"XXI amžiaus" priedas apie provincijos gyvenimą Nr. 4 (31)

PRIEDAI







Skaudu tik dėl žemės

Dešimta dešimtis

Seserys Juočytės, ūkininkaujančios Pakumprio kaime (Prienų r.), savo gyvenimą dalija į kelis istorinius laikotarpius: "prie caro", "prie vokiečio", "prie Smetonos", vėl "prie vokiečio" ir "prie ruso". Dabartį moterys vadina "buvimu": sunku sužiūrėti visus septyniolika hektarų, teko parduoti pieningą karvutę, nebeauginti kiaulių. Ko benorėti: Marijai 94-eri, Katrė jaunesnė vieneriais, Ona - dvejais metais. Rūpesčių - per akis, o kelias į Prienus ar Kauną kaskart vis ilgėja ir ilgėja. Reikia sutvarkyti žemės nuosavybės dokumentus, negi paliksi kitiems valdininkų slenksčius mindžioti.

Gyvenimas sunkyn

Vargas grūdino seseris. Kai Pirmojo pasaulinio karo metu sudegė namai, teko pas svetimus glaustis, duoną, keptą pusiau su vikiais, valgyti. Sunku žemdirbiui buvo "prie Smetonos". Marija prisimena, kaip tėvukas veždavo į Kauną parduoti bekonus. Už vieną gaudavo 35 litus, dar sakydavo - su valstybės priemoka. Supirkėjai už tą patį eksportuojamą bekoną jau gaudavo 182 litus. Pardavęs centnerį rugių, ūkininkas nusipirkdavo 50 dėžučių degtukų. Kai Pakumpryje pasirodė agitatoriai, kviečiantys neparduoti miestiečiams žemės ūkio produktų, jiems pritarė ir pasiturinčiais laikyti ūkininkai Juočiai.

Valstiečių streikas

Marija Juočytė prisimena, kad 1935 metų vasarą į Pakumprį buvo iš Vilkaviškio atvažiavęs valstiečių streiko agitatorius Sakalauskas. Rugpjūčio mėnesį su ūkininkais susitiko Varkala iš gretimo Valenkiškių kaimo. Jis pasakojo, kad Smetonienė kortomis lenkams pralošė Lietuvą. Tuoj kraštą jie okupuos, žmonėms bus dar sunkiau gyventi. Reikia, pasak kalbėtojo, užtverti kelius, nevežti į Kauną maisto.
Agitatoriai atvežė rašomąją mašinėlę atsišaukimams spausdinti. Marija ją paslėpė savo sodyboje.
Vieną rugpjūčio dieną Pakumprio ūkininkai užtvėrė kelią, einantį iš Prienų į Kauną (Šaltupio slėnyje ties kelio atšaka į Kudirkų kaimą). Neilgai trukus iš laikinosios sostinės automobiliu atidulkėjo saugumo viršininkas Klipštas. Klausia, kas čia organizatoriai. Marija prisimena, kad tuomet buvo susirinkę apie trisdešimt žmonių - vyrų ir moterų. Kažkas pasakęs: "Visi čia organizatoriai". Tuomet Klipštas paaiškinęs: visų A.Smetona nepriims, neišklausys, geriau išsirinkti savo kaimo atstovus, su kuriais jis rytoj eis pas prezidentą tartis dėl jų reikalavimų. Buvo pasiūlyti septyni vyrai - aktyviausi, geri kalbėtojai. Klipštas užsirašė visų vardus, pavardes, adresus.
Tą pačią naktį policija visą septynetą "susėmė", išvežė į Prienus ir uždarė areštinėje.

