Dainorių jubiliejus
Stasys GENTVILAS, Kazys STROLYS
|
Baisogalos folkloro ansamblis
Dainoriai
|
|
Jaunieji Dainorių dainorėliai
|
|
Ansamblio vadovė Stasė Anglickienė
|
Baigiantis 2006-iesiems, Baisogalos kultūros namuose įvyko
šventinis vakaras, skirtas folkloro ansamblio Dainoriai 25-erių
kūrybinio darbo metų jubiliejui
Tądien vietos gyventojų ir svečių prigužėjo pilnutėlė kultūros
namų salė. Visiems norėjosi ne tik pamatyti, bet ir išgirsti, ką
gero ir įdomaus per tuos savo veiklos metus kolektyvas nuveikė ir
ką numato toliau daryti. Po pirmųjų skambių dainų ir trankių šokių
žmonių nuotaikos praskaidrėjo tarsi prasidėjo Naujųjų metų sutikimas.
Ansamblio kelias
Nuo seno lietuvių darbus lydėjo daina, šmaikštus žodis, armonikos garsai. Keitėsi laikai ir papročiai, bet tos versmės, kurios žadino, ugdė ir formavo lietuvių tautos savitumą, almėjo ir alma iki šiol. Mums svarbu suprasti šitų liaudies turtų vertę ir juos išsaugoti.
Prieš 25-erius metus Stasys Černiauskas pradėjo burti Baisogaloje dainininkų kolektyvą. Iš pradžių dainuoti atėjo keturios pagyvenusios moterys. Tais 1981-aisiais, brandaus socializmo metais, dainos apie protėvių žemę, gimtinę, senų laikų papročius nebuvo pageidaujamos, tačiau miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojai palengva būrėsi į ansamblį, dainavo ir šoko. Į koncertus susirinkdavo daug žmonių. Greitai ansamblis išaugo, suklestėjo, išpopuliarėjo savo dainomis ir dainingais balsais ne tik apylinkėje, bet ir rajone. 1989 metais Baisogalos folkloro ansambliui buvo suteiktas Dainorių vardas.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Dainoriai dar labiau išpopuliarėjo ir šiandien skambiomis dainomis, trankiu šokiu ir muzika garsina Baisogalą respublikinėse dainų šventėse, o savo gimtąjį kraštą koncertuodami Rusijoje, Latvijoje, Prancūzijoje. Ansamblio kūriniai įrašyti dviejose plokštelėse, padaryti įrašai Lietuvos radijuje ir televizijoje. Tradicija tapo Baisogaloje rengiami Šiaulių apskrities ir net tarptautiniai folkloro sambūriai.
Dabar Dainorių ansamblyje per 30 dainuojančių, šokančių ir grojančių dalyvių. Pirmieji jo dalyviai: V.Žaromskis, E.Šveistienė, P.Šveistys, K.Bložė, L.Skrupskelienė, J.Skrupskelis, Z.Čepienė, J.Kablienė ir kiti surinko ir užrašė dainų, šokių, žaidimų bei pasakojimų, išmokė jų savo ansambliečius. V.Žaromskis gamino pūslaines, smuikus ir kankles, K.Bložė birbynėles. Vladas Skuja ir dabar gamina kankles.
Kuriant, organizuojant ir garsinant folkloro ansamblį daug padirbėjo tuometė kultūros namų direktorė Irena Žmoginienė, dirbusi kartu su S.Černiausku. Dabar jau daug metų Dainoriams vadovauja Stasė Anglickienė, kurios pasiaukojamas darbas, gebėjimas suprasti kolektyvo dalyvių poreikius ir nuotaikas vienija ir stiprina kolektyvą.
Šventinis pasirodymas
Šventę pradėjo Baisogalos kultūros namų direktorė Vilija Kaščionienė. Ji sakė: Ateina žmogus į pasaulį tuščiomis ir išeina tuščiomis. Lieka tik darbai ir darbeliai, rankomis ir širdimi padaryti. Nuo senų senovės lietuvių rankų darbus lydėjo širdies darbai: daina, šmaikštus žodis, armonikos garsai, o prakaitą nubraukę, atsipūtę jaunieji susirinkę šoko polką ar kadrilį. O Marija Gimbutienė rašė: Mums svarbu suprasti, kiek mes turime liaudies turtų. Jų puoselėjimas tai mūsų išlikimo galimybė.
Visi Dainoriai tą vakarą susirinko į kultūros namus: ir seniausi, ir patys mažiausi, kurie atviromis širdelėmis geria į save senolių palikimą, perima iš jų dainas ir šokius.
Vakaro pradžioje skambėjo šviesaus atminimo Prano Šveisčio dainos įrašas. Jo dainavimo savitumas stebino ir džiugino daugelio klausytojų širdis, todėl Dainorių kolektyvas stengiasi perimti jo dainavimo manierą. P.Šveisčio dainą Pas tėvužius augau vedė Edvardas Belokopytovas. Originalią dainą Augo kaime mergužėlė traukė Mikalina Jankūnienė, po to moterys dainavo Jadvygos Kablienės surastą ir užrašytą dainą Užugdė močiutė. Šokių kolektyvas pašoko valsą, rimtą Didįjį šokį, aukštaičių šokį Aja guds. Raimondas Leikus išbandė savo naująją Hohner armoniką. Šokį keitė daina, dainą šokis. Pabaigoje buvo pašoktas tradicinis šokis Suglaustinis.
Pagerbus išėjusius amžinybėn ansamblio dalyvius, taip pat pirmuosius ansamblio vadovus ir gausų būrį buvusių dalyvių, sudainuota bendra daina Jau sutema temela.
Po dainų ir šokių prasidėjo sveikinimai. Lietuvos liaudies kultūros centro padėkos raštais apdovanotas ansamblis Dainoriai ir jo vadovė Stasė Anglickienė. Šiaulių apskrities viršininko padėkomis apdovanoti Jadvyga Kablienė, Mikalina Jankūnienė, Algimantas Justinas Staškūnas ir Raimondas Leikus (įteikė Šiaulių apskrities viršininko administracijos sekretorius V.Simelis). Kitiems dalyviams apdovanojimus įteikė Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas J.Povilaitis, Kultūros skyriaus vedėjas A.Jurgauskas, Baisogalos seniūnas R.Kalvaitis. Šaunųjį kolektyvą sveikino Radviliškio kultūros centro folkloro ansamblis Aidija (vadovė A.Virgailienė), kapela Šiaulėniškiai (vadovas S.Tarasevičius), Baisogalos įstaigų vadovai, kultūros namų kolektyvai ir gerbėjai.
Nors folkloro ansamblis Dainoriai jau yra palikęs gilius pėdsakus puoselėjant etnokultūros tradicijas, bet yra pasiryžęs ir toliau kaupti ir pateikti klausytojams mūsų protėvių paliktus kultūros lobius.
Baisogališkiai dėkingi ansamblio dalyviams už jų dovanojamas dainas ir šokius, už koncertus, kurie visuomet praskaidrina kasdienybę.
Baisogala,
Radviliškio rajonas
© 2007 XXI amžius
|