"XXI amžiaus" priedas apie Lietuvą ir pasaulį, 2002 m. gruodžio 18 d., Nr. 45 (45)

PRIEDAI







Ar bus nubaustas Sadamas?
Irakas gali tapti naujos karinės technikos išbandymo poligonu

Irakui perdavus beveik 12 tūkst. puslapių Jungtinių Tautų inspektoriaus dokumentų bei 12 kompaktinių plokštelių su duomenimis apie Irako ginkluotės programas, Bagdadas dar kartą pareiškė neturįs jokių branduolinių ginklų. Dar daugiau, diktatorius Sadamas Huseinas oficialiai atsiprašė kaimyninio Kuveito už 1990–1991 metais įvykdytą okupaciją. Kartu diktatorius užsipuolė Kuveitą, kad tas bendradarbiauja su JAV karinėmis pajėgomis, kurios esą okupavo Kuveitą išniekindamos šventą islamo tikėjimą.
JT ginkluotės inspektoriai, susipažinę su Irako dokumentais, perduos juos penkioms JT Saugumo Tarybos narėms (JAV, Rusijai, Anglijai, Prancūzijai ir Kinijai), turinčioms branduolinį ginklą. Kitoms šalims dokumentų perduoti neketinama, nes baiminamasi, kad juose gali būti branduolinių ginklų gamybos paslapčių.
Tuo tarpu JAV prezidentas Dž.Bušas iš anksto sakė netikįs Bagdado ataskaita ir apkaltino S.Huseiną siekimu suklaidinti tarptautinę bendruomenę. Anot JAV prezidento, nuo 1998 metų nuolat gaunama informacijos, kad Irakas ne tik nenutraukė uždraustų branduolinių, cheminių ir bakteriologinių ginklų gamybos, bet netgi paspartino jų kūrimą bei gamybą.
Vienas JAV žurnalas išspausdino interviu su Leksingtono instituto, laikomo JAV karinės politikos smegenų centru, kariniu analitiku Danieliu Guri. Jis mano, kad klimatinės sąlygos neturės lemiamos reikšmės nustatant įsiveržimo į Iraką datą. D.Guri teigė kalbėsiantis apie tai su Pentagono specialistais. Jeigu puolimui bus panaudota 75 tūkst. karių, tai pasirengimas atakai truks šešias savaites. Jeigu bus nuspręsta panaudoti 250 tūkst. kariškių, pasirengimas užtruks dvylika savaičių. Antras principinis klausimas – sąjungininkų dalyvavimas operacijoje. Jeigu Turkija ir Saudo Arabija nesutiks kartu kariauti su amerikiečiais, tai įsiveržimas įvyks ateinančią vasarą. Tokiu atveju, žinoma, kariauti apsirengus sunkiais apsauginiais drabužiais (nuo cheminio ginklo) bus nepatogu, tačiau tai nėra esminis dalykas. Pasak D.Guri, pradinė karo Irake fazė jau prasidėjo. Šis autorius teigė, kad Izraelio specialiosios pajėgos jau yra Vakarų Irake, kur dislokuotos raketos „Skad“. Sunaikinus šias raketas bus išvengta galimo Izraelio teritorijos apšaudymo. O jų sunaikinimas Irako pietuose Saudo Arabijos apšaudymą padarys negalimą. D.Guri teigia, kad šias operacijas koordinuoja amerikiečių CŽV specialistai, jau esantys Irake.
Karas turėtų prasidėti nakties metu. Bus surengta tūkstančiai karinių lėktuvų skrydžių. Numatoma, kad aviacija Irakui padarys penkis kartus daugiau žalos nei per 1991 metų Persijos įlankos karą, gavusį „Audros dykumoje“ kodinį pavadinimą. Tai pasiekti bus galima panaudojus pačias naujausias, tik paskutiniaisiais metais amerikiečių sukurtas, karo technologijas. Naujos ginklų sistemos į Amerikos armijos dalinius plaukia nepaprastai gausiai, ir S.Huseinas net neįsivaizduoja, kokie tie ginklai. Dauguma šių nepaprastų ginklų „debiutuos“ Irake.
Dėl naujų ginkluotės technologijos JAV aviacija ir laivynas jau pirmąją naktį puls ir bombarduos taikinius Irake. Visi įmanomi taikiniai, jų tikslūs sąrašai parengti ir įtraukti į kompiuterines bei palydovinių ryšių sistemas. Šios sistemos sugeba, pavyzdžiui, lengvai atskirti autobusą nuo tanko, dargi esant tirštam rūkui. Be to, bus panaudoti visiškai nauji žvalgybos lėktuvai, kurie netgi sugeba iš labai didelio aukščio „skaityti“ tekstus ant reklaminių skydų bei kelio ženklų. Pagreitėjo informacijos perdavimas. Kosove ir pernai Afganistane tai užtrukdavo dvi tris dienas, tuo tarpu dabar tam pakanka kelių minučių.
Naujųjų bombų kategorija bus panaudota pirmiausia prieš biologinių ir bakteriologinių ginklų laboratorijas. Šios bombos sunaikina ne tik pastatus, bet ir labai giliai esančias požemines komunikacijas bei slėptuves. Detonuodamos jos sukelia tokią didžiulę temperatūrą ir spaudimą, kad sunaikina juodligės, maro bei kitų mirtinų ligų sukėlėjų bacilas. Bombos vadinamos „termobarinėmis“. Afganistane buvo panaudota tik viena tokia bomba.
Bombardavimų smūgiai turi pagreitinti sausumos operacijos pradžią. Galimas dalykas, kad sausumos puolimas prasidės jau praėjus keturioms dienoms po intensyvaus bombardavimo. Kaip pareiškė JAV ginkluotųjų pajėgų centrinės vadovybės vadas generolas Tomis Frenksas, pirmiausia amerikiečių armija pradės puolimą Basros link. Po to bus išmestas oro desantas Šiaurės Irake, siekiant neleisti Irako armijos daliniams, dislokuotiems Irako Šiaurėje, suteikti pagalbą Bagdadui. O vadinamajai Respublikos gvardijai, esančiai sostinėje Bagdade – pajudėti į pietus Basros link. Užėmus perkėlas per Eufrato upę, T.Frenkso armija puls šiaurės vakarų kryptimi, siekdama galutinai šturmuoti Bagdadą. „Geriausiu atveju tai bus lengvas pasivaikščiojimas, o blogiausiau – tik atskirų pasipriešinimo židinių likvidavimas“, – teigė D.Guri.

P.K.

© 2002 "XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija