Atnaujintas 2002 m. sausio 9 d.
Nr.2
(1009)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Susitikimai
Darbai
Kultūra
Žvilgsnis
Proza
Literatūra
Atmintis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis
Kryžkelės


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Norėjęs Lietuvą uždegti Sekminių ugnimi

Gruodžio 4-ąją sukako šešiasdešimt metų nuo prof. Stasio Šalkauskio mirties. Šios sukakties nepamiršo Lietuvių katalikų mokslo akademija ir ateitininkai. Vilniaus Šv.Kazimiero bažnyčios salėje prof. R.Plečkaitis papasakojo, ką naujo prof.S.Šalkauskis davė Lietuvos filosofijai, P.Subačius apžvelgė jo inteligentijos koncepciją, sūnus Julius atskleidė savo tėvo asmenybės ir idėjų raidą. Padėkos šv.Mišias už tai, kad Dievas davė mūsų tautai tokią neeilinę asmenybę, aukojo ir pamokslą pasakė LKMA pirmininkas vyskupas Jonas Boruta, SJ.
Kas gi buvo prof. S.Šalkauskis, kad už jį turime dėkoti Dievui? Į šį klausimą pabandysime atsakyti, pasitelkę Bostone (JAV) išleistą "Lietuvių enciklopediją" ir dr.Arūno Sverdiolo įvadinį straipsnį, išspausdintą "Raštų" pirmajame tome, ir tai, ką girdėjome gruodžio 4-ąją.
"Jis - epochos kūrėjas. Be jo neįsivaizduojama lietuviškoji filosofija", - sakė prof. R.Plečkaitis.
"Gilus mąstytojas, objektyvus tiesos ieškotojas ir drąsus jos skelbėjas, skaidrus savo kuklumu, tauriu džentelmeniškumu ir nuoširdžiu krikščioniškumu", - parašyta "Lietuvių enciklopedijoje".
Vyskupas J.Boruta perskaitė akademiko kun. Antano Liuimos žodžius: "Paprastas, malonus, nuoširdus, darąs įspūdį. Malonės nušviesta ir nuskaidrinta asmenybė".
Buvusi studentė prisipažino: "Mylėjome jį taip, kaip mokiniai mylėjo Sokratą. Jautėme jo dėstomų teorijų ir gyvenimo praktikos vientisumą".
Kita buvusi studentė sakė: "Mums atrodė, jog tai žemėje vaikščiojantis šventasis. Kito tokio tarp mūsų profesorių nebuvo".
"Jis išauklėjo visą inteligentų kartą. Maceina, Grinius buvo jo mokiniai. Jo asmenybė taip pat turėjo įtakos kitiems", - tai sūnaus Juliaus žodžiai.

Prof. Stasys Šalkauskis


Mūsų mokytojas - Medicinos universiteto klinikų organizatorius

Prof. V.Lašo 110-osioms gimimo metinėms

Žengdami į Kauno medicinos universiteto rūmus bei į KMU klinikas, visuomet prisimename šių pastatų organizatorių profesorių Vladą Lašą.
Didysis Lietuvos mokslininkas - fiziologas gimė 1892 m. sausio 13 d. Rokiškio rajone, Paupių kaime, valstiečių šeimoje. Nuo mažų dienų domėjosi gamtos paslaptimis. Būdamas dešimties metų, baigė Rokiškio pradžios mokyklą. Tėvai, pastebėję vaiko stropumą, meilę mokslui, nuvežė sūnų į Peterburgą, apgyvendino pas pažįstamus rokiškėnus. Vladas, ten baigęs gimnazijos mokslus, įstojo į Peterburgo universiteto Fizikos ir matematikos fakultetą, studijavo biologiją. 1911-aisiais nuvyko į Tartu universitetą studijuoti mediciną. 1918 metais įgijęs medicinos gydytojo diplomą, grįžo į Lietuvą, dirbo Rokiškio ligoninės vedėju.

Prof. V.Lašas


Mirė vyriausias klasikos vertėjas E.Viskanta

Eidamas 100-uosius metus, sausio 2 dieną Kaune mirė vyriausias Lietuvos rašytojų ir žurnalistų sąjungų narys, vienas žymiausių pasaulio klasikos vertėjų Eduardas Viskanta.
E.Viskanta gimė 1902 metais Išlandžiuose (Marijampolės r.). Mokėsi Kirsnos, Rudaminos ir Seinų mokyklose, Vilniaus ir Marijampolės gimnazijose. 1930 metais baigė lietuvių kalbos ir literatūros studijas Vytauto Didžiojo universitete.

Eduardas Viskanta


Mirė kino režisierius Raimondas Vabalas

Eidamas 65-uosius metus, 2001 m. gruodžio 25 d. Vilniuje mirė kino režisierius ir scenaristas Raimondas Vabalas.
Raimondas Vabalas gimė 1937 metais Paryžiuje. Mokėsi Panevėžio vidurinėje mokykloje ir Panevėžio dramos teatro studijoje, keletą metų buvo Panevėžio dramos teatro aktorius ir režisieriaus asistentas. 1956-1960 metais studijavo Maskvos kino institute, nuo 1960 metų dirbo Lietuvos kino studijos režisieriumi, 1968-1974 metais vadovavo Lietuvos kinematografininkų sąjungai.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija