"XXI amžiaus" priedas jaunimui Nr. 12 (25)

PRIEDAI







(atnaujinta)

"Stumtelėk savo vežimą žvaigždės link"

Su tokiu pasiryžimu spalio 26-28 dienomis Anykščiuose vyko "MAMA" (moksleivių ateitininkų mokyklos aukštesniosios) pirmoji sesija. Ar pasisekė "stumtelėti vežimą"?

Laikas, vieta ir veikėjai

Penktadienio pavakare susirinkome į Anykščių mokymo-ugdymo centrą, skirtą neįgaliems jaunuoliams lavinti, kur buvom sutikti centro vadovės Laimės Žemaitienės. Rūpestingos ir geros kaip mamos virėjos maitino dalyvius tarsi namuose. O ir pats Mokymo centras - jaukus ir šiltas kaip reta, pilnas žaislų, su "baseinu" kampe, pilnu mėlynų kamuoliukų, kuriuose galima šauniai nuskęsti... Žodžiu, nuskilo mūsų "Mamai"! Išsiplėtė ir dalyvaujančiųjų geografija: tarp susirinkusių gerų trijų dešimčių vienuoliktokų ir dvyliktokų buvo vilniečiai, marijampoliečiai, kauniečiai, panevėžiečiai, alytiškiai, Kelmės, Viekšnių, Šiaulių, Pasvalio, Ignalinos, na, ir, žinoma, Anykščių jaunimas. Merginų, kaip visuomet, gerokai daugiau negu vyrukų, bet iš šių jau vienas Žiogas (ne slapyvardis, o graži žemaitiška pavardė) ką reiškia! Vadovų komanda atvyko į Anykščius taip pat atsinaujinusi: be senbuvių VDU filosofijos studentės Daivos Aglinskaitės, Darelio - būsimojo VDU politologo Dariaus Vosyliaus, VU ir VDU psichologijos studentų Jurgitos Borisevičiūtės ir Ryčio Pakrosnio, kun. Roberto Grigo, surizikavo įsijungti nauji entuziastai - Kūno kultūros akademijoje studijuojanti Asta Vaškelytė, VDU vadybos studentas Šarūnas Pranukevičius ir KTU Mechanikos fakultete besimokantis Laurynas Vaišnys. Tad susirinkome ir pradedame!

Mūsų žvaigždė: tikėjimas? mokslas? bendravimas? viskas drauge?..

Pradėjome atidarymui ekspromtu sukurtu spektakliu, kuriame Darelis - gyvenimu benusiviliantis klajūnas abejotojas, o Asta - idealų žvaigždė - jį kalbina: "Žmogau, pakelk akis į dangų"...
Grąžinę viltį Dareliui, nutarėme susipažinti originaliu būdu - sudarydami gyvą Lietuvos žemėlapį. Sustojome salėje būreliais maždaug tokia tvarka, kokia žemėlapyje išsidėstę miestai, iš kurių atvykome. Didžiausias buvo Kauno būrys (drauge su Garliava ir Vaišvydava), bet smarki ir žemaičių, t.y. Viekšnių, grupė. Išsiaiškinę, kas, iš kur ir kokie esame, pasiruošėme žiūrėti tradicinį vaizdo filmą diskusijoms įskelti. Buvo pasirinktas "Melagis Jakobas", nagrinėjantis vadinamo šventojo melo temą: žiauraus nacių režimo metais žydų gete gyvena niekuo neypatingas Jakobas. Pasklinda gandas, kad jis slepia draudžiamą radijo aparatą. Nors tai netiesa, Jakobas galiausiai pradeda guosti savo tautiečius tariamomis "radijo žiniomis" apie sąjungininkų pergales frontuose, apie artėjantį išsilaisvinimą. Žmonės atgauna pasitikėjimą ateitimi, gete liaujasi savižudybės ir, nors pats herojus žūsta, leidžiama suprasti, kad savo išsigalvojimais daugelį bepalūžtančiųjų bus išgelbėjęs.
Diskusijose po filmo nuomonių gausa susigrupuoja apie dvi kraštutines: kad kitus gelbstintį veiksmą apskritai vargu ar galima laikyti melu ir blogiu ir, priešingai, kad besiviliantiems Dievu ir tikėjimu visai nereikia savęs guosti apgaulingomis iliuzijomis.
Kitą dieną nuo pat ryto paskyrėme paskaitoms. Su politologija, jos vieta socialinių mokslų sistemoje, jos šakomis, pradedant tarptautiniais santykiais ir baigiant savivalda seniūnijose, supažindino D.Vosylius. Paskaitininkas pašmaikštavo, kad į klausimą, kas būsiąs, kai baigs politologijos studijas, atsakąs - būsiąs "korumpuotas politikas". Vis dėlto klausiamas prisipažino, kad Lietuvoje pažįsta nekorumpuotų politikų, į kuriuos norėtų lygiuotis. O pasaulinėje arenoje tokiu laikąs krikščioniškomis vertybėmis besivadovaujantį italą Romaną Prodį, dabar pirmininkaujantį Europos Sąjungai.
Antrąją paskaitą skaitęs R.Pakrosnis neabejotinai sudomino klausytojus psichologijos slėpiniais, pasiūlydamas atlikti paprastus, bet įtaigius pratimus. Pavyzdžiui, kaip jautiesi, kai, sėdėdamas prieš stovintį draugą, pasakoji jam apie kažką tau brangaus, o jis visaip rodo, kad nesiklauso? Arba sėdite vienas priešais kitą, bet anas į tavo pasakojamus įspūdžius reaguoja tik monotoniškais "aha" ir "uhu"? Pratimai tikrai padėjo geriau suvokti, kokia vertybė yra nuoširdi ir draugiška žmonių bendrystė...

Anykščiai ir Jungtinės Tautos

Popiet prie Mokymo centro privažiavo Anykščių vikaro kun. Simo Maksvyčio rūpesčiu "suveiktas" talpus autobusas, ir leidomės lankyti Anykščių įžymybių. Vyskupo Antano Baranausko klėtelėje ir rašytojo Antano Vienuolio muziejuje galėjome prisiliesti prie šių daugiabriaunių talentų, tėvynę savo taurumu kėlusių asmenybių. Skaičiavome laiptelius iki garsiojo J.Biliūno "Laimės žiburio" - bokšto, po kuriuo palaidotas rašytojas. O jau visai temstant suskubome užkopti ant didžiulės ledynų dovanos - Puntuko, kuriame hitlerinės okupacijos metais skulptorius B.Pundzius iškalė Dariaus ir Girėno atvaizdus, lietuvių laisvės ryžto ženklą. Užsikorę ant Puntuko pasijutome tikrais alpinistais, nes nuslidintais akmens šonais be draugų pagalbos vargiai būtume nusibrazdinę...
Nuoširdžiai pasimeldę šv. Mišiose ir rožinio pamaldose didingoje gotikinėje Anykščių bažnyčioje, sugrįžome į Ugdymo centrą. Netrukus prasidėjo kruopščiai paruošta vakaro programa, tikras tautų ir kultūrų forumas, kuriam surengti dalyviai rimtai pastudijavo iš anksto padalintą medžiagą apie nacionalinių charakterių, temperamentų, bendravimo formų, gestų, papročių skirtybes bei ypatybes. Iš pradžių Žiogas, tapęs oro lainerio vadu (valdymo pultu pavertęs kriaukles valgykloje), lydint profesionalioms uniformuotoms stiuardesėms (vadovėms), per audrą ir žaibus (t.y. fotoaparatų blykstes) "nuskraidino" tautų forumo dalyvius į antro aukšto salę. Tenai per trumpą laiką išvydome, ką daro trys indės, kai, joms einant pas savo indus plauti, aišku, indų, per kelią kaip ilga išsitiesia šventa laikoma karvutė... Arba kaip lėtakalbis suomių Kalėdų senelis derasi su Mika Hakinenu pirkti Lietuvos Telekomą. Ir kaip graikams gyventi tarp paveldėtosios Elados klasikos ir nūdienos, kaip moderniems lietuviams turistams pavalgyti mandagiųjų japonų restorane. Vėliau užduotis pasunkėjo, nes tarp "valstybių" prasidėjo sunkios ekonominės derybos: gavus kraštui išsilaikyti būtinų resursų duomenis, reikėjo iš kitų apdairiai išsiderėti trūkstamus naftą, metalą, maisto produktus ar tekstilę, bet daryti tai laikantis nacionalinių tradicijų ir savitumo. Tai, beje, atrodo, geriausiai ir pavyko, nors susitarimai (rinkos logika! skaičiavimai! kiekybių ir kokybių ekvilibristika! ) sekėsi vieniems lengviau, kitiems sunkiau...

Demokratijos pamokos

Kai įgyvendini demokratiją, gali laukti, kad būsi (kaip prof. V.Landsbergis) jos atstumtas ar kaip nors panašiai pamokytas. Vis dėlto sekmadienį, per sesijos uždarymą, vadovai ryžosi ir pakvietė dalyvius išlieti širdį, išilgai perbrauktoje lentoje sužymint, kas buvo šios "MAMA" sesijos "pliusai" ir kas - "minusai". Ir gavo - "minusų" grafoje: "didelis barjeras tarp vadovų ir dalyvių", "per maža katalikiškumo" (!?!), "prastas laisvalaikio paskirstymas", "per maža diskusijų", "per maža paskaitų", "nėra Vytenio" (suprask, ankstesnėse sesijose buvusio ir kažkam, matyt, itin įsiminusio vadovo), "demokratijos nėr" (oho, čia jau rimčiau!), "žiaurios taisyklės" (būkit gailestingi, kritikai, juk tos pačios kaip Berčiūnų stovykloje). Po tokio vėsaus dušo vadovams visai nusvirtų rankos, jeigu ne antroji, "pliusinė" grafa: "susipažįstame su studijomis ir draugais", "įdomu, originalu", "pažintis su Lietuva", "nauja informacija", "kolektyvinis darbas", "padeda atsiskleisti", "užsimezga naujos ir sustiprėja senos pažintys", "dalyvius paremia finansiškai", "tėvams patinka, kad čia važiuojame", "suartina Lietuvos ateitininkiją", "panašus amžius - panašūs pomėgiai, problemos", "susibendravimas", "tęstinumas", "naudingos paskaitos", "vakaro programos", "poilsis nuo kasdienybės", "vertybių atnaujinimas". Na, jei jau taip, tai gal vis dėlto pajudėjo bendrasis mūsų vežimas ir asmeniniai važeliai "žvaigždės link"? Atsisveikinant, kai visi sustojome ilgu traukiniu ir, vienu ypu atsigrežę į kits kitą, įteikėme pačių išradingai pasigamintas simbolines dovanėles, daugelyje šypsenų galėjai perskaityti: "Mes vėl sugrįšime, vėl būsime šitoje dvasioje... Kad ir kas beatsitiktų, mūsų gyvenime švies Kristaus idealų žvaigždės".

Aidas KALNIŠKIS

Anykščiai

© 2001 "XXI amžius"

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija