Sužavėjo Titaniko šalis
|
Dalia Džiovenienė iš Šiaurės Airijos
grįžo kupina nuostabių įspūdžių
Asmeninio albumo nuotrauka
|
Vieni gražiausių vaizdų, sužavėjusių mane, šniokščiantis
Atlanto vandenynas, dūžtančios bangos, kalnai ir pilys, sako
Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos fizinio lavinimo mokytoja
Dalia Džiovenienė, grįžusi iš kelionės po Šiaurės Airiją. Jungtinėje
Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalystėje D.Džiovenienė
lankėsi du kartus.
Drausmingi ir mandagūs vietiniai gyventojai
Fizinio lavinimo mokytoja iki šiol mena legendinį Milžino kelią, Šiaurės Airijos sostinėje Belfaste aplankytus muziejus, didingus karalienės Viktorijos epochos ir karaliaus Edvardo laikų pastatus, pilis, katedras, pačias didžiausias senovinių daiktų kolekcijas. Didelį įspūdį paliko įvairiausių formų kalnai, įvairiaspalviais akmenukais, kriauklėmis nukloti paplūdimiai, geri keliai, mandagūs žmonės, įspūdžiais dalijasi moteris. D.Džiovenienė pasakoja, jog kelių eismo pažeidėjų Šiaurės Airijoje beveik nėra, nes nedrausmingus vairuotojus fiksuoja elektroniniai prietaisai, o po savaitės atkeliauja ir malonūs įspėjimai: Su meile, susimokėti.
Ukmergiškę sužavėjo nedideli nameliai su nepriekaištingai tvarkomais kiemais, žaliuojančios ganyklos ir avys dažyta vilna. Pasak Dalios, vietiniai gyventojai labai mandagūs, nuoširdūs, šilti.
Didelis dėmesys skiriamas seniems žmonėms. Sergantys senukai ant kaklo pasikabinę nedidelius pailgus prietaisus, kuriuose įmontuotas mygtukas. Jei žmogus prastai jaučiasi, paspaudžia mygtuką, kuris perduoda signalą į senų žmonių saugos centrą. Darbuotojai tuoj pat skambina žmogui, jei neatsiliepia, tuomet skambina giminėms ar operatyviai išsiunčia pagalbą, sako D.Džiovenienė.
Aplankė žymų muziejų
Belfaste D.Džiovenienė aplankė Šiaurės folkloro ir Transporto muziejų. Pasak mokytojos, čia eksponuojama daug įdomybių: sportinė mašina iš filmo Atgal į ateitį, pirmasis traktorius, katapultuojanti lėktuvo sėdynė, išgelbėjusi daug lakūnų gyvybių Antrajame pasauliniame kare. Ji sužinojo daug įdomios informacijos apie laivą Titanikas. 1912 metais Belfaste į vandenį buvo nuleistas rekordinio dydžio laivas: 46 tūkst. t svorio, 270 m ilgio, galintis plukdyti 2500 keleivių ir per aštuonias dienas perskrosti Atlantą. Tinkamesnį pavadinimą išpuikimu pasižyminčiam metui vargu ar buvo galima sugalvoti. Graikų mitologijoje titanai buvo išdidūs graikų dievų Urano ir Gajos sūnūs ir dukros, kurie danguje sukilo prieš dievą Dzeusą. Ši antikinė sąsaja virto, žinoma, pragaištingu ženklu, nes Dzeusas nutrenkė maištininkus į Tartarą, gilią bedugnę. Plaukiantį Titaniką ištiko jo pirmtakų likimas, pasakojo Dalia.
1912 m. balandžio 2 d. Titanikas išplaukė iš Belfasto laivų statyklos į Sauthemptono uostą, o balandžio 10 dieną patraukė į pirmąjį savo tolimąjį reisą. Kiekvienas žino, kaip baigėsi ši kelionė iš Sauthemptono į Niujorką. Balandžio 14 dieną, likus 20 min. iki vidurnakčio, milžiniškas laivas užkliudė ledkalnį. Per 11 sekundžių ledas šešis kartus atsitrenkė į Titaniko korpusą, pramušdamas šešias kiaurymes, pro kurias į priekinį laivo korpusą ėmė skverbtis šaltas jūros vanduo.
Titaniko vidus buvo suskirstytas į 16 kamerų ir visiškai automatizuotos pertvaros tarp jų turėjo sustabdyti vandens antplūdį į visą laivą. Dėl šios naujos technologijos, daugelio įsitikinimu, garlaivis buvo nepaskandinamas. Kapitonas E. Smitas ir laivo projektuotojas Tomas Endrinsas po susidūrimo atsisakė palikti laivą. 700 žmonių buvo išgelbėti, likusieji 1500 nugrimzdo į gelmes. Titaniko sudužimas buvo didžiausia laivininkystės katastrofa, kuri atsispindi tūkstančiuose knygų ir daugelyje filmų. Šioje didžiausioje Harland ir Wolf laivų statykloje tuo metu dirbo apie šešis tūkstančius darbininkų. Dabar čia remonto darbus dirba 400 žmonių. Šiandien tik tušti dokai primena apie buvusią didžiąją laivų statyklą, kurią galima aplankyti apžvalginių ekskursijų metu, įspūdžiais dalijasi moteris.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
© 2005 "XXI amžius"
|