Pagalbos šauksmas
Gimtadienio rūpesčiai
Baigiasi vasara. Vėl atėjo rugsėjis, o šio mėnesio 6-ąją dieną XXI amžius mini 24-ąjį savo gimtadienį. Atrodo, lyg ir džiaugtis turėtume, o po trumpų atostogų vėl galėtume ramiai imtis darbo, tačiau redakcijai ne šventės galvoje, kai kankina nežinia, kaip toliau išgyventi. Turime rūpestį, kai nesutalpiname visų būtinai reikalingų išspausdinti tekstų, nes laikraštis yra ne kompiuteris ar interneto svetainė į jį sudedama tiek teksto, kiek gali sutilpti į 16 puslapių. Gaila, kad dėl vietos stokos privalėjome sumažinti šriftą. Dedame daug pastangų ieškodami naujų skaitytojų ir stengiamės neprarasti senųjų, kurie negali gauti XXI amžiaus vien todėl, kad jų klebonas, pasidavęs prieš laikraštį vedamai piktavališkai kampanijai, atsisakė jį platinti. Be to, kasmet netenkame nuolatinių savo pagalbininkų, uoliai laikraštį platinusių kunigų ir pasauliečių, kurių nėra kam pakeisti. Jie, iškeliaudami į Amžinybę, kartu išsineša ir pareigą rūpintis katalikiškos spaudos platinimu. Nuolatinių skaitytojų, kurie gaudavo XXI amžių iš šių platintojų, vis mažėja. O kiek dar kasmet miršta ištikimųjų, nuo pirmojo XXI amžiaus numerio jį pašte prenumeravusių ir skaičiusių skaitytojų! Gaila, kad jų artimieji, vaikai ar vaikaičiai poreikio skaityti katalikišką spaudą nejaučia. O kiek dar yra vyresnio amžiaus skaitytojų, kurių artimiesiems XXI amžius tarsi apšiurusi XIX amžiaus maldaknygė, terūpinti tik netrukus mirti besiruošiantiems senukams. Taip sakome ne kartą įsitikinę, kaip tie artimieji jiems kalba. Dabar esą ne tokios spaudos reikia. Svarbiau gražūs, blizgantys, aukštuomenės ir visokių žvaigždžių vedybas ir skyrybas fotografuojantys ir aprašantys žurnalai, gal dar vienas kitas laikraštis, kuriame svarbiausia skandalai ir nusikaltimai. Apie Popiežių, kunigus ar katalikiškas šventes ir juose esą nemažai rašo, taigi ir šią spaudą, jų manymu, galima vadinti katalikiška... Ką ir bekalbėti. Kai, lankydamiesi kurioje nors vietoje vykstančiuose katalikiškuose renginiuose, pamatome, kiek ten, atrodo, Bažnyčiai nusipelniusių ir inteligentiškų žmonių yra, tikrai apsidžiaugiame, kad ta parapija tokių turi. Tačiau panorę su jais artimiau susipažinti ir išgirdę, kad tie žmonės apie 24 metus einantį XXI amžių nieko nėra girdėję, savo požiūrį į juos turime pakeisti. Turbūt toje parapijoje kiti dalykai svarbesni. Kokie? Variantų nevardinsime...
Skaitytojai
Geriau pakalbėkime apie tikrus ir ištikimus skaitytojus. Iš tiesų džiaugiamės, kai sutikti ar telefonu paskambinę skaitytojai giria laikraštį, vertina visus jame spausdinamus tekstus, o jei kuriems nors ir nepritaria, sako suprantantys, jog jokiu klausimu negali būti absoliučiai vienodos nuomonės. Pasitaiko ir tokių skaitytojų, kurie būna pasipiktinę dėl kokio nors rašinio ar geru (o kartais ir blogu) žodžiu paminėto asmens. Pasiūlome diskutuoti ir viešai laikraštyje atsiliepti į jame pateiktas mintis, bet rašyti ne visi išdrįsta. Būna priekaištų dėl pernelyg išsamaus Šventojo Tėvo kelionių ar kasdienių jo susitikimų aprašymo. Paaiškiname, kad trumpai aprašo kiti laikraščiai, kartais net iškreipdami esmę, ieškodami skandalų, o XXI amžius aprašo išsamiau todėl, kad katalikai žinotų, ką Popiežius veikia. Kiekvienam katalikui turėtų rūpėti ne tik jo parapijos, bet ir kaimynų, visos Lietuvos krikščionių reikalai. Jis turėtų žinoti ir apie tai, kokius džiaugsmus patiria ne tik kaimyninių šalių Katalikų Bažnyčios nariai, bet ir viso pasaulio krikščionys. Kiekvienas turėtume žinoti, kokie rūpesčiai slegia tuos krikščionis, kurie, visą gyvenimą tikėję į Jėzų Kristų, dabar yra verčiami savo religijos atsisakyti, o jei neatsisakys, bus išvyti arba nužudyti. Ar mums tai nesvarbu? Kiek gali būti svarbesnių naujienų kitose pasaulio šalyse? Kai kam nelabai patinka tekstai kultūrine tematika, nors kiti jais džiaugiasi, sakydami, kad vienintelis XXI amžius neignoruoja ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir nuošalesnėse Lietuvos vietose vykstančių minėjimų, parodų, knygų pristatymų, kitų gražių ir dvasingų renginių bibliotekose, galerijose, kultūros įstaigose. Žinoma, kai XXI amžius ėjo ir trečiadieniais, kultūriniai tekstai buvo spausdinami dažniausiai tame numeryje. Šiemet tų tekstų spausdinama daugiau todėl, kad Spaudos, televizijos ir radijo rėmimo fondas būtent tokiai tematikai projektui Lietuvos kultūros galerija skyrė paramą. Žinome, kad nemažai skaitytojų neišgali užsiprenumeruoti XXI amžiaus pašte, todėl jį skaito bibliotekoje. Džiaugiamės ir jais. Malonu, kad skaitantieji laikraščiu pasidalina su kaimynais. Nesmagu, kuomet kunigai skundžiasi, kad jų parapijiečiai katalikiškos spaudos bijo, praeidami pro stalelį, kur ji padėta, tiesiog šalinasi, kad tik neužsikrėstų tarsi tai būtų kažkokia nepagydoma liga. Tik kai kunigas nusistebi, kad jo parapijiečiai XXI amžiuje yra beraščiai, tada šie pasiima laikraštį. Būna labai liūdna, kai atvykę į didžiuosius atlaidus, pamatome, kad maldininkai, išėję iš bažnyčios, pirmiausia eina nusipirkti saldainių, dar kažkokių niekučių, o katalikiškos spaudos laikraščių, žurnalų, knygų, maldaknygių jiems nereikia. Štai šią vasarą lankėmės Palaimintojo Jurgio Matulaičio atlaiduose Marijampolėje. Pardavėme tris XXI amžiaus egzempliorius (vieną iš jų nupirko lietuviška katalikiška spauda susidomėjęs maldininkas iš Lenkijos), o šalia prekiavę saldainių pardavėjai vos spėjo suktis net eilutė buvo susidariusi...
