"XXI amžiaus" priedas jaunimui Nr. 11 (24)

PRIEDAI






Dievinantis muziką

Smilgių bažnyčios vargonininku Rimas Medišauskas pradėjo dirbti būdamas 22 metų. Prieš tai jam neteko groti šiuo muzikos instrumentu. Nugalėjo jaunuolio noras rimtai dirbti. Bažnyčios labai senus vargonus jau reikia restauruoti, tačiau jie dar neblogai skamba. Bažnyčioje gera akustika, todėl čia koncertuoti atvyksta muzikantų ir iš sostinės.
Rimas subūrė mišrų suaugusiųjų ir Votyvos vaikų chorus. Per šventes į pirmąjį giedoti ateina iki 18 žmonių, tačiau dažniausiai jame gieda 10-12 žmonių. Vargonininkas R.Medišauskas viliasi, kad į šio choro gretas ateis jaunų jėgų. "Vienu metu vaikų chore buvo net 12 giedotojų, tačiau jie išsilakstė", - apgailestavo Smilgiuose gyvenantis vargonininkas.
R.Medišauskas savo gyvenimo neįsivaizduoja be muzikos. Griežti smuiku jis mokėsi Panevėžyje, choro dirigavimo - Vilniuje, tačiau abiejų muzikos mokyklų baigimo diplomų taip ir neįgijo. Be muzikos, jį labai traukė kinas, koncertai ir kitos pramogos. Mokydamasis devintoje klasėje, jis subūrė mokyklos estradinį ansamblį. Grodavo šokiuose mokykloje ir kultūros namuose. Tarnaudamas armijoje, irgi organizavo estradinį ansamblį. Sunkiai rasi muzikos instrumentą, kuriuo nemokėtų groti Rimas. Jis yra grojęs maždaug 200 vestuvių. Bet smilgietis nenoriai atsimena tuos laikus. Jam nepatikdavo regėti girtus veidus, po vestuvių jausdavo didelį nuovargį.
Vienuolika metų R.Medišauskas yra nepamainomas Perekšlių kaimo kapelos "Atžalynas" meno vadovas. Vienu metu jame dalyvavo net 12 žmonių, tačiau kapelos gretas išretino nepaleidžiantys repetuoti ūkio darbai ar žmonių priekaištai. "Atžalyne" liko penki žmonės. Atvažiuoja jie iš Panevėžio, Vadoklių ir Naujamiesčio, du yra iš Smilgių. "Atžalynas" niekur nesireklamuoja, tačiau jį puikiai pažįsta Lietuva. Ne kartą kolektyvas laimėjo Aukštaitijos kapelijų varžytuves, tapo konkurso "Linksmoji armonika" Utenoje laureatu.
Be "Atžalyno", R.Medišauskas vadovauja ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Panevėžio įmonės kaimo kapelai. "Iškepuryje" groja aštuoni muzikantai, tarp jų - du dainininkai. Smilgietis sugeba gražiai sutarti su mieste gyvenančiais saviveiklininkais. Neseniai "Iškepuris" koncertavo Prancūzijoje.
R.Medišauskas yra sukūręs apie dešimt polkų ir valsų, aranžavęs gal 50 kūrinių. "Atžalyno" repertuare - ne tai, kas seniai žinoma ir girdėta, bet pačių surinkti ir užrašyti kūriniai. "Atžalyno" nariai važinėja po kaimus ir ieško "perliukų" - savamokslių muzikantų. Ką iš jų išgirsta, užrašo į diktofono juostelę.
"Atžalynas" ar "Iškepuris" nėra groję pagal fonogramą. Muzikantai pripažįsta tik gyvą muziką ir dainą. "Atžalynas" su koncertais važinėja po Aukštaitiją. Pernai jis artimai bendravo su "Jonio" ansambliu, kartu su juo surengė apie 30 koncertų.
Rimui nepatinka vadinamosios "žvaigždės". Koks jaunuolis išmoksta kelis žodžius, įsijungia modernią aparatūrą - štai ir dainininkas! "Neįdomu man, kai strapalioja scenoje, tokių "šokių" galiu prisižiūrėti ir diskotekoje", - kritiškai vertino šiuolaikinius atlikėjus 33 metų R.Medišauskas.
Įdomu tai, kad abiejų Rimo vadovaujamų kapelų muzikantai nepažįsta natų, bet groja pagal susitarimą. Pasitaiko, kad ir suklysta, tačiau žiūrovai to nepastebi. Tarp muzikantų nėra alkoholio mėgėjų, nors jie neatsisako gero alaus stiklinės. Rimas nėra taip pasigėręs, kad neatsimintų, kaip namo parėjęs. Kai grojo vestuvėse, į jas Rimą pavežėdavo tėvas. Rimas buvo griežtai auklėjamas, tačiau iš tėvų priekaištų negirdėjo.
Rimas su žmona augina tris vaikus. Virginija supranta vyrą, nepriekaištauja dėl dažnų išvykų, nepuldinėja jo su įtarinėjimais. Prieš vestuves buvo sutarta, koks bus jųdviejų gyvenimas. "Muzika tokia pat brangi, kaip ir šeima. Iškilus dilemai, kurią rinktis, patekčiau į didžiulių abejonių kryžkelę. Muzika man - kaip mano gyslomis pulsuojantis kraujas", - sakė smilgietis.

Bronius VERTELKA

Smilgiai, Panevėžio rajonas

© 2001 "XXI amžius"

 


Iškilus dilemai, muziką ar šeimą rinktis, smilgietis Rimas Medišauskas patektų į didžiulių abejonių kryžkelę

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija