Tautodailininkų gretos gausėja
|
Danutė Vaskelaitė po daugelio
metų savo darbus
ir kūrybą patikėjo kraštiečiams
|
Advento laikotarpiu tautodailininkai tradiciškai rengia
parodas. Ukmergės kultūros skyriaus vedėjas Julius Zareckas pasidžiaugė,
jog šios gražios tradicijos nenunyksta, o šiais metais savo darbus
pristatė net dvylika tautodailininkų. Kraštotyros muziejaus direktorė
V.Sakolnikienė pasveikino susirinkusiuosius su artėjančiomis šventėmis
bei palinkėjo kūrybinės sekmės. Muziejų šį kartą papuošė net 137
darbai, kuriuos pristatė 31 autorius.Tautodailininkų sąjungos pirmininkas
Rimas Zinkevičius paprašė visus tylos minute pagerbti Amžinybėn
iškeliavusius pirmuosius šios sąjungos veteranus S.Baškauskienę,
I.Kvieską. Susirinkusieji klausėsi Ievos Bujokaitės fortepionu atliekamų
kūrinių, žiūrėjo videofilmus apie Rokiškio drožėjų stovyklą ir R.Zinkevičiaus
Rūpintojėlio skulptūros atidengimo ceremoniją Vengrijoje.
Pirmą kartą savo darbus pristato visuomenei
Parodos organizatoriai teigia, jog ypač aktyviai parodoje dalyvauja jauni žmonės, tačiau į parodos atidarymą atskubėjo ne visi. Apie savo kūrybą papasakojo Vidas Svalbonas, Danutė Vaskelaitė, Sonata Ordienė, Igoris Bogda, Veronika Baltrūnienė, Bronius Čepelė.
Tautodailininkų sąjungos pirmininkas R.Zinkevičius paminėjo, jog retėja medžio drožėjų, mezgėjų gretos. Jis maloniai pakvietė naujus narius stoti į sąjungą, priminė, jog gegužės mėnesį Panevėžyje vyks metinė šios sąjungos narių paroda. Pasak pirmininko, pasibaigus parodai, bus apdovanotas tautodailininkų parodos laureatas, kurį išrinks lankytojai.
B.Čepelė, dirbęs tuomečiame Ukmergės technikume, jokiu amatu neužsiiminėjo. Pensininkas prisipažįsta, kad būdamas Kaune aplankė muziejų, kuriame buvo daug gražių drožinių. Anot jo, taip kilo ūpas pačiam pasidaryti. B.Čepelė drožia smulkius daiktelius, skirtus buičiai. E.Urbonavičienei labai patinka megzti paukščius: gaidžius, vištas, kalakutus. S.Ordienė teigia, jog ji tautodailėje dar ieško savo kelio. Moteris parodoje pristato tapybos, tekstilės darbus. R. Bujokienė užsiima audimu, ieško naujų raštų. V.Svalbonas šiuo metu pina verbas. Vyras gyvenime bandė piešti, drožti, tačiau nesėkmingai. Jis sakė, jog pirmąsias savo verbas sukūreno krosnyje.
Gimtinės trauka
D.Vaskelaitė į parodą atvyko iš Kauno. Savo gyvenime daug kur eksponavau darbus, tačiau šiemet aš pirmą kartą grįžau į Ukmergę, į gimtinę. Kažkokia neapsakoma trauka grįžti. Darbų paroda buvo surengta mano pirmojoje Šešuolių mokykloje. Mano tėviškė - Ąžuolynės kaimas, netoli Liaušių. Liaušiuose buvo surengtas mano kūrybos vakaras, dešimtoji personalinė kūrybos darbų paroda, - pasakoja kraštietė. Pasak D.Vaskelaitės, taip netikėtai, Liaušių seniūno dėka, jos darbai atkeliavo į Ukmergę. Į parodą tautodailininkė atsivežė ir savo poezijos knygelę Lado. Autorė teigia, jog žodis lado turi istorinę, tautosakinę reikšmę, linkintis gero. Šią knygelę puošia autorės medžio drožinių iliustracijos. D.Vaskelaitė yra parašiusi dar dvi knygeles, tačiau viena, dėl pinigų stokos, guli namų stalčiuje, kita - leidykloje. Tautodailininkė dalyvauja tarptautinėse, respublikinėse parodose. Pernai akvarelės darbai buvo eksponuojami Plungės tarptautinėje parodoje, užpernai - Lietuvos moterų parodoje Vilniuje. Kasmet vasario 16-ąją ir kovo 11-ąją Kauno apskrities bibliotekoje ir Kauno filharmonijoje dailės parodas puošia autorės darbai. Pernai D.Vaskelaitė parodose dalyvavo kartu su savo dukra Raminta Džiuljeta Čebatoraite. Žymi dailininkė, tapytoja, grafikė R.D.Čebatoraitė iliustravo A.Pakėno bei R.Pakėnienės kūrybos knygeles. D.Vaskelaitė Kauno Sfinkso menininkų klubo narė, jos darbai buvo eksponuojami Klaipėdoje, Nidoje.
Tautodailininkė teigia, jog didžiulis darbas ant drobės iš pagaliukų sunkiai telpa jos kambaryje. Šiuo metu jis puikuojasi Kauno savivaldybėje. Dar vieną darbą priglaudė Kauno arkivyskupija.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
Ukmergė
Reginos MACKELIENĖS nuotrauka
© 2004 "XXI amžius"
|