Paliekanti pėdsakus
Bronius VERTELKA
|
Eugenija ir Vytautas Karčiauskai
profesionalūs dailininkai ir meno
galerijos Pėda savininkai
|
Klaipėdos senamiestyje įsikūrusi dailės galerija Pėda
seniausia, stambiausia ir laiko išbandymams atspariausia tokia
meno šventovė uostamiestyje. Ji išsidėsčiusi per du aukštus ir užima
nemažą plotą.
Supažindina su šeimų kūryba
Tai, ką pamatai čia užsukęs, yra sukurta beveik vienos šeimos. Tėvai galerijos savininkai Eugenija ir Vytautas Karčiauskai profesionalūs dailininkai, aukštuosius dailės mokslus išėję Taline. Eugenija kuria juvelyriką, Vytautas yra žinomas kaip skulptūros, mažosios plastikos ir juvelyrikos meistras. Karčiauskų abi dukros irgi menininkės, jos yra baigusios Vilniaus dailės akademiją. Jurga užsiima grafika ir tapyba, Laura skulptūra ir vitražu.
Lietuviai aukšto lygio menininkai
Pernai V.Karčiauskui teko padirbėti Paryžiuje. Per porą viešnagės savaičių Prancūzijoje jis įsitikino, jog lietuvių tapyba, skulptūra ir juvelyrika yra pakankamai aukšto meninio lygio. Parodžius mūsų menininkų juvelyrikos dirbinius, prancūzus ištiko vos ne šokas. Prancūzijoje nebėra savo juvelyrikos, ji nupirkta turtingųjų. Dabar čia viešpatauja estų, rusų šio žanro darbai.
Pėdos savininkui pavyko užmegzti neblogus ryšius su vienu Paryžiaus dailės galerijos savininku. Jis turi nedideles, maždaug 80 kvadratinių metrų patalpas. Prancūzas stebėjosi, kodėl tokia galerija yra ne sostinėje, bet trečiajame pagal dydį Lietuvos mieste.
Savivaldybei Pėda vos ne kaip tuščia vieta
Pėda kultūros židinys, kuris turėtų turėti įtakos miesto kultūrai. Tačiau taip nėra. V.Karčiauskui švenčiant 50 metų jubiliejų ir tokia proga norint išleisti savo kūrybos leidinį, miesto savivaldybė jo neparėmė nė centu. Nors menininkas yra ne vieno Klaipėdos interjero, kurie puošia uostamiestį, autorius. Jūros šventei savivaldybė negaili milijono litų, kurie yra paprasčiausiai prageriami. Jeigu nuo tos sumos menui skirtų nors 20 proc., tai už juos būtų galima sukurti kažkokią kompoziciją arba net skulptūrų parką. Juk tai liktų amžiams, negailėjo kritikos savivaldybei profesionalus dailininkas. Kada Pėdoje rengiama paroda, į jos atidarymą nesugeba atvykti savivaldybės atstovai. Tad ko norėti, kad ją turėtų žinoti kultūros ministras ar Prezidentas.
Ne iš karto iškilo
Turėti kažką sava seniai knietėjo Karčiauskams. Eugenijos kūrybinių dirbtuvių vietoje, rūsyje, buvo įkurta kavinė Pėda. Užsukę į ją, kartu galėjo pamatyti ir meno kūrinių. Taip užaugo visa karta. Karčiauskams norėjosi plėstis, todėl pokario metais statyto namo pirmame aukšte nupirko tris butus. Pasirodo, šioje vietoje jau stovėjo XVIII amžiuje statytas namas, tačiau jis Antrojo pasaulinio karo metu buvo sugriautas. Paskui jį atstatė vokiečių karo belaisviai.
Pėdos akmenyje
Buvo manyta galeriją pavadinti V.Karčiausko vardu. Tačiau atsitiko taip, jog vykdant darbus buvo atrastas akmuo su jame įspausta pėda. Tai kaip tik ir tiko galerijos pavadinimui. Toks jis atitiko ir Klaipėdos miesto vardą. Dabar garbūs svečiai kviečiami palikti galerijoje savo pėdos atspaudą. Jau yra surinkta pakankamai žymių žmonių pėdsakų.
Meno sodas
Maždaug už 20 kilometrų nuo Klaipėdos Karčiauskai turi įsirengę meno sodą. Tai kartu ir jų darbo vieta. Daug kas čia yra padaryta savo jėgomis. Žavus skulptūrų parkas. Įkurtas Lurdas, tik daug kartų sumažintas nei tikrasis, yra koplytėlė. Tai, ką darau, yra man malonu ir įdomu, nors iš kitų išgirstu, atseit kam to reikia, sakė V.Karčiauskas.
Klaipėda
Autoriaus nuotrauka
© 2005 "XXI amžius"
|