Atnaujintas 2003 m. rugsėjo 3 d.
Nr.67
(1171)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Lietuva
Istorija ir dabartis
Valstybė ir Bažnyčia
Susitikimai
Kultūra
Žvilgsnis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

„Širšių medus“

Rašytojas Kazys Saja dėkoja, kad Marcinkonių kaimo teatras ,,išleido į gyvenimą“ jo kūrinį

Marcinkonyse vyko ketvirtasis mėgėjiškų kaimo teatrų festivalis ,,Širšių medus 2003“. Marcinkoniškiai ir svečiai turėjo progą pamatyti trijų vienų geriausių šalyje kaimo teatrų spektaklius: Marcinkonių kaimo teatro suvaidintą K.Sajos pjesę ,,Maišas, kuriame nugalabijo šešką“(režisierės R.Avižinienė ir N.Čaplikienė), Trakų ,,Karališkojo teatro“ suvaidintą A.Fedo komediją ,,Žvakelė užgeso“ (režisierius V.Mikalauskas) ir A.Kazragio ,,Žentelį“, Matuizų teatro suvaidintą V.Čiplio komediją ,,Medinė piela“(režisierė I.Čaplikienė).


Pažaislio vasaros baigiamasis

Iš kairės: dirigentas Petras Bingelis ir
solistai Joana Gedmintaitė ir Erikas Kurmangalijevas

Visuomet liūdna atsisveikinti su vasara. Ir su draugais, su kuriais bendravai visą vasarą, nepriklausomai nei nuo oro, nei nuo nuotaikos... Tuo vasaros draugu kauniečiams ir miesto svečiams jau aštuntą kartą buvo Pažaislio muzikos festivalis.
Vasara išeina su paskutine rugpjūčio diena ir Pažaislio festivalis šiais metais atsisveikino su savo ištikimais klausytojais bei gerbėjais rugpjūčio 31 dieną. Tą pačią dieną minėjome ir paskutinės okupacinės kariuomenės pasitraukimo iš Lietuvos dešimtmetį. Festivalio organizatoriai suderino šias datas ir pakvietė į Pažaislio vienuolyno prieigas klausytis premjeros – J.Loussier barokinių mišių XXI amžiui „Šviesos“.


Parkas pasipuošė skulptūromis

Anykščių miesto parkas šią vasarą pasipuošė išraiškingomis medinėmis skulptūromis, vaizduojančiomis mitologines būtybes: bičių deivę ir šeimos globėją Austėją, ugnies ir namų židinio deivę Gabiją, vaistažolių dievą Ragių, atmosferos ir gamtos valdytoją Perkūną, taip pat Vaidilutę, Krivį ir, žinoma, su legenda apie Anykščių vardo atsiradimą susijusį bajorą Nykštį ir devynis jo sūnus. Padavimai byloja, jog ant Kalitos kalno stovėjusi bajoro Nykščio pilis. Joje gyvenę ir devyni bajoro sūnūs su savo žmonomis. Kartą bajoras Nykštys su savo sūnumis išjojo į karą ir tenai krito mūšyje. Nepakeldama skausmo dėl mylimo vyro - jauniausiojo Nykščio sūnaus Putino, - jo žmona Onutė nusiskandino netoli pilies tekančioje upėje. Nuo to laiko esą upė pradėta vadinti Anykšta, o miestą, įsikūrusį prie tos upės, - Anykščiais...


Nuotraukose – kryžiai

Kaune, Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje, atidaryta fotomenininko Adomo Varno fotografijos darbų paroda, kurioje eksponuojami Lietuvos kryžiai. Trijuose stenduose rodoma daugiau nei šimtas įvairiausių kryžių. Vieni jų stovi atvirame lauke, kiti – šalia kelio ar prie sodybos.

 

Gatvės gyventojams atminti

Kryžiaus meistras Antanas Klova prie savo namo Staniūnų gatvėje

Panevėžyje, šalia Ramygalos gatvės, ties ta vieta, kur yra akmenų malūnas, greta pastatytas medinis kryžius. Jis yra skirtas į Amžinybę išėjusiems šios gatvės gyventojams atminti. Kryžiaus projekto autorė – Panevėžyje dirbanti muziejininkė Joana Viga Čiplytė. Šiemet skaitytojus aplankė jos ranka rašyta knyga „Einu gyventi“. Tai įspūdingas pasakojimas ir apie Ramygalos gatvės miestelėnų gyvenimą, vaikų pomėgius ir nuotykius. Apybraižoje dominuoja autobiografiniai motyvai.
Šešių metrų aukščio kryžių padirbo panevėžietis Antanas Klova.Tai tautodailininko vienas didžiausių darbų. Minėjimas prie kryžiaus, kuriame bus prisiminti jau mirę Ramygalos - vienos gražiausių miesto gatvių - gyventojai, įvyks rugsėjo 5 dieną 15 val.
Tautodailininkas A. Klova - žinomas medžio meistras. Anuomečiame Kauno S. Žuko dailės technikume jis įgijo taikomosios dailės ir medžio meninio apdirbimo specialybę. Iš Pasvalio krašto kilusio tautodailininko kūrinių galima rasti daugelyje šalies vietų. Tai dažniausiai kryžiai ir koplytstulpiai. Menininko atliktų darbų yra iškeliavę į užsienį. Meistras mėgsta daryti ir nedidelius dirbinius. Medyje jis yra įamžinęs nemažai Lietuvos bažnyčių.