Atnaujintas 2002 m. sausio 4 d.
Nr.1
(1008)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Ora et labora
Darbai
Atmintis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai

Netekome garbingo prelato

A.A prel. Kazimieras Dulksnys (1910-1935-2001)

Panevėžio vyskupija 2001-aisiais neteko penkto kunigo, vyskupijos patriarcho prelato Kazimiero Dulksnio.
Kazimieras gimė 1910 m. vasario 9 d. Juozo ir Veronikos Dulksnių šeimoje, buvo jauniausias. Be jo dar augo du broliai ir keturios seserys. Ilgaamžiai, bet jau mirę tėvai buvo vidutiniai Skodinių kaimo (Kupiškio parapija) ūkininkai.
Mokėsi K.Dulksnys Kupiškio pradžios ir vidurinėje mokyklose, Rokiškio gimnazijoje, 1928-1931 metais - Kauno kunigų seminarijoje, Kaune, Vytauto Didžiojo universitete, Teologijos fakultete. 1935 m. birželio 15 d. arkivyskupas Juozapas Skvireckas Kauno Arkikatedroje jį įšventino kunigu.

Prel. Kazimieras Dulksnys


Vyskupas, žvelgiąs iš knygos puslapių

Okupacijos, nutraukusios pradėtus istorikų darbus, lėmė tai, kad daugelis ryškių mūsų tautos asmenybių dar tebedunkso užmaršties ūkuose, kuo toliau, tuo prieštaringiau, nevienareikšmiškiau yra vertinamos. Viena tokių asmenybių yra Vilniaus vyskupas kunigaikštis Ignas Jokūbas Masalskis, apie kurį iki šiol lietuviškai buvo mažai rašyta. Lietuvos Respublikos nepriklausomybės dvidešimtmetis, davęs pradžią mūsų istoriografijai, buvo nepakankamas laiko tarpas tyrinėjimams. Be to, Vilniaus krašto okupacija taip pat nepalankiai veikė... O kai buvo atgautas Vilnius, kitų okupantų grėsmė daugelį istorikų išvijo iš tėvynės, atitolino nuo istorijos šaltinių. Tai objektyvios sąlygos, dėl kurių buvo likęs užmarštyje vyskupo I.J.Masalskio vardas. Neseniai viskas pasikeitė. Ši plačiai išsiskleidusi asmenybė žvelgia į mus iš Viktoro Petkaus solidžios knygos "Vilniaus vyskupas kunigaikštis Ignas Jokūbas Masalskis", išleistos 2000 metais. Knyga buvo pristatyta pernai spalio 6 dieną Verkių rūmuose. Nors autorius pabrėžė, kad šis veikalas nepretenduoja į mokslinį kūrinį, yra tik pažintinio pobūdžio, bet kalbėję mokslininkai - akademikas Antanas Tyla, kun. prof. Pranciškus Vaičekonis, dr.Juozas Lebionka - pripažino knygos istorinę vertę, buvo dėkingi autoriui už surastus ir pirmą kartą publikuojamus šaltinius.

Vyskupas Ignas Jokūbas Masalskis
(1729-1794)


Nuo Šešupės krantų atėjęs...

A.A kun. Juozas Vaišnys, SJ, (1913-1943-2001)

"...Dabar kai kas mano, kad mes, norėdami turėti pašaukimų, turime užkalbinti jaunuolius, juos paraginti. Bet su mano pašaukimu buvo visiškai kitaip. Man atrodo, kad manęs niekas neragino. Ir aš niekam apie tai nesakiau net per visą savo gimnaziją. Pasakiau tik jau baigdamas gimnaziją savo tėvams. Bet prieš tai niekas nežinojo: nei tėvai, nei kiti mano draugai, nei kapelionai. Atsimenu, kad, jau baigiant aštuntą klasę, ėjau kartą sekmadienį į bažnyčią ir mane pasivijo mūsų kapelionas kunigas Petrika, kuris ten, Bažnyčios gatvėje, gyveno. Ir jis sako: "Na, tai dabar baigi gimnaziją. O ką manai studijuoti?" Aš sakau: "Na, nežinau, pažiūrėsim". O aš tada jau buvau galutinai susitaręs su jėzuitais stoti pas juos. Jis tada man sako: "Na, žinai, dabar visos sritys labai užimtos. Tai gal dar miškininkystėje būtų daugiau galimybių". - "Galbūt. Pažiūrėsim", - atsakiau..."


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija