Teisingai įvertinkime kolaborantų veiklą
Dėl Lietuvos Respublikos asmenų, slapta bendradarbiavusių
su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo,
įskaitos ir prisipažinusių apsaugos
Kai Lietuvai ir jos žmonėms buvo ypač sunku kovoti su sovietų okupantais už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, dešimtys tūkstančių šalies asmenų slapta bendradarbiavo su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis. Jie kolaboravo ir vykdė okupantų užduotis bei pavedimus sekė, skundė, vykdė išdavystes, trėmė, žudė Lietuvos žmones ir kenkė okupuotai Lietuvai.
Lietuvos nepriklausomybės metais buvo priimtas Lietuvos Respublikos asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos arba liustracijos įstatymas. Nemaža dalis ankščiau paminėtų asmenų nepasinaudojo įstatymo suteiktomis galimybėmis.
Galiojančiame liustracijos įstatyme neišvengta ir trūkumų dėl prisipažinimo trukmės, minėtų asmenų ankstesnės veiklos vertinimo savalaikiškumo po prisipažinimo, jų veiklos vertinimo komisijos sudėties, jos skyrimo, veiklos užtikrinimo ir finansavimo bei slapta bendradarbiavusių asmenų dabartinės veiklos ribojimo.
X Lietuvos politinių kalinių sąjungos suvažiavimas, įvykęs gruodžio 17 dieną, apsvarstęs iškeltą klausimą, kreipiasi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, Seimą, Vyriausybę ir pareiškia:
Priimant liustracijos įstatymo pakeitimus būtina pašalinti minėtus trūkumus ir gerai išsiaiškinti priežastis, dėl kurių dalis slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis asmenų nepasinaudojo galiojančio įstatymo nuostatomis bei pareiškė norą tai padaryti šiuo metu.
Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, veiklos vertinimo komisijos nariais turėtų būti tik Lietuvos piliečiai, nekolaboravę su sovietų okupantais.
Komisijos ir jos darbo grupės veikla turėtų būti užtikrinta biudžetiniu finansavimu.
Gediminas Dobkevičius,
suvažiavimo pirmininkas
Elena Anevičienė,
suvažiavimo sekretorė
© 2005 "XXI amžius"
|