Mirė Kazys Bobelis
Būdamas 90 metų pirmadienį mirė JAV išeivijos ir Lietuvos veikėjas Kazys Bobelis.
K. Bobelis gimė 1923 m. kovo 4 d. Kaune. Tėvas Lietuvos kariuomenės savanoris, pulkininkas Jurgis Bobelis (18851954). K. Bobelis baigė Kauno J. Jablonskio pradinę mokyklą ir Aušros berniukų gimnaziją. 1941 metais dalyvavo tautos sukilime prieš bolševikus. Naciams likvidavus Laikinąją Lietuvos vyriausybę, dalyvavo antinacinėje jaunimo veikloje. K. Bobelis studijavo mediciną Vytauto Didžiojo, Graco (Austrija), Tiubingeno (Vokietija) universitetuose. 1948 metais apgynė medicinos mokslų daktaro disertaciją. 1949 metais atvykęs į JAV, gyveno Čikagoje, studijavo ir specializavosi Džono Hopkinso, Bostono universitetuose ir Filadelfijos centrinėje ligoninėje, įgijo chirurgo specialybę. 1953 metais pradėjo privačią chirurgo praktiką Čikagoje ir Elgine, Ilinojaus valstijoje. 19621972 metais buvo Čikagos medicinos mokyklos ir Čikagos Lojolos universiteto klinikinės chirurgijos profesorius. 19781991 metais vertėsi privačia medicinos praktika Floridoje. Priklausė daugeliui JAV ir pasaulio medicinos organizacijų. 19771978 metais Kane apygardos medikų draugijos prezidentas. Daugelį metų buvo Šv. Juozapo ir Šv. Antano ligoninėse chirurgijos vadovas, Šv. Juozapo ligoninės prezidentas.
Nuo 1949-ųjų Katalikų mokslų akademijos narys, Pasaulio lietuvių gydytojų sąjungos narys. 19791992 metais Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto (VLIK) pirmininkas. Vadovavo komiteto organizuotoms demonstracijoms, piketams įvairiuose JAV ir pasaulio miestuose. Atstovavo VLIKui Pasaulio antikomunistinės lygos konferencijose Liuksemburge, Taivane, San Diege (JAV). 1983 metais VLIKo iniciatyva Europos Parlamente buvo priimta pirmoji rezoliucija, smerkianti nelegalią Lietuvos okupaciją ir aneksiją. Joje K. Bobelis kalbėjo ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos bei Estijos vardu, nes tuo metu tų šalių atstovų Europos Parlamente dar nebuvo. Nuo 1992 metų gyveno Lietuvoje. 19922006 metais buvo Seimo narys, dirbo Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetuose. 19921996 metais Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, nuo 2000 metų NATO reikalų komisijos narys, VIII Seimo pirmojo posėdžio 2000 m. spalio 19 d. ir IX Seimo pirmojo posėdžio 2004 m. lapkričio 15 d. pirmininkas kaip vyriausias parlamento narys. 2006 metais K. Bobelis pasitraukė iš Seimo. 1997 metais buvo kandidatas į Lietuvos Respublikos Prezidentus. K. Bobelis priklausė krikščionių demokratų judėjimui. Nuo 1991 metų buvo Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos valdybos pirmininkas, o 2001 m. gegužės 12 d. susijungus Krikščionių demokratų sąjungai (LKDS) ir Lietuvos krikščionių demokratų partijai (LKDP) Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas. Dėl šio jo inicijuoto veiksmo geras pozicijas turėjusi partija ėmė silpnėti, kol pagaliau po įvairių vidinių konfliktų buvo panaikinta, nes prijungė ją prie Tėvynės Sąjungos. Vėliau LKDP tradicijas vykdyti ėmėsi krikščioniškosios demokratijos pagrindais įkurta Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija.
Su žmona Dalia Vasario 16-osios akto signataro bei ilgamečio Kauno miesto burmistro Jono Vileišio anūke išaugino tris dukras (Aldoną, Aleną, Rūtą) ir du sūnus (Algį ir Joną). Net velionio anūkai puikiausiai kalbėjo lietuviškai, nors buvo gimę JAV.
K. Bobelis apdovanotas Šaulių sąjungos Žvaigždės ordinu, Popiežiaus Jono Pauliaus II Šv.Grigaliaus Didžiojo ordinu Už religijos ir tautos laisvės kovą Lietuvoje, JAV Kongreso Ellis Island medaliu kaip labiausiai nusipelnęs Lietuvai ir Amerikai Amerikos lietuvis, o 1993 metais, minint VLIK veiklos 50-metį, apdovanotas Vyčio kryžiaus II laipsnio ordinu, o 2004 metais tapo Marijampolės garbės piliečiu.
Politikas mėgo skaityti istorines knygas, domėjosi medžiokle, laisvalaikį dažniausiai leisdavo plaukiodamas, slidinėdamas, žaisdamas šachmatais.
K. Bobelio laidotuvės planuojamos rytoj, šeštadienį, Čikagoje.
© 2013 XXI amžius
|