Naujas sakralinio meno centras
Bronė Lukaitienė,
Anykščių sakralinio meno centro projektų vadovė
|
XVII a. pab. Romos dailininko
Karlo Maračio (Carlo Maratti,
16251713) kompozicija Marijos
įvesdinimas į šventyklą
|
Prieš dešimtį metų miręs Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios klebonas monsinjoras Albertas Talačka per savo gyvenomą sukaupė turtingą meno vertybių kolekciją ir ją testamentu padovanojo Anykštijos žmonėms. Kunigo šviesuolio, kultūros puoselėtojo dėka sukaupta ne tik vertinga meno kolekcija, bet ir Anykščių šventovė pasipuošė reikšmingais meno kūriniais (A. Mackėlaitės vitražai, R. Idzelio iš medžio išdrožtos stacijos, įamžintas garsiųjų anykštėnų dvasininkių A. Baranausko, K. Sirvydo, K. Kairio atminimas). Monsinjoras Anykščiuose įgyvendino savo nuostatą: Tai, ką pasilieki sau, amžinai pražudai, tai, ką atiduodi kitiems, amžinai tavo... Vertinga monsinjoro sukaupta kolekcija šio sunkmečio metais rado savo namus savivaldybės pastangomis suremontuotoje A. Baranausko salėje kuriasi Sakralinio meno centras, kuriame ir bus eksponuojama apie 40 vertingų meno kūrinių.
Vertingiausią kolekcijos dalį sudaro septyni XVIIXIX amžiaus tapybos kūriniai, tarp kurių yra darbų, kuriais galėtų didžiuotis bet kuris pasaulio muziejus. Kolekcijos šedevras yra italų tapytojo, XVII a. pabaigos Romos dailininko Karlo Maračio (Carlo Maratti, 16251713) kompozicija Marijos įvesdinimas į šventyklą. Prie vertingiausių Vakarų Europos tapybos pavyzdžių priskirtinas ir populiaraus XVIII a. pabaigos XIX a. pradžios Europos diduomenės portretisto, austrų tapytojo Johano Baptisto Lampio (Johann Baptist Lampi, 17511830) sukurtas Užpalių seniūno, Lietuvos armijos generolo kunigaikščio Pranciškaus Sapiegos (17721829) portretas. Išskirtinis ir kone unikalus kolekcijos eksponatas yra ir nedidelis ant medžio lentos nutapytas paveikslėlis, vaizduojantis soste sėdinčią Švč. Mergelę Mariją su Kūdikiu. XVII a. pradžios Bolonijos akademijos pradėtai tapybos krypčiai kolekcijoje atstovauja nežinomo XVIII a. pabaigos Vakarų Europos dailininko nutapyta šv. Mykolo Arkangelo galvutė. XVII amžiaus olandų tapybos mokyklai būdingas nedidelio formato buitinio žanro paveikslėlis Virtuvėje.
Ne mažiau įdomus krokuviečio tapytojo, kurį laiką dirbusio Lietuvoje, Simono Čechavičiaus (Szymon Czechowicz, 16891775) Autoportretas. Pasak žodinės tradicijos, šį autoportretą dailininkas nutapė 1775 metais, prieš pat mirtį. Lietuvos dailės aukso fondui priskirtinas vieno žymiausių Vilniaus meno mokyklos dailininkų, ilgamečio Vilniaus universiteto Piešimo ir tapybos katedros profesoriaus Jono Rustemo (Jan Rustem, 17621835) tapytas nežinomo vyro portretas.
Monsinjoro kolekcijoje galima pamatyti XX amžiaus Lietuvos dailės klasikų Antano Žmuidzinavičiaus (18761966), Kazio Šimonio (18871978), Jono Mackevičiaus (18721954), Jono Janulio (18881973), Česlovo Kontrimo (19021989), šių dienų menininkų Broniaus Uoginto (g. 1946), Vaidoto Žuko (g. 1956), Aistės Ramonaitės (g. 1957), Egidijaus Rudinsko (g. 1962) ir kitų menininkų kūrinius.
Be tapybos ir grafikos kūrinių, A. Talačkos kolekcijoje yra keli profesionalių dailininkų sukurti ar liaudies meistrų išdrožti skulptūros darbai (šventųjų skulptūrėlės, krucifiksai). Iš liaudiškos stilistikos darbų minėtina vieno garsiausių ir originaliausių Lietuvos dievdirbių Liongino Šepkos (19071985) išdrožta Švč. Mergelės Marijos skulptūrėlė, nuoširdūs ir saviti J. Mockūno darbai.
Neįkainojamą paramą restauruojant ir tyrinėjant šios kolekcijos meno kūrinius suteikė Lietuvos dailės muziejaus darbuotojai. Sakralinio meno centras rengs nuolatinį diskursą, keis meno parodas, čia vyks sakralios muzikos koncertai, seminarai, edukacinės pamokos, Anykščių šventovės 100-mečio parodos ir konferencijos ir t. t.
Liepos 23 dieną 18 valandą vyks iškilmingas Sakralinio meno centro atidarymas. Pirmą kartą eksponuojama visa monsinjoro meno vertybių ir knygų kolekcija, koncertuos smuiko virtuozas, respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatas Dainius Puodžiukas, matysime sakralinio šokio autorės ir šokėjos Sigutės Sapranavičiūtės sakralinį šokį, giedos gospel choras Sounds in G (vadovė K. Žaldokaitė). Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios už monsinjorą A. Talačką. Liepos 24 dieną 16.30 savo prisiminimais apie kunigą šviesuolį dalinsis jį pažinoję dvasininkai ir anykštėnai. Anykščių sakralinio meno centras laukia anykštėnų ir visų Lietuvos žmonių, kurie yra bendravę su Monsinjoru, jį pažinojo, jautė jo dvasios šilumą.
© 2009 XXI amžius
|