"XXI amžiaus" priedas apie gyvybės apsaugą Nr. 12 (13)

PRIEDAI





(atnaujinta)


Krikščionių reakcija į žmogaus klonavimo proceso pradžią

Pasaulio krikščionių lyderiai, žmogaus gyvybės gynimo organizacijos, daugelis žymių politinių vadovų, tarp jų - ir Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Džordžas Bušas, pasmerkė privačios biotechnologijos firmos "Advanced Cell Technology" (ACT), esančios Vorčesteryje (JAV, Masačiusetso valstija), veiklą. Mat lapkričio pabaigoje buvo pranešta, kad joje pirmą kartą sėkmingai klonuoti pirminės stadijos žmogaus embrionai. Žurnale "The Journal of Regenerative Medicine" publikuotame straipsnyje nurodoma, kad ne visai subrendusioje žmogaus kiaušialąstėje pavyko sukelti partenogenezę, tai yra ląstelių dalijimąsi: buvo pasiekta blastocistinė stadija, nors pageidaujamo kamieninių ląstelių audinio kol kas negauta.
ACT firmos atstovai nurodė, kad jie nesiekia užsiimti reprodukciniu žmogaus klonavimu, tai yra klonuotus embrionus implantuoti į surogatinės motinos gimdą ir iš jų išauginti kūdikio antrininką. Jų tikslas yra tik gauti eksperimentams žmogaus embriono kamieninių ląstelių, kurias vėliau gal būtų galima panaudoti gydant sunkias ligas. Tačiau, kaip pabrėžė Amerikiečių koalicija už mokslinių tyrimų etiką, sąvoka "reprodukcinis klonavimas" apima viską, taip pat ir kamieninių ląstelių auginimą. Iš tikrųjų "kiekvienas žmogaus embriono klonavimas yra reprodukcinis, nes jo metu sukuriama - reprodukuojama nauja besivystanti žmogiška būtybė, kuri yra genetiškai tapati klonuotam subjektui", teigia koalicijos atstovai.

Griežta Vatikano kritika

Kaip ir buvo galima tikėtis, Vatikanas į šią naujieną atsiliepė pabrėžtinai griežtai. Netrukus, lapkričio 27 dieną, paskelbtame pareiškime atmetamas ACT mokslininkų teisinimasis, kad jie neva neturi intencijos klonuoti žmogų, o tik pagamino "pirminės stadijos" embrioną, lyg tai būtų paprasta ląstelių sankaupa. Nemenkinant bioetinio klausimo, - "kada prasideda žmogaus gyvybė?" - reikšmės, nėra jokių abejonių, - tą nurodė ir patys tyrinėtojai, - kad čia mes susiduriame su žmogaus embrionais, o ne tik ląstelėmis, kaip kažkas nori mus įtikinti, teigiama pareiškime.
Jame primenamas Bažnyčios mokymas, kad "žmogaus gyvybės pradžia negali būti fiksuojama susitarimu dėl tam tikros embriono vystymosi stadijos; iš tikrųjų ji egzistuoja nuo pačios pirmosios embriono egzistavimo akimirkos". Nors pastaruoju (klonavimo) atveju tai pripažinti yra sunkiau, nes embrionas yra kuriamas "ne žmonių", tai yra ne kiaušinėlio ir spermos susiliejimu (apvaisinimu), tačiau bet kuriuo atveju sukurta gyvybė išsaugo savo "orumą, kaip ir kiekviena pradėta žmogaus gyvybė".
Kritikuotinas ir tvirtinimas, kad žmogaus embrionų klonavimo intencija yra humaniška dėl galimų sunkių degeneracinių (Parkinsono ir kt.) ligų gydymo pasitelkus iš klonuotų embrionų gautas kamienines ląsteles - juk po tokios "operacijos" pats embrionas neišvengiamai žūva. Vadinasi, iš tikrųjų sveikatos ir gerovės norima pasiekti "vykdant žmogiškų būtybių diskriminavimą, kuris grindžiamas skirtingu jų brandos mastu (taip embrionas yra mažiau vertingas už susiformavusį vaisių, vaisius - mažiau vertingas už kūdikį, kūdikis yra mažiau vertingas už suaugusį žmogų)". Taip yra atmetamas moralinis imperatyvas, kad labiausiai reikia saugoti tą žmogaus esybę, kuri yra silpniausia ir pati bejėgiškiausia.
Pagaliau pareiškime primenama, jog kamienines ląsteles tyrimams galima išgauti ir kitu "morališkai pateisinamu" būdu, pavyzdžiui, iš savaime persileidusio vaisiaus arba suaugusio žmogaus kraujo motininio audinio, kai nereikia naikinti užsimezgusio embriono gyvybės. "Tai yra būdas, kuriuo turi sekti kiekvienas doras mokslininkas, iki galo rodantis maksimalią pagarbą žmogui, tai yra pačiam sau".
Ne mažiau griežti buvo ir Šventojo Sosto dikasterijų vadovai. Popiežiškosios šeimos tarybos pirmininkas kardinolas Alfonsas Truchiljas sakė, kad žmogaus embrionų klonavimo eksperimentai, ieškant būdų, kaip gydyti kai kurias sunkias ligas, nesumažina žmogiškų būtybių "gamybos" veiksmų amoralumo. "Žmogiškų būtybių (embrionų) gamyba klonavimu prieštarauja žmogaus orumo ir prokreacijos orumo sampratai, nes naujos gyvybės kūrimą Dievas yra patikėjęs vyro ir moters sąjungai", - teigė kardinolas Italijos dienraščiui "Corriere della Serra". Pasak jo, būtina tęsti tyrimus, kaip gydyti sunkias ligas kitais metodais nenaikinant žmogaus embrionų.
"Klonavimo terapinė intencija nekeičia fakto, kad kalbama apie embrionų gamybą, kurie vėliau (išgavus kamienines ląsteles) bus sunaikinti", - tvirtino ganytojas. Tai yra žiaurus ir niekuo nepateisinamas procesas. Kardinolas A.Truchiljas pabrėžė, jog dabar turi įsikišti šalių parlamentai, vyriausybės, Jungtinių Tautų Organizacija, kad klonavimas būtų uždraustas. Daugelyje šalių, ypač Europoje, jau priimti atitinkami įstatymai. Taip pat ir Jungtinių Valstijų parlamento Atstovų rūmai didele balsų dauguma (265-162) dar liepos pabaigoje priėmė įstatymą, draudžiantį žmogaus embrionų klonavimą bet kuriuo tikslu. Tačiau įstatymas neįsigaliojo iki šiol, nes jį turi patvirtinti Senatas, o jame šį klausimą svarstyti sudėtingiau.

JAV Bažnyčios ir prezidentas ragina Senatą paskubėti uždrausti klonavimą

Nors Jungtinėse Valstijose paskelbta apie žmogaus embriono klonavimo pradžią, šios šalies Senato vadovai nurodė, kad jie neplanuoja pradėti debatų dėl Atstovų rūmų priimto įstatymo bent iki 2002 metų pavasario. Abiejų partijų - demokratų ir respublikonų - senatoriai sakė norintys geriau paanalizuoti medicinines, mokslines ir etines bei moralines problemas. Labiausiai įstatymo, draudžiančio klonavimą, priėmimu rūpinasi jo projektą pateikęs senatorius respublikonas Semas Braunbekas iš Kanzaso valstijos. "Mes nežinome, kas dar mūsų šalyje stengiasi klonuoti žmogų", - sakė jis. Senatorius siūlė kad ir ne tuoj pat uždrausti klonavimą, o bent įvesti jo moratoriumą keliems mėnesiams, kol bus svarstomas įstatymas.
Tačiau 100 vietų JAV Senate demokratai turi vieno balso persvarą prieš respublikonus. Demokratų lyderio senatoriaus Tomo Dešlio iš Pietų Dakotos valstijos atstovas nurodė, kad jis "griežtai prieštarauja žmonių klonavimui, tačiau remia embrionų tyrimą terapiniu tikslu". Panašiai kalbėjo ir savo liberalumu garsėjantis senatorius demokratas Edvardas Kenedis iš Masačiusetso valstijos: "Aš griežtai prieštarauju klonavimo technologijos naudojimui tam, kad būtų reprodukuotas žmogus. Tačiau mes turime apsaugoti esmines medicinos tyrimo sritis, kurios apima klonavimo technologiją, įskaitant kamieninių ląstelių tyrimą". Netgi žinomas gyvybės gynėjas ir abortų priešininkas senatorius respublikonas Arlenas Spekteris iš Pensilvanijos teigia, kad nereikia skubėti ir, priimant sprendimą dėl klonavimo, negalima vadovautis emocijomis. "Suteikime mokslininkų bendruomenei galimybę pateikti savo argumentus", - sakė jis.
Atrodo, kad tokioms nuostatoms įtakos turi ne tik mokslininkų bendruomenė, bet ir stiprėjanti "klonavimo industrija" su savo verslo interesais, seniems žmonėms ir ligoniams atstovaujančių organizacijų lobizmas. Žurnalistai juokauja, kad kai kurie senatoriai irgi yra senyvo amžiaus ir ligoti, tad galbūt jie tikisi klonuotų embrionų kamieninių ląstelių dėka pratęsti aktyvų savo dalyvavimą visuomenės gyvenime. Visgi savo religinėmis nuostatomis žinomas Jungtinių Valstijų prezidentas D.Bušas dar kartą pabrėžė, kad jis pritaria visiškam žmogaus embrionų klonavimo uždraudimui ir kad tuoj pat pasirašys tokį įstatymą, kai tik Kongrese jis bus priimtas. "Embrionų naudojimas klonavimui yra moraliai neteisingas, - sakė jis lapkričio 26 dieną Baltuosiuose rūmuose surengtoje spaudos konferencijoje. - Mes, kaip visuomenė, neturėtume auginti gyvybės tam, kad ją sunaikintume. O kaip tik tai dabar vyksta per klonavimo eksperimentus."
Jungtinių Valstijų katalikų vyskupų reakcija irgi buvo vienareikšmė. "Žmogaus klonavimas pažeidžia pagrindines etines bei moralines normas ir turi būti pasmerktas be jokių abejonių, - nurodė naujasis JAV vyskupų konferencijos pirmininkas Belvilio (Ilinojaus valstija) vyskupas Viltonas Gregoris. - Žmogaus klonavimu siekiama ne gydyti kokias nors ligas, bet žmogaus reprodukciją paversti gamybos procesu. Tuo tarpu klonavimo procedūra yra tokia nužmoginanti, kad tuo užsiimantys mokslininkai savo darbo rezultatą netgi vadina "žmogiena", sukurta tam, kad būtų sunaikinta, gavus reikalingas ląsteles ir audinius." Vyskupas pabrėžė, kad Senatas be jokių atidėliojimų turi patvirtinti žmogaus klonavimą draudžiantį įstatymą, kaip tai praėjusią vasarą padarė Atstovų rūmai.
JAV episkopato Gyvybės gynimo akcijų komiteto pirmininkas, Filadelfijos arkivyskupas kardinolas Antonis Bevilakva irgi pasmerkė pradėtą žmogaus embrionų klonavimą, pavadindamas jį "moraliai peiktinu", nes juo siekiama "žmogaus gyvybę sumenkinti iki ląstelių sankaupos". Vašingtono arkivyskupas kardinolas Teodoras Makerikas sakė, kad toks žmogaus gyvybės nuvertinimas ir bandymas "žaisti Dievą" gali sukelti labai pavojingas pasekmes. "Nors mes turime skatinti mokslininkų bendruomenę tęsti pažangius tyrimus, tačiau juos būtina vykdyti atsižvelgiant į etiką, būtina gerbti žmogaus gyvybę ir Dievo, kaip tos gyvybės Kūrėjo, vaidmenį, - kalbėjo Vašingtono kardinolas. - Tokia arogancija paskatina tikėjimą, jog kažkas gali atlikti Dievo vaidmenį ir sumenkinti žmogų iki "atliekamų dalių"; ši arogancija sukelia pavojingas pasekmes, kurioms nebeįmanoma sukliudyti."
Griežtą nuostatą dėl žmogaus embrionų klonavimo draudimo pareiškė ir pagrindinės JAV protestantų denominacijos. Šalies didžiausia protestantų bendruomenė - Pietų baptistų konvencija - pavadino tokius tyrimus beprotiškais, juos tuoj pat reikia nutraukti. "Kaip amerikiečiai, mes dabar turime nuspręsti, ar tapsime šalimi, kuri leis naikinti mūsų silpniausius žmones dėl menamos naudos didesniems ir senesniems žmonėms, - teigė Pietų baptistų Etikos ir religinės laisvės komisijos pirmininkas Ričardas Lendas. - Kadangi atsakymas yra vienareikšmis - "ne", tai reikia neleisti barbariškų veiksmų, vedančių į naujosios biotechnologijos tamsųjį laikotarpį." Antros pagal dydį JAV protestantų konfesijos - Jungtinės Metodistų Bažnyčios (jai priklauso ir prezidentas D.Bušas) - vienas vadovų Džeidis Hensonas priminė, kad jo denominacija dar 2000 metais ragino visiškai uždrausti ne tik žmogaus embrionų klonavimą, bet ir visą kitą medicininę, terapinę, mokslinę ir komercinę veiklą, kuri sąlygoja žmogaus embrionų gaminimą ir vėlesnį jų sunaikinimą.

Susirūpinimas dėl klonavimo stiprėja daugelyje šalių

Didžiojoje Britanijoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, Bažnyčios reakcija į žinią apie žmogaus embrionų klonavimo pradžią buvo neigiama. Anglijos ir Velso katalikų vyskupų konferencijos pirmininkas, Vestminsterio (Londono) arkivyskupas kardinolas Kormakas Merfis O'Konoras savo straipsnyje, publikuotame dienraštyje "Daily Telegraph", pabrėžė, jog embrionų klonavimas yra tas pats, kas žmogaus gyvybės naikinimas, o tai iš esmės amoralu. "Embrionas ir suaugęs žmogus iš tikrųjų yra tokie patys organizmai, tik skirtingų augimo ir brandos tarpsnių", - aiškino ganytojas. Jis priminė, kad reklamuojamas embrionų terapinis klonavimas nėra būtinas siekiant gauti kamienines ląsteles, nes yra alternatyvūs ir moraliniu požiūriu nepriekaištingi jų gavimo būdai iš suaugusio audinio ląstelių. Beje, ši tyrimų sritis daro sparčią pažangą.
Didžioji Britanija iki šiol pirmavo klonavimo srityje tiek moksliniais darbais, tiek jų reguliavimu įstatymais. 1997 metais pasaulį apskriejo žinia apie Edinburge (Škotija) gimusią pirmąją klonuotą avį Doli. Dar 1990 metais Didžiosios Britanijos parlamentas priėmė Žmogaus (dirbtinio) apvaisinimo ir embriologijos įstatymą, leidžiantį eksperimentuoti su žmogaus embrionais, kurių amžius - ne daugiau kaip dvi savaitės. Didžioji Britanija tapo pirmąja Europos valstybe, kurioje 2000 metais buvo priimtas įstatymas, leidęs žmogaus embrionų terapinį klonavimą, tai yra klonavimą, skirtą kamieninėms ląstelėms gauti ir tirti. Tuo pačiu įstatymu buvo uždraustas reprodukcinis klonavimas, kai klonuotas embrionas implantuojamas moteriai, kuri galėtų pagimdyti klonuotą kūdikį.
Tačiau Didžiosios Britanijos gyvybės gynimo judėjimas ("Pro Life Aliance") iš pat pradžių įtarė, kad minėtuose 1990-ųjų ir 2000 metų įstatymuose yra nemažai spragų, kuriomis pasinaudojant galima užsiimti ir reprodukciniu klonavimu. Susirūpinimas tuo labiau didėjo, kai prieštaringos reputacijos dirbtinio apvaisinimo specialistas, italų gydytojas Severinas Antinoris pranešė, kad jis norėtų įsidarbinti Didžiojoje Britanijoje ir pradėti žmogaus reprodukcinį klonavimą, nes taip "padėtų" nevaisingoms poroms turėti vaikų. Britų gyvybės gynėjai pateikė prašymą Aukščiausiajam Teismui ištirti, kaip šalyje galiojantys įstatymai apsaugo žmogaus embrionus nuo galimo reprodukcinio klonavimo. Lapkričio 15 dieną buvo paskelbtas teismo sprendimas, kuriuo patvirtinta, jog ši apsauga nėra visiškai garantuojama.
Po tokio Aukščiausiojo Teismo paaiškinimo Didžiosios Britanijos visuomenę, ypač šalies vyriausybę, apėmė kone tikra panika. Sensacijas mėgstanti žiniasklaida, stiprindama nerimą, skelbė, kad Didžiajai Britanijai, matyt, skirta tapti pirmojo klonuoto žmogaus - chimeros - tėvyne. Reikalas tas, kad 1990 metų aktas ("Human Fertilization and Embryology Act") neleidžia reprodukuoti (klonuoto) embriono, tačiau tame įstatyme "embrionu" vadinamas sperma apvaisintas kiaušinėlis. Tuo tarpu klonuotas embrionas yra "pagaminamas" iš kiaušialąstės, pašalinus dalį jos branduolio ir į jo vietą perkėlus kitos kamieninės ląstelės branduolį, tai yra ne apvaisinimo būdu. Kaip rašė "Daily Telegraph", esant tokiems netobuliems įstatymams, "mokslininkai gali daryti kokius tik nori eksperimentus, ir reprodukciniam klonavimui nėra jokio draudimo".
Esant tokiai padėčiai, Didžiosios Britanijos vyriausybė ir parlamentas ypatingos skubos tvarka kelių dienų laikotarpiu (lapkričio 23-26 dienomis) parengė ir priėmė dar vieną įstatymą, kuriuo klonuotą embrioną yra draudžiama implantuoti į moters gimdą. Už šio įstatymo pažeidimą nustatyta dešimties metų kalėjimo bausmė. Įstatymui priimti reikia trijų skaitymų, ir visi jie Bendruomenių rūmuose buvo surengti tą pačią dieną (!), o po jų vyko formalus balsavimas. Buvo lengviau atsikvėpta, tačiau stebėtina, jog eksperimentai su žmogaus embrionais liko neuždrausti, kaip ir terapinis klonavimas. Tam, žinoma, negali pritarti Bažnyčia ir gyvybės gynėjai. "Žmogaus embrionų klonavimas netgi terapiniu tikslu reiškia naujų žmogaus gyvybių kūrimą ir sąmoningą jų naikinimą", - sakė Anglijos vyskupų konferencijos Krikščioniškos atsakomybės ir pilietiškumo komisijos pirmininkas arkivyskupas Piteris Smitas.

Tarptautinės pastangos sukliudyti žmogaus klonavimą

Atsiliepdamas į Didžiosios Britanijos parlamento pernai priimtą įstatymą, leidžiantį žmogaus embrionų terapinį klonavimą, Europos parlamentas 2000 metų rugsėjį paskelbė rezoliuciją, nepritariančią tokiam britų sprendimui. Ši nuostata Europos Sąjungos šalyse galioja iki šiol, nors Vokietijos, Prancūzijos ir kitų šalių įstatymų leidybos organuose vyksta įnirtingos diskusijos. Bažnyčia savo dokumentuose pabrėžia etinę ir moralinę šios problemos esmę.
Prancūzijos vyskupų konferencija birželio mėnesį paskelbė deklaraciją "L'embryon humain n'est pas une chose" ("Žmogaus embrionas nėra daiktas"), kuriame pabrėžė, kad ir embriono stadijos žmogus negali būti eksperimentų objektas. Vokietijos vyskupų konferencija neseniai paskelbtame pareiškime pavadino žmogaus embrionų klonavimą "sunkiu nusikaltimu žmogaus orumui". Toks elgesys, kai žmogaus gyvybė tampa vien tik priemone kitam tikslui pasiekti, ilgainiui gali sukelti baisių pasekmių ginant gyvybę bei visais kitais atvejais. Rusijos Stačiatikių Bažnyčia lapkričio 27 dienos pareiškime pažymėjo, kad ir gydymo, ir reprodukcijos tikslu daromi eksperimentai su klonuotais embrionais prieštarauja Bažnyčios mokymui. Jeigu per eksperimentą žūva embrionas, tai prilyginama žmogžudystei, ir tyrinėtojas dėl tokios sunkios nuodėmės savaime yra atskiriamas nuo Bažnyčios. Lygiai taip pat nusidėtų ir pacientai, kurie laisva valia sutiktų taip gydytis iš pražudytų embrionų išgautomis kamieninėmis ląstelėmis. Maskvos patriarchato atstovas priminė, jog kamienines ląsteles gydymo tikslu galima gauti iš suaugusio žmogaus kaulų smegenų ar kraujo audinio.
Lapkričio pabaigoje padaryti pirmieji žingsniai dėl žmogaus klonavimo suvaržymo pasauliniu mastu. Vokietijos ir Prancūzijos vyriausybių bendru siūlymu Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją dėl sudarymo tarptautinės konvencijos, kuri uždraustų žmonių reprodukcinį klonavimą. Kaip sakė Vokietijos delegacijos atstovas, Generalinės Asamblėjos sesijoje kalbėdamas ir Prancūzijos vardu, mokslininkų veiksmai ir nuostatos dėl žmonių klonavimo sukėlė "didelį nerimą dėl žmogaus orumo ir tapatumo", ir tai reikalauja neatidėliotinų veiksmų. Sudaryta bioetikos ir genetikos ekspertų grupė dėl konvencijos projekto rengimo pradės darbą vasario pabaigoje. Pats projektas turėtų būti svarstomas kitoje Generalinės Asamblėjos sesijoje, o pati konvencija, draudžianti žmogaus reprodukcinį klonavimą, priimama 2003 metais. Beje, S.Artinoris ir jo bendraminčiai tikina, kad pirmasis klonuotas žmogus gims gerokai anksčiau, gal net 2002 metų pradžioje.
Kalbėdamas šia tema, Vatikano nuncijus Jungtinėse Tautose arkivyskupas Renatas Martinas pažymėjo, kad "klonavimo praktika norima prisiimti Kūrėjo vaidmenį, ir tai būtų išpuolis prieš Dievą". Reprodukcinio klonavimo metu ne tik sužalojami ir pražudomi embrionai, bet pirmiausia iškyla etinės problemos. Klonavimu gaminant kūdikį nevaisingoms poroms, "donoro atvaizdas ir panašumas primetamas kitam žmogui ir tuo paneigiamas kūdikio žmogiškas orumas", - sakė arkivyskupas. Jis pabrėžė, kad "šis orumas negali būti kitų žmonių įgeidžių objektas arba įrankis".
Vatikano nuncijus pritarė, kad minėta konvencija yra tinkamas bei neatidėliotinas dokumentas. Jeigu ji būtų priimta, tai taptų pateisinamu "didelės vertės juridiniu įrankiu" šalių vyriausybėms ir visai tarptautinei bendrijai. Jis priminė, kad JT Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) savo rezoliucija, paskelbta dar 1997 metais, išreiškė nepritarimą "reprodukciniam žmonių klonavimui". Tais pačiais metais Popiežiškoji gyvybės akademija savo kreipimesi atmetė "žmogaus klonavimo visus aspektus". Arkivyskupas R.Martinas sakė, kad reprodukcinis klonavimas, siekiant pagaminti kūdikį, yra tik viena problemos dalis ir kad dar didesniu išpuoliu tampa terapinis klonavimas, kuriuo, kaip minėta, gaunamos sunkioms ligoms gydyti reikalingos kamieninės ląstelės, tačiau pražudomas embrionas - žmogaus gyvybė. Tai būtų išpuolis prieš "žmogaus orumą ir teisę gyventi", nes tai reikštų žmogaus embriono "sukūrimą tam, kad jis būtų sunaikintas".
Arkivyskupas pažymėjo, jog principas, kad žmogaus embrionas "niekada neturėtų būti naudojamas kaip objektas", yra "visada galiojantis, net jeigu iš tokios veiklos turi naudą kiti". Vokietijos delegacijos, kuri siūlė priimti konvenciją, atstovas Christianas Muchas pripažino, kad egzistuoja ir daugiau bioetinių problemų, tačiau buvo nuspręsta sutelkti dėmesį į reprodukcinį klonavimą. Pasak jo, tai suteiktų progą tarptautinei bendrijai "greičiau gauti konkrečius rezultatus kovojant su neatsakingais tyrinėtojais". Tuo tarpu debatai dėl visiško klonavimo uždraudimo, ypač žinant, jog terapinis klonavimas leidžiamas kai kuriose šalyse, užtruktų ilgus metus.
Tačiau kiti bioetikos ekspertai ir gyvybės gynimo aktyvistai mano, kad ribotas, tik reprodukcinio klonavimo draudimas tarptautinės teisės dokumentu iš esmės reikštų terapinio klonavimo, kaip ir klonuotų embrionų naikinimo, legalizavimą. JAV Nacionalinio teisės gyventi komiteto vadovas Duglas Džonsonas teigia, kad, priėmus tarptautinę konvenciją, kuria būtų uždraustas tik klonuoto žmogaus gimdymas (reprodukcinis klonavimas), "visuomenė nusiramintų, manydama, kad problema jau išspręsta. Biotechnologijos industrija tik ir laukia tokio sprendimo, nes tada ji galėtų laisvai kurti tikras žmogaus embrionų fermas ir daryti su jais, ką tik panorės". JAV ir kitose šalyse veikiančios panašios "firmos" labiausiai laukia, kad bus galima nebaudžiamiems naikinti jų kiekvieną tyrimams sukurtą žmogaus embrioną. O juk tik viena mokslinė pažanga nėra joks pateisinimas naikinti žmogaus gyvybę. Žmogžudystė lieka žmogžudyste - ar ji padaroma mokslinėje laboratorijoje, ar gatvėje.

Mindaugas BUIKA

© 2001 "XXI amžius"

 


Pirmosios žmogaus embriono klonuotos ląstelės

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija