"XXI amžiaus" priedas apie provincijos gyvenimą Nr.2 (29)

PRIEDAI







Savas verslas - pačių atkastas lobis

Romą ir Rimą Pivorus sieja šeima ir verslas. Įmonės pavadinimas "Roris" sudėtas iš jų pirmųjų skiemenų. Romas - jos savininkas, Rita - direktorė. Siuvimo iš kailių verslu užsiimantys Pivorai nelinkę bendrauti netgi su vietos žiniasklaida, tačiau "XXI amžiui" pavyko juos pakalbinti.


Šeimos duetas - prekybininkė ir dainininkas

Rita - uždaro būdo moteris, apie save pasakoja šykščiai. Prekių žinovės specialybę ji įgijo tuomečiame Kauno kooperacijos technikume. Apie jį moteris dabar atsiliepia tik teigiamai. "Paisto nesąmonę, jeigu kas sako, kad į mokslą tada žiūrėjo pro pirštus arba jį galėjai nupirkti. Aš technikume įgijau puikių žinių, kurios labai praverčia mano versle".
Meno bendrauti su žmonėmis Rita mokėsi dirbdama prekybos sistemoje Ukmergėje. Buvo pardavėja, vėliau - vedėja.
Daug atviresnis buvo Romas. Jis yra baigęs tuometį Vilniaus J.Tallat-Kelpšos muzikos technikumą. Dainavimo paslapčių jį mokė žinomas dainininkas K.Gutauskas. Nuo Siesikų kilęs Romas dainą mėgo nuo mažens. Dainavo jis mokyklos, kultūros namų estradiniuose ansambliuose, pasirodė net per televiziją.
Per valstybinius egzaminus gabų vaikiną ragino tęsti mokslą konservatorijoje. Rekomendacijas siūlėsi parašyti meno pasaulyje žinomi žmonės. "Būti vidutinybe aš nenorėjau", - "XXI amžiui" prisipažino R.Pivoras.

Iš valdiško darbo - į privatų verslą

Romui teko dirbti netgi Taujėnų viršaičiu. Jam patiko darbas su žmonėmis, tačiau atsitiko taip, kad reikėjo apsispręsti, ką rinktis. Teko prašyti, kad atleistų iš viršaičio pareigų. "Norėjau įsitikinti, ko esu vertas", - šypsodamasis pasakojo neseniai 45-ąjį gimtadienį atšventęs R.Pivoras.
Iš pradžių Pivorai augino gėles, vėliau bandė auginti kiaules, vystyti pieno ūkį. "Darbo turėjome daug, o rezultatai buvo nekokie", - prisiminusi tuos metus, sakė Rita.
Vieną dieną Romas parsivežė Kaune, Aleksoto turguje, pirktų kailių. Žmonai jie buvo staigmena, nors vyras pats jau buvo pasisiuvęs kailinį paltą, odinę palaidinę. Siūti mokėjo ir Rita. Ji buvo pasisiuvusi suknelę. Ritos tėvai buvo siuvėjai - iš jų dukra išmoko siūti.
Susikirpę lekalus, prie moteriškų kailinių prakaitavo kelias dienas. Parduoti nutrijų kailinius vežė į tą patį Aleksoto turgų. Rita iš šalies stebėjo, kaip vyrui sekasi įsiūlyti pačių siūtą gaminį. Kailinius nesiderėjusi nupirko inteligentiška moteris. Pardavę juos, Pivorai truputį uždirbo.

Verslui turi atiduoti visą save

Balelių kaime siūtus kailinius gaminius jau žino šalyje. Čia siuva moterims ir vaikams. Kailinius drabužius dėvi pakankamai Lietuvoje žinomi asmenys.
Pivorai darbo turi užtektinai - tai vertė įsitikinti dažni telefono skambučiai į jų kontorą. Čia pat, ant sienos, kabo Rūtos Čepinskaitės tapytas paveikslas "Paukščiai angelai". Jį verslininkams padovanojo Dalia Teišerskytė. Kitoje paveikslo pusėje Seimo narė paliko autografą: "Nėra karalių ir elgetų, yra kuprotos skruzdėlytės ir trumpas kaip centimetras gyvenimas".
Pivorai gerai pažįsta kailių karaliene vadinamą Nijolę Veličkienę. Su vilniete Balelių verslininkams pavyksta sutarti. Pivorai ją laiko savo mokytoja.
Savo gaminių Pivorai negali parodyti užsienio parodose - jiems tai kol kas per brangu. Stebėtojų teisėmis Balelių verslininkams teko dalyvauti kailių parodose Šveicarijoje ir Vokietijoje.

Ne kiekvienam tinka kailiniai

Pasak Pivorų, vilkėti kailinius gali ne vien tas, kuris turi daug pinigų. "Pirmiausia reikia įsitikinti, ar esi jų vertas, ar jie tau tiks", - kalbėjo Balelių verslininkai.
Gaminių iš kailių siuvimas - sezoninis darbas. Verslą lemia paklausa. Kailius perka iš patikimų verslo partnerių. Pasiteiravus, ar neverta Lietuvoje auginti avių kailiams, Pivorai atsakė klausimu: "Ar jūs tokius kailinius pirktumėte? Be to, mes būtume priversti keisti siuvimo technologiją. Tai jau rimtas dalykas".
Ar valdžia remia tokį verslą? "Neprašykime nieko iš jos. Valdžia yra tam, kad atimtų, o ne duotų. Vieną sykį tai supraskime", - sakė R.Pivoras.
Kailių siuvimo įmonėje "Roris" darbo turi per 30 žmonių. Daugiausia jų - iš Balelių. "Politikai kalba, žurnalistai rašo, kad kaime žmonės prasigėrę. Deja, išmaldos prašo ne kaime. Niekas pas mane nebuvo atėjęs su ištiesta ranka. Kaimo žmonės pakankamai švarūs. Mieste daugiau geriančiųjų, tačiau tarp masės žmonių jie ištirpsta", - teigė R.Pivoras.
Mokančiam gražiai kalbėti Romas paskolina pinigų. Žino, kad toks negrąžins skolos, bet ir daugiau nebeateis. "Taip aš nusipirkau ramybę", - juokiasi verslininkas.
Baleliuose galima pasisiūti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų kainuojančius kailinius. Už brangiausius Pivorų įmonėje siūtus kailinius pirkėjai sumokėjo dešimt tūkstančių litų. Iš kailių siūtų gaminių verslininkai yra padovanoję Traupio Šv.Martyno vaikų globos namams. "Vaikai niekuo nekalti dėl skurdo. Suaugusieji turi pasirūpinti savimi patys", - įsitikinę Pivorai.

Kaime nėra kultūros namų

Švenčiant Balelių 650-ąsias metines, į juos iš Vilniaus atėjo šalies Prezidento sveikinimas. Dalyvauti jubiliejaus iškilmėse pats V.Adamkus negalėjo. Į renginį suvažiavo apie 300 žmonių. Finansiškai jį rėmė Pivorai.
Baleliuose nėra kultūros namų. "Kai aš girdžiu, kad pagalbos reikia verslui, aš sakau - man jos nereikia. Geriau tas lėšas atiduokime kaimo kultūrai", - sakė aukštesnįjį muzikinį išsilavinimą įgijęs Balelių verslininkas.
Baleliuose buvo pagrindinė mokykla, dabar liko tik aštuonios klasės. Kitais metais veiks tik pradinė mokykla.
Romas neblogai pažįstamas su vienkiemyje netoli Traupio gyvenančiu poetu Povilu Kulvinsku. Neaplenkia jis Traupio bažnyčios, bendrauja su jos klebonu kun. Gediminu Gudu, kurį verslininkas labai vertina, laiko kaimo šviesuoliu.
Būdamas namuose Romas nepamiršta dainos. Labiausiai jis mėgsta V.Mykolaičio-Putino lyriką ir sonetus. Juos ir dainuoja.

Kas uždirbama - įdedama į verslą

"Kitą sykį atvykite su savo žmonomis - joms pritaikysime Baleliuose siūtus kalinius", - kvietė maloni, smulkaus sudėjimo trijų vaikų mama R.Pivorienė.
Dydžiu ir puošnumu Pivorų namai išsiskiria tarp kitų namų Baleliuose, tačiau prie jų nėra baisius nasrus šiepiančių, nutraukti grandinę gąsdinančių šunų. Neteko matyti ir paskui verslininkus sekiojančių asmens sargybinių. Pivorai gyvena kaip pasiturinti, bet niekams lėšų nemėtanti šeima. Netgi ne visas namas šildomas. Krosnių kuras Pivorams brangus: kambariams šildyti naudoja malkas. Apsirūpinti jomis žiemai kartais į mišką išsirengia ir Romas.
"Ką uždirbame, tą investuojame į savo verslą. Su Rita tikrų atostogų neturėjome vienuolika metų - tiek laiko sukamės kailių siuvimo versle. Į užsienį vykstu tik verslo reikalais", - atviravo R.Pivoras.

Bronius VERTELKA

Baleliai, Ukmergės rajonas

© 2002 "XXI amžius"

 

Ką uždirba, Balelių verslininkai Romas ir Rita Pivorai investuoja į savo verslą

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija