Seimo sprendimas dėl Birželio sukilimo
Ketvirtadienį Seimui pateikta svarstyti rezoliuciją Dėl 1941 m. birželio 23-osios sukilimo įvertinimo. Jos svarstymui ir priėmimui pritarė 47 Seimo nariai. Rezoliuciją numatyta nagrinėti, ketvirtadienį, birželio 23 dieną. Taigi nežinome, ar šis svarbus dokumentas apie Birželio sukilimą, kaip Lietuvos likimo kovą, šiandien bus Seimo priimtas ar atmestas. Reikėtų tikėti, kad Seimo nariai suras savyje proto ir intelekto jėgų tinkamai pripažinti Birželio sukilimo reikšmę, nepaisant kai kuriems jo dalyviams metamų kaltinimų. Siūlyta priimti tokia rezoliucija:
Lietuvos Respublikos Seimas,
paminėdamas svarbią lietuvių tautos kovų už laisvę ir nepriklausomybę datą 1941 metų birželio 23-ąją, kai per Kauno radiją buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybės atstatymo deklaracija, kuri buvo neabejotinas mūsų tautos laisvės siekio išsiveržimas;
konstatuodamas, kad 1941 m. birželio 22 d. prasidėjus karui tarp hitlerinės Vokietijos ir stalininės Sovietų Sąjungos, mūsų tautai nušvito galimybė sukilti, buvo atkurta iki okupacijos veikusi Lietuvos administracija ir savivalda, sudaryta Laikinoji Vyriausybė, kurios vardu 1941 m. birželio 23 d. ir buvo paskelbtas Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas, išreiškęs nepalaužiamą tautos ryžtą atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę;
pažymėdamas, kad tūkstančiai sukilėlių tuomet stojo ginti šalį nuo besitraukiančios sovietinės kariuomenės siautėjimo ir nuožmių keršto aktų, ir tai buvo patriotinė tautos reakcija, savotiška kompensacija dėl ankstesnio neryžtingumo, kai 1940 metų birželį be ginkluoto pasipriešinimo buvo leista sovietams okupuoti Lietuvą;
p a r e i š k i a:
Minint šį nepelnytai primirštą istorinį įvykį, pasigirsta nepagrįstų abejonių dėl sukilimo prasmės esą, jo metu žuvo tūkstančiai Lietuvos jaunuolių, o laisvė tuomet taip ir nebuvo iškovota.
Nors 1941-ųjų sukilėliams ir nepavyko įtvirtinti nepriklausomybės, sukilimo poveikis Lietuvos visuomenei buvo itin reikšmingas: tauta suprato, kad tik ji pati ir niekas kitas privalo nuspręsti savo valstybės ateitį. Valstybingumo siekis tapo neišsenkančiu šaltiniu tolesnei rezistencijai, kuri per pusę šimto okupacijos metų išsaugojo tautos laisvės troškimą ir atvedė ją į nepriklausomybę 1990-aisiais.
Šios įsimintinos dienos proga sveikiname sukilimo dalyvius, jų artimuosius ir visus Lietuvos žmones, linkėdami bet kokiomis aplinkybėmis jaustis savo šalies patriotais, ranka rankon, širdis širdin kurti bendrą visų mūsų ateitį.
Seimo nariai: Paulius Saudargas, Valentinas Stundys, Vytautas Saulis, Arimantas Dumčius, Povilas Urbšys, Rima Baškienė, Sergejus Jovaiša, Stasys Šedbaras ir dar 39 parašai.
2016 m. birželio 18 d.
Vilnius
© 2016 XXI amžius
|