Moterys išvadavo suimtuosius

Kitą dieną Pakumpryje sužinota, kad suimtuosius iš Prienų areštinės veš į Kauno kalėjimą. Kaimo vyrai tarėsi užpulti policijos transportą, išvaduoti saviškius. Prašė ir moteris eiti, gal tuomet policininkai nešaudys. Ūkininkas Juodžbalys patarė "mūšiui" pasiruošti sūdyto vandens - akims nuo ašarinių dujų gelbėti. Kaimo žvalgai pranešė, kad suimtieji bus vežami Alytaus bendrovės autobusu Nr.4.
Klony ties Pakumprio kaimu gal 30, o gal 50 žmonių būrys sustabdė autobusą, kurį lydėjo lengvasis policijos automobilis ir motociklas su lopšiu. Prie kiekvieno suimtojo autobuse sėdėjo po policininką. Netikėtai sustabdyti ir užpulti Prienų pareigūnai bandė skirtis sau kelią guminėmis lazdomis, ašarinėmis dujomis, tačiau jėgos buvo nelygios. Moterys ėjo "pirmosiose linijose", lazdomis išbarškino autobuso langus.
Suimti Pakumprio vyrai išsilakstė, liko autobuse sėdėti tik Pranys Petušauskas iš Pabališkių, matyt, buvęs areštinėje policijos informatoriumi. Prienų policininkams pasitraukus, Pakumprio žmonės susirinko "mūšio" vietoje ir sugiedojo Lietuvos himną. Deja, pergalę švęsti buvo per anksti. Iš Kauno atvažiavo penki sunkvežimiai su ginkluotais puskarininkiais. Tie puolė kaimiečius mušti guminėmis lazdomis. Nežiūrėjo - vyrą ar moterį. Juodžbalienė kirto pagriebus lentgalį atgal, sukruvino vieną užpuoliką. Marija bandė gėdinti uniformuotus jaunus vyrus, atsivijusius žmones į Brazaičio kiemą. Puskarininkis užsimojęs kirto šautuvo buože merginai per galvą.

Teisė kaip karo nusikaltėlius

Kaip didžiausią nusikaltėlę Mariją Juočytę nuvežė į Prienų areštinę, paskui - į Marijampolės kalėjimą. Už grotų teko sėdėti du mėnesius, paskui iki teismo paleido už užstatą: tetėnas laidavo savo dešimt tūkstančių litų turtu (30 margų žemės, pastatais, gyvuliais). Vadinamoji Veiverių byla vyko Kaune, Teismo rūmuose (Kęstučio g.1). M.Juočytei valstybės kaltintojas siūlė aukščiausią bausmę - sušaudyti, vėliau - 15 metų laisvės atėmimo. Suvalkijos valstiečių streiko dalyvius teisme gynė advokatai Antanas Tumėnas, Mykolas Sleževičius, Plokštys, Širvinskas, Liuda Purėnienė, žydas Engleris, konsultavo Petras Leonas. Gynė be jokio atlygio, nes teisiamieji valstiečiai nebuvo turtingi. Sakalauskas iš Vilkaviškio sakė teisme: už vieną valgiau, už du dirbau. M.Juočytę advokatė pamokė, kaip kalbėti, o pati įrodinėjo, kad mergina visiškai niekuo dėta, prašė išteisinti.
Nuosprendžio klausyti susirinko minia studentų, kaimiečių. M.Juočytę karo lauko teismas nuteisė dvejus metus kalėti. Bausmę ji atliko Bajorų kalėjime netoli Kretingos. Į laisvę išėjo 1939 metais.

Šaudmenų fabrike

"Užėjus rusams", Marija Kaune baigė auklėtojų kursus, dirbo vaikų darželyje. Apie savo "politinę" praeitį ji niekam neprasitardavo, nors jautė, kad vaikų tėvai dėl to jos vengia. "Atšilimą" pajuto, kai viena mergaitė Didįjį ketvirtadienį pamatė savo auklėtoją bažnyčioje, parodė mamai.
Kita okupacija (vokiečių) nebuvo tokia palanki M.Juočytei, grįžusiai į tėviškę. Kaimo seniūnas Petraitis, žmonių vadinamas "vagių advokatu", kartą 1943 metais sako Marijai: "Važiuosim, sese, į Prienus". Jau sėdėdama Prienų areštinėje, M.Juočytė sužinojo, kad bus vežama darbams į Vokietiją. Seniūnas ją įkišo vietoje tokios komjaunuolės, mainais gavęs bidoną naminukės ir bekoną.
Už Berlyno, Liukenvaldo šaudmenų fabrike Nr. 8, Marija dirbo daugiau kaip pusę metų - nuo 1943-ųjų rugsėjo iki 1944-ųjų kovo. Jautėsi kaip belaisvė - nešiojo ant kaklo metalo plokštelę su numeriu. Kai anglų, amerikiečių lėktuvai bombarduodavo Leipcigą, barakuose nuo palangių indai krisdavo. Gyventojai slėpdavosi apkasuose. Marija peršalo, susirgo. Vos bepaeidavo į darbą. Viena aleksotiškė, irgi išvežta į Vokietiją, pamokė, kaip išsivaduoti iš nelaisvės. Gavusi iš tėvų laišką, kad sunkiai serga brolis (taip buvo sutarta), Marija nuėjo pas fabriko direktorių, gerą ir dorą vokietį. Šis rekomendavo "arbeitsamtui" išleisti merginą namo.

Slapstymasis ir tremtis

Nauja okupacija Pakumprio kaimui nieko gero nežadėjo. Ieškodami vyrų, sovietų kareiviai per 1944 metų Kalėdas nušovė Marijos brolius Juozą (33 metų) ir Praną (28 metų), miške žuvo brolis Kazys (23 metų). Brolį Jurgį, seseris Katrę ir Oną, abu tėvus išvežė į Sibirą. Laimingo atsitiktinumo dėka Marija liko laisvėje, tačiau laisve naudotis negalėjo. Žemę - tris hektarus - pavedė Pakumpry mokytojavusiam Pabijūnui, namus užėmė svetimi. Trejus metus ir du mėnesius Marija slapstėsi. Gyveno miške, pas partizanus, glaudėsi pas žmones viename ar kitame kaime. Išvykti kur nors toli ji negalėjo - reikėjo parengti ir išsiųsti siuntinius į Sibirą, ištremtiems ir badaujantiems tėvams, seserims, broliui, išblaškytiems atskirai po visą lagerių žemyną.
M.Juočytė savo akimis matė, kaip buvo žudomi, naikinami Lietuvos kaimo vyrai - partizanai. Prienų "Žiburio" gimnaziją baigęs brolis Kazys žuvo miške, Marija jį slapta palaidojo tėvų sodyboje, kluone. Tikrą kapą supylė tik po 45 metų, 1991-aisiais.
Slapstymosi metais Marija sako sutikusi daug nuoširdžių, gerų žmonių. Ji matė, kaip naujasis pokaris kiršina kaimiečius, skatina skundikus, palaižūnus. Su skausmu moteris prisimena partizaninio karo antrąją bangą. Išžudžius darbščius, dorus, "išvaduotojais amerikonais" tikėjusius kaimo vyrus, mišką užplūdo jau nebe "žaliukai", o tikri banditai - iš kitų rajonų surinkti ir perrengti stribai, mušeikos, dykaduoniai. Kiek žmonių išvežė į Sibirą po tokių "partizanų" apsilankymo! Kaimiečiai juk aukodavo "miško broliams" ir drabužių, ir maisto, ir pinigų. Kol galėjo, Marija perspėdavo žmones nerodyti nuoširdumo tokiems "partizanams".
M.Juočytę išvežė į Sibirą 1949 metais. Suėmė einančią keliu. Ji nešėsi į skepetaitę susirišusi kilogramą cukraus ir siūlų kamuoliuką. Prieš įlaipindami į gyvulių vagoną, merginą pasvėrė: 43 metų Marija svėrė 32 kg. Po "atostogų" Krasnojarsko krašte į Lietuvą Marija grįžo 1960 metais. Slapčia perlaidojo brolio Kazio palaikus - iš klojimo atnešė į darželį priešais namą. Kapavietę apsodino gėlėmis, aptvėrė tvorele. Kai po Atgimimo iš Sibiro žmonės parvežė Marijos tėvo palaikus, šalia jo Prienų kapinėse palaidojo ir Kazį.

Vėsu namuose

Netruko prabėgti tie metai. Kol galėta, dirbta kolūkyje, paskui sulaukta pensijos. Iš pradžių "kolūkinės" - penkių rublių, vėliau didesnės. Buvo Marijai ir seserims skausmo, kai tėvų žemėje žvyro karjerą įrengė. Dabar jis nenaudojamas, bet niekam kitam ir netinkamas.
Vėsu senajame Juočių name. Kiek bekūrentum - išpučia šilumą per sutrešusius namo kampus, palanges. Kenčia visos trys, kambaryje keliais megztiniais apsitūlojusios.
Nestokoja seserys ir žmonių dėmesio. Labai gerą kaimyną turi (mat ir jo tėvas geras buvo). Aplanko giminaičiai. Kartą per savaitę "lavkė" (autoparduotuvė) visai prie namo sustoja, ko reikia, atveža. Skaudu seserims tik dėl žemės: sunku jai šiandien - panašiai kaip "prie caro" ar "prie Smetonos"…

Justinas ADOMAITIS

Prienų rajonas

© 2002 "XXI amžius"

 

Seserys Juočytės (iš kairės): Marija, Ona ir Katrė

Juočių sodyba

Autoriaus nuotraukos

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija