Atnaujintas 2003 m. gegužės 28 d.
Nr.41
(1145)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Lietuva
Kultūra
Krikščionybė ir pasaulis
Žiniasklaida
Žvilgsnis
Atmintis
Literatūra
Istorija ir dabartis
Nuomonės
Istorijos vingiai
Rinka


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Į kovą su vėjo malūnais

Rusijos statistikai teigia, kad Rusijoje bendra kyšių suma - tiesiog fantastiška, daugiau kaip 30 milijardų dolerių kasmet! Tai daug kartų viršija švietimui, sveikatos apsaugai, kultūrai skirtas biudžeto lėšas. „Buitiniai“ kyšiai vertinami trimis milijardais dolerių per metus, ir kiekvienas rusas (įskaitant senelius ir vaikus) kas mėnesį jiems skiria 250 rublių. Prie buitinių kyšių priskiriami kyšiai gydytojams, jaunesniajam medicinos personalui, kelių milicijai. Jiems reikia duoti ne tiek jau ir daug. Pavyzdžiui, kelių milicininkui vienkartinei duoklei pakanka ir 200 rublių. Tačiau jeigu tuos 200 rub. reikia mokėti kelis kartus per dieną, tai jau susidaro gana apvali suma. Rusijos tolimųjų reisų vairuotojai vienu balsu tvirtina, jog kelių milicijos, vadinamos GAI (Valstybinė automobilių inspekcija), pareigūnų įžūlumas peržengė visas įmanomas ribas. Rusijos spaudoje jau buvo rašyta, kad kažkoks kelių milicijos kapitonas vos už 400 rublių pats palydėjo apsiginklavusių čečėnų kovotojų koloną į Budionovską, o Maskvos milicija išdavė naujintelaičius pasus čečėnams, užgrobusiems Dubrovkos kultūros centrą. Ir kiekviename Rusijos regione kelių milicijos kyšių dydis skirtingas. Labiausiai ji siautėja aplink Maskvą ir Sankt Peterburgą, ir jos niekaip kitaip nevadina kaip kelių plėšikais.
Kur kas daugiau reikia mokėti norint įstoti į aukštąsias, ypač prestižines mokyklas. Tam reikia pakloti nuo penkių iki penkiolikos tūkstančių dolerių, o stojant į kai kurias specialybes nepakanka ir 30 tūkstančių. Jeigu turėtume galvoje, kad pragyvenimo minimumas Rusijoje - du tūkstančiai rublių per mėnesį, tai toks kyšininkavimo mastas labiausiai pakenkia mažas pajamas turintiems žmonėms ir pensininkams. Juk, pavyzdžiui, susirgus, kai kyšiai medikams beveik įteisinti, tenka atimti iš savęs ir šeimos paskutinį kąsnį.
„Apžvalgykite pagaliau aplink, - Valstybės Dūmos posėdžių salėje šaukė kolegoms Liaudies partijos ir Liaudies deputatų frakcijos lyderis Genadijus Raikovas, - kyšininkai absoliučiai nebaudžiami dalimis išparduoda šalį!“ Pagaliau Dūma, nors ir labai nenoromis, ėmė svarstyti įstatymo projektą, kaip pažaboti korupciją. Įstatymo projektas gal ir neblogas. Pavyzdžiui, viename jo straipsnyje korupcija įvardijama ne tik kaip kyšio davimas ar ėmimas, bet ir ryšių ar asmenų, galinčių duoti ar surasti potencialius kyšių davėjus, paieška. Taip pat siūloma uždrausti visų lygių valdininkams imti dovanas. Ypač kelionių į užsienio šalis dovanojimu. Taip pat siūloma uždrausti priimti „dovanas“ ir artimiausiems valdininkų giminaičiams. Be to, siūloma ypač griežtai „sijoti“ į valdžios organus ateinančius dirbti žmones iš komercinių struktūrų ir valdininkams įvesti visuomeninę bei parlamentinę kontrolę. Tiesa, nieko nesakoma, kaip visuomenė juos kontroliuos. Įstatymo projektas taip pat numato, jog nukentėjusieji dėl valdžios korupcijos galės per teismą išsireikalauti padengti patirtus nuostolius. Na, o kol kas „nuostolius“ patiria tik šio antikorupcinio įstatymo pateikėjai. Kaip teigė Liaudies deputatų frakcijos vadovo pavaduotojas Arkadijus Baskajevas, frakcija, pateikusi įstatymo projektą, patiria milžinišką spaudimą iš pačių aukščiausių valdžios pareigūnų. O vyriausybė kelis mėnesius nesiteikė pareikšti savo požiūrio į minėtą įstatymą. Tačiau projekto pateikėjai nesirengia pasiduoti. Liaudies deputatų frakcija jau paskelbė apie plačios visuomeninės akcijos „Rusijos liaudis ir Liaudies partija - prieš korupciją“ pradžią. Akcijos tikslas - surinkti kuo daugiau konkrečių faktų apie kyšininkavimą ir pradėti vykdyti programą „Liaudies advokatas“, kurios tikslas - padėti nukentėjusiesiems nuo kyšių ir duoklių prievartautojų.
Rusijos politikos apžvalgininkai labai skeptiškai vertina tokias iniciatyvas ir teigia, kad korupcijos devyngalvis slibinas taip įsisiautėjo, jog, ir pavykus nukirsti bent vieną jo galvą, bemat ataugs dar devynios.

Petras KATINAS

© 2003 "XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija