Atnaujintas 2003 m. sausio 10 d.
Nr.3
(1107)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė šiandien
Aktualijos
Ora et labora
Laikas ir žmonės

Mums rašo
Atmintis
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Ir žiemą atokvėpio nebus

Kai prieš pat Naujuosius metus čečėnų kovotojai Džochargaloje (Grozne) susprogdino marionetinės Čečėnijos administracijos pastatą, iš kurio liko tik griuvėsių krūva, gerokai pritilo Kremliaus propaganda, teigusi, kad kova su čečėnų „banditais“ beveik baigta. Dabar Rusijos prezidentas V.Putinas netgi tiesiogiai nekaltino čečėnų „banditų“, o sprogimą Grozne priskyrė kažkokiems mistiniams tarptautiniams teroristams, kuriems esą nepatinka V.Putino pastangos priimti Čečėnijos „konstituciją“ ir įvesti vos ne demokratiją…
Po to, kai praėjusių metų rudenį Čečėnijoje buvo numušti du rusų sraigtasparniai MI-26 ir MI-24, buvo paskelbta, jog čečėnų kovotojai nebesugeba surengti karinių operacijų sausumoje, atakuodami okupacinės armijos postus ar kitus objektus, bei užpuldinėti karines vilkstines, jie ėmėsi atakuoti oro taikinius. Pasirodo, kad jie gana sėkmingai atakuojami ir ore, ir žemėje.
Rusijos spaudoje pasirodė pranešimų, kad Čečėnija, prezidento Aslano Maschadovo žmonės, dar prieš pusantrų metų nusipirko daugiau kaip 150 nešiojamųjų raketinių-zenitinių kompleksų „Igla“. Ir ne kokių nors senų, o pačios naujausios konstrukcijos, kokių dar neturi dauguma Rusijos armijos priešlėktuvinės apsaugos dalinių. Tačiau iki šiol neaišku, iš kokių šaltinių čečėnų kovotojai įsigijo šiuos kompleksus. Vieni kariniai apžvalgininkai teigia, kad raketinius kompleksus „Igla“ čečėnams pardavė aukšti rusų armijos karininkai, kiti gi tvirtina, kad raketas čečėnams be jokių tarpininkų pardavė jų gamintojai – karinio pramoninio komplekso vadovai. Dėl tokių kaltinimų labai nejaukiai pasijutę armijos generolai ir KPK atstovai ėmė vienbalsiai neigti tokius pranešimus ir ieškoti kaltų užsienyje. Esą A.Maschadovas turi savo žmonių gana įtakinguose Ukrainos ir Lenkijos valdžios sluoksniuose, todėl raketos „Igla“ ten ir buvo nupirktos ar net „padovanotos“ čečėnams. Tai, žinoma, aiški nesąmonė, tačiau kodėl gi jų neskleisti, jeigu daugelis Rusijos žmonių tuo tiki? Ir patys rusų generolai pripažįsta, kad raketos „Igla“, kurių turi čečėnų kovotojai, yra labai pavojingas ginklas, nereaguojantis į jokias lėktuvų ir sraigtasparnių apsaugos sistemas, visų pirma vadinamąsias šilumines gaudykles. Todėl dabar Maskva, teisindama savo vykdomą čečėnų tautos genocidą, gąsdina amerikiečius, jog čečėnų „banditai“ parduos „Igla“ klasės raketas Osamos bin Ladeno teroristams, o tada amerikiečių lėktuvams, ir kariniams, ir civiliniams, ateis juodi laikai.
Tuo tarpu Kremlius, nesugebėdamas palaužti čečėnų kovotojų pasipriešinimo, griebiasi įvairiausių triukų. Kaip visada, ieškoma kaltų dėl nesėkmių. Ir ne tik tradicinių tarp „iešmininkų“, bet ir „mašinistų“. Rusijos armijoje netyla beveik atvirai reiškiamas nepasitenkinimas ir tebesvarstomas skandalas, kai prezidentas V.Putinas netikėtai atleido iš pareigų okupacinių Rusijos ginkluotųjų pajėgų Čečėnijoje vadą generolą G.Troševą. O juk visai neseniai šiam generolui už nuopelnus kovoje su čečėnų „banditais“ buvo suteiktas Rusijos didvyrio vardas. Rusijos karinis apžvalgininkas Andrejus Uglanovas atkreipia dėmesį, jog tai, kokia skuba buvo susidorota su generolu G.Troševu, rodo, kad V.Putinas tiktai laukė patogaus momento juo atsikratyti ir išstumti jį iš pavojingo žaidimo, vykstančio Rusijos generaliteto sluoksniuose, kuriuose atvirai reiškiamas nepasitenkinimas V.Putino karine politika. Maskvoje jau senokai kalbama, kad V.Putino kariniai patarėjai G.Pavlovskis ir S.Kordonskis tiesiog užvertė prezidentą raportais ir pranešimais, kad vienintelį ir labai rimtą pavojų V.Putinui ir dabartinei Rusijos valdžiai kelia generolai, o G.Troševas yra generolų sąmokslo variklis. Teigiama, jog labai nepatenkinti esama padėtimi armijoje ir šalyje beveik visi, be išimties, Čečėnijoje tarnavę ir tarnaujantys generolai bei kiti aukštieji karininkai.
Kol kas generolas G.Tro-ševas laukia naujo paskyrimo. Apžvalgininkai neatmeta galimybės, kad šis politikas gali būti paskirtas V.Putino patarėju Čečėnijos klausimais. Kitaip tariant, kad būtų visada „po ranka“ ir pernelyg neužsiimtų tuo, kuo nereikia. Tačiau pasirodė pranešimų, kad generolas G.Troševas įsižeidęs atmetė tokį Kremliaus pasiūlymą, pareiškęs, jog tapo intrigų auka. Labai gerai informuoti Rusijos valdžios pareigūnai tvirtina, jog G.Troševas tapo ne Kremliaus, o Rusijos marionetės Čečėnijoje Achmado Kadyrovo intrigų auka. Mat A.Kadyrovas esą labai bijo, nes po V.Putino organizuojamo „referendumo“ Čečėnijoje dėl Čečėnijos konstitucijos G.Troševas neseniai visai rimtai pretendavo tapti Čečėnijos prezidentu. Beje, net čečėnų laisvės kovotojams simpatizuojančių čečėnų gretose, ypač tarp inteligentų, sklando idėja, kad rusų generolas būtų geresnis prezidentas nei A.Kadyrovas ir jo giminės klanas, kuris galutinai išvogtų viską, kas dar liko, ir pačius čečėnus plėštų daugiau nei okupacinė kariuomenė.

Petras KATINAS

© 2003 "XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija