"XXI amžiaus" priedas apie provincijos gyvenimą Nr.24 (27)

PRIEDAI






Pabėgęs nuo mirties

89-uosius savo gyvenimo metus skaičiuojantis Žviliūnų kaimo gyventojas Juozas Nadolskis sakė, jog sulaukti tokio amžiaus jam padėjusi žmona Elžbieta, kurią ir dabar meiliai Elziute vadina. Anot jo, susituokęs 1940 metais, jis ir dabar su ja jaučiasi tarsi būdamas už tvirtai sumūrytos sienos.

Gruodžio 12-oji - sodiečio antroji gimimo diena

Karas ritosi į Vakarus. Sovietinei armijai buvo reikalingi jauni vyrai. Skrebų suimtą mažažemį žviliūnietį J.Nadolskį išvežė į Panevėžį. Tenai vienus paėmė į kariuomenę, kitus išsiuntė darbų. Ūkčiojant garvežiui, siauruoju geležinkeliu riedėjo traukinys. Keturi tarpusavyje gerai pažįstami vyrai už Anykščių iššoko iš jo ir patraukė namų link. Ėjo pamiškėmis, bijodami, kad nepatektų į pasalą. Pas vieną ūkininką gavo pavalgyti. Tačiau prie vienų krūmelių sargybiniai rusiškai paprašė bėglių sustoti.
Sulaikytieji bandė aiškinti, kad atsiliko nuo traukinio ir dabar drožia namo. Į eilutę išrikiuotiems kareiviai rusiškai pradėjo šaukti, kad dezertyrus reikia šaudyti vietoje. Bėgliai pradėjo prašyti, kad juos paleistų, juk niekam nieko blogo nėra padarę. Šone gulėjo kulkosvaidžiu ginkluotas kareivis, kiti priešakyje stovėjo šauti paruoštais automatais. Juozas buvo eilutės kraštinis. Pradėjus šaudyti, jis krito ant žemės kaip negyvas, suspėjęs ant akių užsitraukti kepurę. Rankas prisitraukė prie šonų. Gulėjo taip, kad kvėpuojant pilvas nesikilnotų.

Pasirinko namų nelaisvę

Jautė, kaip nuavė batus. Buvo gruodžio 12-oji, tačiau diena pasitaikė ganėtinai šilta. Nekrutėdamas Juozas išgulėjo iki vidurnakčio. Greta buvo nušauti jo brolis Antanas ir du kaimynai. Pakilęs nulėkė į kitą pušynėlį. Ėjo pamiške, eglynėlyje atsigulė už kelmo ir sulaukė ryto. Mato, eina moteris. Klausia jos, ar nėra rusų. Išgirdo neigiamą atsakymą. Iš mirties nasrų ištrūkusį vyrą moteris parsivedė namo, jį pavalgydino. Suvedė su partizanais.
Atėjęs į sušaudymo vietą, Juozas jau rado eglišakiais išklotą duobę. Jis atpažino brolį. Rado ir paltą, kuriuo prieš sušaudant buvo apsirengęs.
Tik prieš šv. Kalėdas Juozas parsirado namo. Jau buvo šaltoka. Niekas nematė, kaip jį parvežė. Po grindimis išsikasė slėptuvę. Jame tik sėdėti galėjo.

Žmona riksmu išprašydavo nekviestus svečius

Uždangsčius langus, nakčiai persikraustydavo ant lovos. Ausys išgirsdavo bet kokį šlamesį kieme. Ne kartą buvo užsukę neprašyti ginkluoti svečiai. Jiems nė į galvą neateidavo, kad čia pat sėdi jų ieškomas žmogus. Landa į slėptuvę buvo gerai užtaisyta. Virš jos dangčio būdavo užpiltas bulvių sluoksnis.
Juozo žmona Elžbieta buvo nedidukė, bet karinga moteris. Kareiviams pradėjus akyliau ieškoti dezertyro, ji imdavo taip šaukti, kad ginkluoti kūliais virsdavo iš trobos. Skrebai spjaudydavosi: "Maža kaip peliukas, tokia ir šuns būdoje susirangytų".
Besislapstant dveji metai prabėgo. Apkarto Juozui namų nelaisvė. Išėjo į Subačių užsiregistruoti.

Viskam buvo gabus

Jaunystėje Juozas Subačiuje pas tokį Karaliūną siūti pasimokė. Greit jis išgarsėjo kaip geras siuvėjas. Į šaulius įsirašė. Būdamas jų būstinėje Subačiuje, susipažino su pas mokytojus šeimininkavusia Elžbieta. Jai buvo devyniolika, kai jiedu susituokė. Mergina nepabijojo tekėti už keliolika metų vyresnio vyriškio.
Išlindusio iš slėptuvės Juozo valdžia nebejudino. Gavęs pasą, netrukus jis įsitaisė dirbti prie kelių. Vilniuje baigė trijų mėnesių kelio meistrų kursus. Daugelį metų sodietis rūpinosi kelių priežiūra.
Juozas turėjo gerus nagus. Sutaisė kuliamąją mašiną. Su ja grūdus kūlė, iki atsirado kombainai.
Norėjo Nadolskius melioratoriai į gyvenvietę iškelti. Neįveikė jų baisiausi grasinimai. Nadolskiai neleido iškirsti jų pačių sodintų medžių.

Su žmona jaučiasi saugus

Juozo žmona 34 metus išdirbo laiškininke. Išėjusi į pensiją, dar 17 metų laikraščius nešiojo. Tačiau prieš penkerius metus, liepos 12-ąją, einančiai su pilnu krepšiu jai kelią pastojo du kaukėti vyrai. Kažko papurškę į akis, moterį jie įmetė į griovį. Piktadariai pasiėmė jos piniginę su 20 litų.
Apžiūrėję moterį medikai įtarė galimą kraujo išsiliejimą į smegenis. Tris savaites Elžiebta išgulėjo ligoninėje. Daugiau laiškininkės krepšio ji nebepaėmė. "Būdavo, parneša laikraščius, Elziutė su vaikais pasilieka, aš spaudą kaimynams išnešioju. Iki tokių metų išgyvenau todėl, kad gerą žmoną turiu", - įkandin nueinančiai Elžbietai šypsojosi J.Nadolskis.

Bronius VERTELKA

Žviliūnų kaimas, Anykščių rajonas

© 2001 "XXI amžius"

 


Juozas Nadolskis

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija