|
Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas Naujajam amžiui skyrė 9000 eurų projektui Audros laužė nepalūžom XXI amžiaus laikraštyje. vykdyti. Projekto rubrikos: Akistata su Tėvyne, Dezinformacijos labirintuose, Eterio balsai iš anapus, Gailestingumas lietuvių tautos bruožas, Kova be taisyklių, Laikas ir žmonės, Laisvės daigai nelaisvės tamsoje, Likimai, Nelietuviai Lietuvai, Partizanų kovų ir disidentų darbų atspindžiai literatūroje, Slaptųjų tarnybų dokumentus pasklaidžius, Valstybės kūrėjai, Žmogaus dvasia neįveikiama.
|
|
Žmogaus dvasia neįveikiama
1945 metų spalio švenčių išvakarės Rokiškyje
Dabar Lietuvos, Rusijos ir net kitų Vakarų šalių
informaciniuose karuose vis iškyla pokario Lietuvoje tematika, o
istorikai prisipažino, kad jų akademinis mokslas šį laikotarpį yra
labai menkai sutvarkęs. Stokojama ne tik apibendrinamųjų studijų.
Čia daug įvykių, kuriuos vertėtų atgaivinti ir pasistengti, kad
jie neliktų tik šeimų prisiminimais, bet prisidėtų ir prie mūsų
visų kolektyvinės atminties. Vienas tokių epizodų yra primiršti
prieš 72 metus spaliolapkričio mėnesiais nutikę įvykiai Rokiškio
miestelyje ir jo apylinkėse.
|
|
Žmogaus dvasia neįveikiama
Ar sovietiniai partizanai
Lietuvoje buvo partizanai?
Prof. Alfonsas Vaišvila
Mūsų istoriografinė literatūra, nekritiškai sekdama sovietine tradicija, sovietų ginkluotus būrius, veikusius Lietuvoje 19411944 metais, tebevadina sovietiniais partizanais (Žr. Rimanto Zizo knygą Sovietiniai partizanai Lietuvoje 19411944 (2014). Šį terminą sukūrė sovietiniai istorikai, Maskvos įpareigoti įvykius Lietuvoje vertinti ne per Lietuvos valstybingumo atkūrimo siekį, o per Sovietų Sąjungos imperinę politiką, ją bandant maskuoti prestižiniais terminais, tarp jų ir terminu partizanai. Sovietizmo sąlygomis tai buvo suprantamas dalykas, nes Lietuvai buvo leista turėti tik tokią istoriją, kokios reikėjo okupantui. Situacija tampa nesuprantama, kai šį sovietmečio terminą šiandien vartoja ir Nepriklausomos Lietuvos istorikai, nesigilindami į jo konceptualų pagrindą .
|
|
Laikas ir žmonės
Kai kam tremtis nesibaigė
ir po 70 metų
Daiva Červokienė
|
Nijolė Genovaitė
Valančiūtė-Garanina taigoje
|
Nors nuo to laiko, kai okupantai lietuvius trėmė į Sibirą,
praėjo jau apie 70 metų, dauguma tautiečių seniai grįžo į Lietuvą,
bet yra likusių gyventi ir tremties vietose. Kaip susiklostė jų
likimas? Negi jie nenorėjo, nebandė grįžti į Lietuvą?
Nijolė Genovaitė tapo Eugenija ir Ženia
Nijolė Genovaitė Valančiūtė-Garanina lietuvė, jau kone 70 metų gyvenanti nedideliame Rusijos Irkutsko srities mieste Usoljė Sibirskojė. Mieste, išsidėsčiusiam Angaros pakrantėse, už 83 km nuo Irkutsko, 83 tūkst. gyventojų, veikia druskos gavybos ir perdirbimo, chemijos ir mašinų gamybos pramonės įmonės, kurortas Usoljė, kuriame gydymui naudojamos vietinės druskos, gydomasis purvas. 19471953 metais veikė Gulago lageris. Nijolė Genovaitė turi du pasus lietuviškame jos vardai taip ir parašyti, rusiškame ji Genevaitė. Tremtinė sako, kad Nijolės vardas rusams labai neįprastas, todėl jo neištardavo, vadindavo antruoju. Ir tas labai painus, todėl ją dažniau vadina Eugenija, o sutrumpintai Ženia.
|
|
|