Geografija
Tikriausiai visiems įdomu sužinoti, kuriose vietose yra daugiausiai XXI amžiaus skaitytojų. Turbūt norite sužinoti, kur jį mažai beskaito. Be abejo, daugiausiai skaitytojų (prenumeratorių per paštą ir nuolat perkančių iš platintojų ar bažnyčiose) turime didžiuosiuose miestuose (kartu su rajonais): Kaune 350, Panevėžyje 279, Vilniuje 235, Alytuje 166, Klaipėdoje 120, Šiauliuose 60, Marijampolėje (kartu su Kalvarija ir Kazlų Rūda) 64. Tačiau paskaičiavus, kiek čia yra gyventojų, šie skaičiai mažiau ką reiškia, jei kai kuriuose mažesniuose miestuose skaitytojų turime ne ką mažiau ar net daugiau: Pasvalyje 106, Šakiuose ir Tauragėje po 100, Rokiškyje 97, Ukmergėje ir Utenoje po 75. Pašte daugiausiai prenumeratorių turime (kartu su rajonais): Kaune 99, Vilniuje 95, Panevėžyje 56, Marijampolėje (kartu su Kalvarija ir Kazlų Rūda) 42. Tik vieną XXI amžiaus prenumeratorių turime Visagino savivaldybėje, mažiausiai pašte užsiprenumeravusių skaitytojų yra šiuose rajonuose: Ignalinos 3, Šalčininkų ir Varėnos po 4, Širvintų 5, Šilutės (kartu su Pagėgiais) ir Zarasų po 7, Jonavos, Molėtų ir Švenčionių po 8, Akmenės, Kaišiadorių, Kelmės ir Trakų (kartu su Elektrėnais) po 9, Druskininkų ir Lazdijų po 10, Joniškio, Kėdainių ir Pasvalio po 11, Kretingos ir Mažeikių po 13, Jurbarko, Kupiškio, Pakruojo, Plungės ir Radviliškio po 14, Skuodo, Ukmergės ir Utenos po 15. Daug XXI amžiaus išplatinama bažnyčiose. Daugiausiai Kaune 251, Panevėžyje (kartu su rajonu) 223, Alytuje (kartu su rajonu) 150. Tačiau yra keli rajonų ir savivaldybių centrai, kai kuriose yra po kelias bažnyčias, kur XXI amžiaus nerasite. Vardijame juos pagal abėcėlę: Birštonas, Elektrėnai, Jurbarkas, Kalvarija, Kazlų Rūda, Kretinga, Lazdijai, Marijampolė, Mažeikiai, Naujoji Akmenė, Pakruojis, Palanga, Prienai, Raseiniai, Šalčininkai, Šilutė, Širvintos, Trakai, Ukmergė, Visaginas, Vilkaviškis.
Platinimas
Mielieji skaitytojai! Vieni Jūsų XXI amžių gaunate užsiprenumeravę pašte, kiti gaunate bažnyčioje arba nusiperkate iš platintojų. Kai kas klausia, kodėl XXI amžiaus nėra spaudos kioskuose. Ten pardavinėti gali tik turtingi laikraščiai, galintys susimokėti už jų laikymą, o ne pardavimą, kioske. Kai laikys kur nors giliai nukištą, kas jį pirks. Kioskuose sudarytos tokios pardavimo sąlygos, kurios mums netinka. Mes negalime atiduoti laikraščio, kad už jo nuvežimą į makulatūrą patys susimokėtume. Todėl nusipirkti galite tik keliose platinimo vietose (skelbimas yra žemiau). Bet iš tiesų kiekvienas iš Jūsų galite tapti XXI amžiaus platintoju. Jei susiburtumėte drauge keli kaimynai, Jūsų nurodytu adresu kiekvieną penktadienį galėtume išsiųsti ne mažiau kaip penkis laikraščio egzempliorius. Tai būtų pigiau negu kiekvienam prenumeruoti pašte. Žinoma, kitiems tektų laikraščius ateiti pasiimti iš to, kuriam atsiųstumėme. Nepamirškime, kad ne vien klebonas turi rūpintis katalikiškos spaudos platinimu parapijose. Juk daug darbų jose nuveikia pasauliečiai. Padėkite kunigams atlikti šį darbą. Gal gali parapijiečiai, sekmadieniais atėję į bažnyčią, užeiti pasiimti XXI amžių pas kleboną? Siūlykite variantus ir patys, kaip bendromis pastangomis galėtume padidinti skaitytojų skaičių.
Autoriai
Ištikimiausieji XXI amžiaus skaitytojai turbūt pastebėjo, kad atsirado daugiau laikraščiui rašančių autorių. Tai atsitiko visų pirma todėl, kad mes spausdiname skaitytojų laiškus. Retas laikraštis skaitytojų laiškus vertina ar spausdina. Galime tik apgailestauti, kad dėl vietos stokos kartais vėluojame juos išspausdinti ar esame priversti trumpinti. Džiaugiamės, kad XXI amžių jau pastebėjo ir skaitytojai iš tų vietų, iš kur tekstų anksčiau negaudavome. Žinome, kad, jei iš kur nors gautą spausdiname tekstą, ten atsiranda ir skaitytojų. O kartais, kai iš kai kurių nors vietų būna ilgesnis tekstas, toje parapijoje XXI amžių pamato šimtai žmonių. Tikrai ir toliau laukiame Jūsų laiškų ir dėkojame, kad nepykstate už jų pavėluotą išspausdinimą. Rašykite apie gražius darbus savo parapijoje, pasigirkite jais visiems, kad ir kiti kažką panašaus darytų. Jei kartais manote, kad geriau būtų patiems XXI amžiaus redakcijos žmonėms atvykti ir apie Jūsų džiaugsmus ir rūpesčius rašyti, kvieskite, mielai atvažiuosime. Tik gaila, jog dažnai pasitaiko, kad jei vyksta kokie nors renginiai, skirtingose Lietuvos vietose jie būna tą pačią dieną. XXI amžiui rašo ir gausus būrys profesionalių žurnalistų, tačiau jie nėra redakcijos darbuotojai, o už tekstus, kurie spausdinami Spaudos, televizijos ir radijo rėmimo fondo paremto projekto tematika, iš jo gauna honorarą.
Kaina
Kartais žmonės priekaištauja, kad XXI amžius per brangus (palyginti su plonesniais laikraščiais), bet kai pasiūlome paskaičiuoti, kiek jame yra reklamos puslapių ir kiek tame pigesniame, su kuriuo XXI amžių lygina, tada priekaištai dėl per didelės kainos dingsta. Vis dėlto visiems siūlome paimti kurį nors kito laikraščio numerį ir paskaičiuoti, kiek pagal jo skelbiamus įkainius uždirbo šis ar kiti daug skelbimų spausdinantys laikraščiai. XXI amžiuje mokamų skelbimų beveik nebūna, nors ir kviečiame reklamuotis. Taigi gyvename ne iš skelbimų, o iš prenumeratos, išplatintų laikraščių ir įvairių fondų paramos. Jei tos paramos negautume, laikraštis turėtų kainuoti bent 5 litus. Ar daug ištikimiausių skaitytojų galėtų tiek mokėti? Taigi mes turime ieškoti lėšų leidybai kitur patys pinigų negalime pagaminti.... Įsitikinome, kad XXI amžiaus ne tik neplatina, bet ir neskaito ne tik daug kunigų, bet dar daugiau aktyvių parapijiečių, katalikiškų organizacijų narių, susijungimui su Tėvynės sąjunga nepritarusių krikščionių demokratų. Jei bent pusė jų prenumeruotų XXI amžių, turėtume pakankamą skaitytojų skaičių, nebūtų tokių grėsmių, su kuriomis susiduriame kiekvieną rudenį ir metų pradžioje. Jei, pavyzdžiui, prarandame šimtą prenumeratorių, per mėnesį netenkame apie tūkstančio litų, o per metus jau bus apie 12 tūkst. litų. Vis dėlto labiausiai trūksta įvairių fondų, kurie anksčiau prisidėdavo prie XXI amžiaus leidybos, paramos, o šiemet ją išvis nutraukė arba skyrė tik simbolinę. Taigi minėdami laikraščio 24 metų gimtadienį, matome, kad, jei negausime jokio fondo paramos ar rėmėjų aukų, po mėnesio XXI amžiaus leidimą būsime priversti nutraukti ir 25-ojo gimtadienio tikrai nesulauksime.
Išlaidos
Leisdami XXI amžių turime daug išlaidų, o apie pajamas jau minėjome. Be visų mokesčių, kuriuos moka kiekviena darbovietė, visą laiką valstybei mokėjome 5 proc. PVM mokestį. Tačiau atėjus ekonominei krizei, tas mokestis buvo padidintas net iki 21 proc., tarsi mes būtume naftos produktais prekiaujanti ir milijoninius pelnus gaunanti įmonė, turinti solidariai pasidalinti savo pelnu. Bet pelno juk mes, vos galą su galu sudurdami, negauname. Vėliau tas PVM buvo sumažintas iki 9 proc., bet kartu su kitais pokriziniais finansiniais reikalavimais mums išlieka skausmingi apie tris kartus padidinti mokesčiai. Kai kitų laikraščių, ypač dienraščių, pajamos iš reklamos sudaro net 8090 proc. visų pajamų, t. y. juos išlaiko pajamos, gautos iš reklamų spausdinimo mes tokiais pelnais nė iš tolo negalime susilyginti. O juk jų prenumeratos ir pardavimo pajamos net dešimtimis ar net šimtais kartų vėlgi didesnės už mūsų. Tad mūsų pajamos konkurencinėje kovoje yra nepalyginamos. Per tuos vadinamosios krizės metus mes buvome priversti nutraukti netgi vienintelio Lietuvoje savaitinio laikraščio vaikams Kregždutė ir XXI amžiaus trečiadienio numerio leidybą ir tapti savaitraščiu. Leidyklos darbuotojų skaičių buvome priversti sumažinti beveik tris kartus, tad jų teliko tik trečdalis liko tik būtini techniniai ir administracijos darbuotojai, o kelių žurnalistų teko atsisakyti, ypač tų, kurie dirbo neprofesionaliai, nerūpestingai, ar net trukdančiai bei priešiškai. Visos mūsų išlaidos bylinėjantis su viena nesąžininga darbuotoja kainavo apie 12 tūkst. Lt. Ir dar kainuos daug nervų, sveikatos ir kitų išlaidų. Jei ne buvusio redaktoriaus Edvardo Šiugždos ir direktorės Livijos Šiugždienės pagalba, būtume nutraukę XXI amžiaus leidybą jau rugpjūtį. Ačiū jiems už tą nesavanaudišką paramą, kuri teko ir teismo paskirtoms išmokoms sumokėti, ir davė mums galimybę leisti laikraštį rugpjūtį bei rugsėjį. Tačiau padėtis dabar, kai buvo besąlygiškai įvykdyti piktavališki nurodymai iš Lietuvos, atsitiko taip, kad negavome jokios paramos iš išeivijos fondų Katalikų Religinės Šalpos bei Tautos Fondo ir atsidūrėme ypač sunkioje padėtyje.
Kreipimasis
Mieli ištikimieji mūsų skaitytojai, kreipiamės į Jus, prašydami pagalbos! Esame dėkingi Jums už ištikimybę, tikimės, kad būtent Jūs galite labiausiai prisidėti, kad mes išliktume. Gal galite artimiausiu metu prisidėti savo auka ar reklama XXI amžiui. Nesvarbu, kokia tai bus suma mums brangus kiekvienas litas. Aukoti galite keliais būdais:
1. atnešti arba per ką nors perduoti į redakciją;
2. iš savo banko sąskaitos pervesti į VšĮ Naujasis amžius sąskaitą (ji nurodyta 24 puslapio apačioje);
3. pervesti į mūsų sąskaitą iš bet kurio banko ar Lietuvos pašto skyriaus (bet bankas ir paštas už paslaugą irgi pasiliks).
Tik bendromis Jūsų ir mūsų pastangomis tikėkimės išlikti. Dėkojame visiems, kurie prisidėsite prie XXI amžiaus išlikimo. Teatlygina Jums Dievas už visus gerus darbus!
XXI amžiaus redakcija
© 2014 XXI amžius
|