.23 (26)

PRIEDAI






Sklypininkų fronte nieko nauja

"Esu įsitikinęs: nebus poreikio žemės ūkio produkcijai, jeigu jos negaminsime daugiau, geresnės kokybės ir pigiau", - "XXI amžiui" sakė Lietuvos žemės ūkio viceministras Jonas Panamariovas.

Darbo vieta verta 50 tūkstančių litų

Paskaičiuota: norint šiandien pradėti verslą, būtina turėti nors 50 tūkst.litų - tiek kainuoja vienos darbo vietos sukūrimas. Lyginant su 1990 metais, gamyba yra sumažėjusi du tris kartus, bet atsirado produkcijos perteklius.
Maždaug 50 proc. produktų (į tai įeina degtinės ir tabako gaminiai), kuriuos suvartojame, yra įvežti. Per metus Lietuvoje maisto produktams išleidžiami maždaug penki milijardai litų. Vadinasi, 2,5 mlrd. sumokama už importuojamus gaminius. Taip iš mūsų žemdirbių atimamas darbas, dėl to daugėja bedarbių.

Importo stabdymą riboja sutartys

Žemės ūkio viceministrui Vilniaus AB "Panerių šiltnamiai" generalinis direktorius Gediminas Morkūnas skundėsi, kad jų išaugintų pomidorų žmonės neperka, nes yra pigesnių, atvežtų iš kitų valstybių. Didelis konkurentas - Ukraina, kur auginami pomidorai mažesnėmis sąnaudomis.
Lietuvai integruojantis į Europos Sąjungą ir NATO, vyksta laisvo kapitalo, prekių ir darbo jėgos judėjimas. Mūsų šalis tapo Pasaulinės prekybos organizacijos nare. Didinti muitų įvežamai produkcijai negalima - tam prieštarauja sudarytos sutartys. Pamažu muitai ištirps, ir vyks laisvas prekių judėjimas.
Vyriausybės sudarytos rinkos apsaugos darbo grupės vadovo pavaduotojas J. Panamariovas teigė, jog neleisti įvežti prastos kokybės produktų gali Valstybinės maisto ir veterinarijos bei augalų apsaugos tarnybos. Iš Lenkijos negalima įvežti bulvių - ten paplito jų puvinys.
Nacionalinė veterinarijos laboratorija turi galimybę nustatyti chemikalų kiekį sodų vaisiuose. Šalies sodininkystės ūkiuose vaismedžiai purškiami 6-7 kartus, Lenkijoje - keliskart dažniau. Laboratorija turi teisę pasinaudoti netarifinėmis rinkos apsaugos priemonėmis ir neleisti įvežti iš šios šalies obuolių, nustačius didelį chemikalų kiekį.

Sienos - kaip rėtis

Viceministrui J.Panamariovui neseniai teko dalyvauti Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje. Viena Finansų ministerijos atsakinga darbuotoja, rem-damasi Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Valstybės saugumo departamento duomenimis, sakė, jog, įvedus reikiamą tvarką muitinėse, šalies biudžetas papildomai gautų 500 milijonų litų.
Buvo keičiami Muitinės departamento vadovai. "Manau, palengva muitinėse atsiras tvarka", - vylėsi viceministras.
Kyla abejonių dėl muitininkų darbo. Jie gaudo smulkias žuvytes. Labiau tikėti galima STT. Teko matyti, kaip Vilniuje prie prastokos automašinos vairo sėdo jos vadovas V.Junokas. Į tokią muitininko neįprašytum ir su pyragu.

Kelis kartus sumažėjo pieno ir mėsos gamyba

Prieš gerą dešimtmetį valstybė supirkdavo maždaug 3,5 milijono, dabar - 1,2 milijono tonų pieno.
Buvo laikas, kai Lietuvoje veikė aštuoni mėsos kombinatai ir trys skerdyklos. Per metus jie perdirbdavo 730 tūkst. tonų gyvojo svorio gyvulių ir paukščių.
Po nepriklausomybės atgavimo buvo orientuotasi į mažus mėsos perdirbimo cechus. Per tą laiką buvo pastatyta 630 tokių mėsos perdirbimo cechų ir skerdyklų. Tuo metu gyvulių ir paukščių supirkimas sumažėjo 6-7 kartus. Dar yra apie 320 mėsos perdirbimo įmonių ir skerdyklų. Logiška, kad dalis jų turės išnykti.

Didesnis pelnas - iš mineralinio vandens nei iš pieno gamybos

Žemės ūkio viceministras J.Panamariovas pateikė tokį faktą. Stambi pieno perdirbimo įmonė AB "Žemaitijos pienas" savo teritorijoje giliai žemėje aptiko mineralinio vandens telkinį. Padarę gręžinį, dabar vandenį pilsto į butelius ir pardavinėja. Žemaičiai iš mineralinio vandens prekybos gauna didesnį pelną, nei perdirbdami pieną.
Suomijoje ant pienvežių būdavo tokie užrašai: "Pieną geriančius vyrus moterys myli labiau, negu tuos, kurie geria degtinę".
Vienam gyventojui per metus Lietuvoje kadaise tekdavo apie 500 kg pieno. Pagal jo gamybą, skaičiuojant vienam žmogui, Lietuva neturėjo analogų pasaulyje, nebent jai konkurentė buvo Estija. Dabar pieno vartojimas, skaičiuojant vienam žmogui, sumažėjo daugiau kaip du kartus.

Pasaulinėje rinkoje - pieno produktų perteklius

Sklypininkas, turintis du ar tris hektarus žemės, laiko vieną dvi karves. Jo parduodamo pieno kilogramo vertė kelis kartus mažesnė nei Vakarų Europos valstybėse. Brangiau už jį mokėti negali geriausios pieno perdirbimo įmonės - jos dirba 2-3 proc. gamybos rentabilumu.
Pasaulinėje rinkoje pastebimas pieno produktų perteklius. Užsienio valstybėse žemdirbiams iš šalies biudžeto skiriama didžiulė parama. Ji teikiama tiesioginių išmokų pavidalu, neskaičiuojant gamybos savikainos. Sakysime, už karvę ūkininkas gauna 1000 litų. Mūsiškis sodietis, laikantis karvę, pernai už ją gavo 80 litų. Ar šiemet jis ką gaus, nežinia.

Didės pieno kokybės reikalavimai

Aštuoniolika šalies perdirbimo įmonių savo produkciją gali eksportuoti. Jos turi sertifikatus - Vakarų Europos veterinarinius numerius. Tokius pat neseniai gavo ir trys mėsos perdirbimo įmonės.
Sklypininkai, turintys karvę ar dvi, pieno produktais aprūpina save bei savo vaikus. "Ateis laikas, kai iš sklypininko gali nebepirkti pieno, nes didėja jo kokybės reikalavimai. Aš visiems sakau, bet kažkodėl manimi mažai kas tiki, kad, melžiant karvę rankomis, neįmanoma pagaminti aukščiausios rūšies pieno, išvengti bakteriologinio užterštumo. Teks pradėti melžti tik mechaniniu būdu ir kartu prisitaikyti prie Europos Sąjungos reikalavimų", - sakė viceministras J.Panamariovas. Jis, beje, turi ir zootechniko diplomą.

Daug kalbama, bet mažai daroma

Kažkuriais metais šalyje buvo priskaičiuota 2,6 mln. ekonomiškai aktyvių gyventojų, iš jų dirbo apie 1,2 milijono. Vadinasi, nedarbas šalyje didesnis, nei oficiliai teigiama.
Pagal Statistikos departamento metodiką, dirbančiu žemės ūkyje laikomas tas, kuris vyresnis nei 14 metų ir nors vieną valandą per savaitę dirba žemės ūkio darbus. "Gyvenu Vilniuje, bet sodų bendrijoje turiu šešių arų žemės sklypelį. Vasarą jame dirbu ne po vieną valandą. Nejaugi mane galima priskirti prie dirbančio žemės ūkyje?" - ironizavo žemės ūkio viceministras, kilęs iš Zarasų rajono.

Bronius VERTELKA

Vilnius

© 2001 "XXI amžius"

 


Žemės ūkio viceministras Jonas Panamariovas

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija