"XXI amžiaus" priedas apie provincijos gyvenimą, 2002 m. spalio 18 d., Nr. 20 (47)

PRIEDAI







Ir laimėj, ir nelaimėj…

Yra Kurkliuose susibūrusi moterų grupelė, kuri, kaip sakė pačios kurklietės, reikalinga ir laimėj, ir nelaimėj.
Danutė Sabaliauskienė, Stasė Sriubienė, Elena Šapolienė, Vanda Pušinienė, Margarita Dūdienė, Mikalina Šapolienė ir Aldona Simanonienė sėkmingai gieda Kurklių šv. Jurgio parapijos bažnyčios chore. Šio choro giedojimu patenkinti parapijiečiai ir atvykę svečiai. Šiemet religinėse apeigose pas kurkliečius dalyvavo Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas, Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius ir kiti garbūs svečiai, kuriuos žavėjo ir puikūs Kurklių krašto žmonių balsai. Stasė Sriubienė ir Elena Šapolienė - bažnyčios choro veteranės - jame gieda net nuo 1945-ųjų.
"Tuomet buvome dar jaunos merginos, gyvenome ne miestelyje. Ach, kaip skubėdavome į choro repeticijas iš kaimo, kaip stengėmės nepavėluoti. Labai norėjome giedoti kartu su choro senbuviais, negailėjome tam savo laisvalaikio", - prisimena choristė.
Merginos stengėsi iš visų jėgų, norėjo kuo greičiau išmokti šventų giesmių ir bijojo, kad vargonininkas jų "nepravarytų". Neišvarė nė vienos. O vargonininkų gerbiamos Stasė ir Elena matė tikrai daug - dabar jos gieda jau vadovaujant keturioliktam vargonininkui. Tiksliau pasakius, šiuo metu choristams vadovauja ne vargonininkas, o vargonininkė.
Pamena "XXI amžiaus" korespondento pašnekovės ir garsųjį Anykščių krašto vargonininką, chorų vadovą Juozą Alekną, kurio gimimo 100-osios metinės buvo paminėtos šį rudenį. Tuomet jos bažnytiniame chore dar negiedojo, nors labai norėjo. Vargonininkas J.Alekna tik iš tolo leisdavo pasižiūrėti į gaidas, vargonus.
Buvo metas, kaip pamena kurklietės, kai bažnytiniame chore giedojo trisdešimt ir daugiau žmonių, netgi ir pučiamųjų orkestras buvo suburtas. Dabar giedorių susirenka mažiau - 14-15 žmonių.
Šios moterys Kurklių krašte (ir ne tik čia) - gerai žinomos giedotojos. Jos kviečiamos giedoti per laidotuves, metines, nes kurklietės pasižymi balsingumu, moka daug giesmių, maldų. Tokių giesmininkių yra toli gražu ne kiekviename didesniame kaime ar miestelyje. Šių kurkliečių ansamblį galima sutikti ir bibliotekoje, kultūros namuose, kur vyksta įvairūs renginiai. Moterys savo kraštiečiams ir Kurklių svečiams mielai dovanoja dainas.
Kai bendravau su dainininkėmis, jos geru žodžiu minėjo Danutę Sabaliauskienę, kuri subūrė moteris. Ji yra baigusi muzikos mokyklą Panevėžyje, daug metų dirbo muzikos mokytoja Kurklių vidurinėje mokykloje. Gabi moteris, išėjusi į užtarnautą poilsį, nemetė muzikos, ji pati ir gieda, ir dainuoja, meilę muzikai, dainai skiepija ir kitiems. Groja pianinu, akordeonu, elektriniais vargonais ir kitais muzikos instrumentais. Beje, ir D.Sabaliauskienės vyras Jonas mėgsta muziką, groja Kurklių kaimo kapeloje. Choristės neturi kampelio repeticijoms, tad renkasi į kurios nors dainininkės namus. Dainoms pasirenkami įvairių poetų eilėraščiai, tačiau labiausiai mėgstamos savų - kurkliečių literačių - pensininkės Domicelės Juodžiūnaitės, pedagogės Nijolės Zaukevičienės ir Anykščių krašto laikraščio "Šilelis" redaktorės Marijos Daugudienės eilės. Jos gražiai surimuotos, pačios liejasi į dainą. D.Sabaliauskienė kartu su kitomis dainininkėmis kuria muziką, parenka melodiją ir kultūrinių renginių metu visus pradžiugina naujomis dainomis.
"Gerai, kai yra skardžiabalsių moterų, kuriomis galima pasikliauti ir džiaugsmo valandą, ir liūdesio akimirką", - sako kurkliečiai.

Vytautas BAGDONAS
Kurkliai,
Anykščių rajonas

© 2002 "XXI amžius"

Kurkliečių ansamblis vakaronės bibliotekoje metu.
Prie vargonėlių (kairėje) vadovė Danutė Sabaliauskienė

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija