"XXI amžiaus" priedas apie gyvybės apsaugą Nr. 12 (13)

PRIEDAI





(atnaujinta)



ARCHYVAS
2001 metai

Krikščionių reakcija į žmogaus klonavimo proceso pradžią

Pasaulio krikščionių lyderiai, žmogaus gyvybės gynimo organizacijos, daugelis žymių politinių vadovų, tarp jų - ir Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Džordžas Bušas, pasmerkė privačios biotechnologijos firmos "Advanced Cell Technology" (ACT), esančios Vorčesteryje (JAV, Masačiusetso valstija), veiklą. Mat lapkričio pabaigoje buvo pranešta, kad joje pirmą kartą sėkmingai klonuoti pirminės stadijos žmogaus embrionai. Žurnale "The Journal of Regenerative Medicine" publikuotame straipsnyje nurodoma, kad ne visai subrendusioje žmogaus kiaušialąstėje pavyko sukelti partenogenezę, tai yra ląstelių dalijimąsi: buvo pasiekta blastocistinė stadija, nors pageidaujamo kamieninių ląstelių audinio kol kas negauta.
ACT firmos atstovai nurodė, kad jie nesiekia užsiimti reprodukciniu žmogaus klonavimu, tai yra klonuotus embrionus implantuoti į surogatinės motinos gimdą ir iš jų išauginti kūdikio antrininką. Jų tikslas yra tik gauti eksperimentams žmogaus embriono kamieninių ląstelių, kurias vėliau gal būtų galima panaudoti gydant sunkias ligas. Tačiau, kaip pabrėžė Amerikiečių koalicija už mokslinių tyrimų etiką, sąvoka "reprodukcinis klonavimas" apima viską, taip pat ir kamieninių ląstelių auginimą. Iš tikrųjų "kiekvienas žmogaus embriono klonavimas yra reprodukcinis, nes jo metu sukuriama - reprodukuojama nauja besivystanti žmogiška būtybė, kuri yra genetiškai tapati klonuotam subjektui", teigia koalicijos atstovai.


Pirmosios žmogaus embriono klonuotos ląstelės

 


Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje sumažėjo 184 tūkstančiais žmonių

Šiemet balandį vykusio visuotinio gyventojų surašymo išankstiniai duomenys rodo, kad po 1989 metų iš Lietuvos į užsienį emigravo 120-130 tūkst. žmonių. Neseniai spaudos konferencijoje Vilniuje žurnalistams pateikęs tuos skaičius Statistikos departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Petras Adlys pažymėjo, jog jie gerokai mažesni nei anksčiau spaudoje skelbtos prognozės (kai kuriais vertinimais, emigravusiųjų esą yra apie 300 tūkst.).


Kada mes tapome dievais?

Pažangiųjų ląstelinių technologijų institutas visai neseniai paskelbė apie pirmąjį sėkmingai klonuotą žmogaus embrioną. Ar tai suteikia mums pačių tobuliausių Dievo kūrinių statusą? O gal pačių kvailiausių? Todėl kyla klausimai vis labiau įsitraukiant į pasaulį kamuojančią diskusiją dėl žmogaus klonavimo.
Kai kurie mokslininkai tikina, kad giminingos ląstelės pasitarnaus pakeičiant daugelio ligų sužalotus audinius. Į tokių ligų sąrašą įtraukiamos ir Parkinsono bei Alzheimerio ligos, vėžys ir diabetas. Antra vertus, kurti, o po to naikinti žmogaus embrionus tolygu abortui ar žmogžudystei. Juk nevalia pamiršti, kad embrionas - tai gyvas žmogiškas padaras, turintis unikalų genetinį kodą, o ne padrikas ląstelių rinkinys.


Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija