Trojkos kalkuliacijos
Petras KATINAS
|
Plerpiantis variklis
Jauniaus Augustino piešinys
|
Kai kurie politologai ir politikos apžvalgininkai,
netgi gana solidūs, užsipuolė Tėvynės sąjungą ir opozicijos lyderį
Andrių Kubilių, kad esą jie yra negabūs politikai, nesugebantys
net apskaičiuoti kito ėjimo politinėje šachmatų partijoje. Esą tai
TS pastangomis pasinaudojo rusų oligarchas V.Uspaskichas ir nuvertė
padoriausią valdančiosios koalicijos partnerį, socialliberalų
lyderį ir jau buvusį Seimo pirmininką Artūrą Paulauską. Beje, vienas
iš socialdemokratų vadų europarlamentaras J.V.Paleckis pripažino,
jog nė vienoje demokratinėje Europos valstybėje dar nebuvo tokio
atsitikimo, kad parlamento vadovas išmetamas tarsi musė iš barščių.
Galėjo dar pridurti, kad niekur demokratiniame pasaulyje nėra ir
tokios valstybės, kurioje nežinia iš kur atsibastęs svetimtautis,
nežinia kokiais būdais susikrovęs savo milijonus, verčia parlamento
vadovą, šokdina Premjerą ir net taikosi nuversti Prezidentą. Aišku,
ne šiam oligarchui, netgi pasitelkus tokias personas kaip L.Graužinienė,
A.Bosas, netgi K.Prunskienę su A.Pekeliūnu ar visiškai pasimetusius
socdemų strategus, įvykdyti faktišką perversmą valdžioje. Todėl
visiškai teisus opozicijos lyderis A.Kubilius, pareiškęs, kad opozicija
ir siekė išbandyti vadinamosios koalicijos tvirtybę. Ta tvirtybė,
pasirodo, buvo tiktai butaforinė. Visi partneriai, tarsi kokie šakalai,
nuo pat savo susibūrimo draugėn vien tik ir stengėsi pakišti koją
vienas kitam, dantimis išplėšti kuo daugiau valdžios postų ir postelių.
Opozicija net ir nesistengė nuversti Seimo Pirmininko, o tiktai
atkreipti dėmesį į didelę netvarką bei savivalę Seimo kanceliarijoje.
Taigi prasidėjusios rietenos dėl postų tarp V.Uspaskicho, A.Brazausko
ir K.Prunskienės tik dar kartą įrodo tos koalicijos tvirtybę.
Pastarosios akiplėšiškumas, turint Seime vos devynių narių frakcijėlę,
tiesiog stebina. Matyt, kažkas labai galingas stovi už šios politinės
avantiūristės pečių, kaip, žinoma, ir už V.Uspaskicho. Štai tą ir
norėjo išsiaiškinti Tėvynės sąjunga ir kiti opozicijos parlamentarai.
Išsiaiškinti tos koalicijos gyvybingumą ir akivaizdžiai visiems
parodyti, kad ši kompanija nesugeba valdyti valstybės, kuri, kaip
pasirodo, šiam triumviratui tėra paskutinėje vietoje. Dabar net
visiškiems politiniams analfabetams turėtų atsiverti akys, kam atidavė
savo balsus per praėjusius Seimo rinkimus, kartu ir gerai pagalvoti,
kam atiduos savo balsus per 2007 metų savivaldybių rinkimus. Laukti
išties nebėra kada. Ta proga galima būtų priminti iniciatyvinei
grupei, kuri rengiasi surinkti 300 tūkstančių Lietuvos gyventojų
parašų kaip padėką Islandijai, pirmajai pripažinusiai atkurtąją
Lietuvos nepriklausomybę, jog atėjo metas rinkti parašus nepasitikėjimui
išreikšti visiškai susikompromitavusiai, vien tik savo kailiu besirūpinančiai
dabartinei valdžiai. Vargu ar dar yra kitas koks nors kelias. Kol
dabartinė trijulė nepasidalys ES milijonų, tol iš valdžios nesitrauks.
Tuo galima neabejoti. Pešis dėl kiekvienos ministro ar viceministro
kėdės, dalysis Seimo komitetų ir komisijų pirmininkų postus, bet
nesitrauks.
Visuomenės nuomonės tyrinėtojai nepaliauja skelbti, kad Lietuvos visuomenė tampa visiškai pasyvi. Per 40 proc. rinkėjų nežino, už kokią partiją balsuoti, net iš viso neketina dalyvauti rinkimuose. Tą pasyvumą galima suprasti. Juk ta visuomenė nuolat krečiama politinių ar pseudopolitinių batalijų, politikuotojų draskymosi ir tarpusavyje karštligės pakratoma. O juk kiekvienam aišku, kad karštligė nenormali būsena, ilgai jos neištversi. Žmonės pasidarė pikti. Ilgi okupacijos dešimtmečiai išmušė jiems iš po kojų asmens laisvės pagrindą, padarė žmogų amžinu socialistinės valstybės samdiniu, baudžiauninku, vergu. Šioje srityje taip greitai visko nepakeisi. Tuo labiau kad ir pastangų pakeisti nededama jokių. Dargi atvirkščiai. Ta egzistavusi nužmoginimo sistema, ypač dabartinės nomenklatūrinės-oligarchinės valdžios vėl atgaivinama, nesudaro elementariausių sąlygų, jog žmogus panorėtų ir galėtų būti laisvas, o ne valdžios vergas.
Kad nesiskaitoma su piliečiais, pakankamai aišku. Tačiau per visą atkurtosios nepriklausomybės laikotarpį pirmas kartas, kai valdančioji politinė jėga be ceremonijų išmetė savo partnerį, nors dar iš vakaro prisiekinėjo vos ne ištikimybę jam. Atrodo, lyg ir nieko ypatinga neatsitiko. Kaip pažymėjo parlamentaras E.Masiulis, buvo keturi nušauto briedžio, t.y. ES pinigų valgytojai, liko trys. Ir kaip tragikomedija, atskleidžianti visas valdančiosios grupuotės plikbajoriškas ambicijas, atrodo visą povelykinę savaitę buvusios derybos, primenančios vaikėzų peštynes, dėl dviejų ministrų ir Seimo komitetų bei komisijų vadovų postų. Ministrai, metę visus darbus, puolė derėtis ir plėšytis tarpusavyje. Kaip, beje, ir jų pavaduotojai, apskričių viršininkų pavaduotojai, kurių postais irgi iš naujo dalijamasi. Nustumiami į antrąjį planą netgi Mažeikių naftos reikalai. Tad kas gi gali paneigti ne tik opozicijos, bet ir politikos specialistų nuogąstavimus, jog, pasinaudojant vidine politine sumaištimi, sąmoningai įgyvendinamas Kremliaus planas perimti Mažeikių naftą, A.Brazauskui, V.Uspaskichui ir K.Daukšiui padedant. O K.Prunskienės apetitai tiesiog didėja akyse. Ji pareikalavo, kad valstiečiams liaudininkams atitektų socialinės apsaugos ir darbo ministro postas. Kaip teisėtai priklausantis. Kas nustatė tą teisėtumą niekas nežino. Baigiantis suriesti į ožio ragą visą sveikatos apsaugos sistemą darbietis ministras Ž.Padaiga įrodinėjo, kad abiejų ministrų kėdės užsienio bei socialinės apsaugos ir darbo irgi teisėtai priklauso būtent V.Uspaskicho komandai.
Šitokioje raizgalynėje dar vieną siurprizą pateikė retai pasirodantis Seimo rūmuose Kazys Bobelis. Po trijų mėnesių nežinia kur dingimo jis kibo į darbą: pareiškė nebenorįs būti valstiečiu liaudininku ir pereinąs pas tikruosius Lietuvos žmonių gynėjus paksininkus. Matyt, K.Bobelis nori sumušti visų perbėgėlių rekordus. Atlikęs savo juodą darbą sugriaunant Krikščionių demokratų partiją, vėliau susidėjęs su R.Paksu, dar vėliau prisiglaudęs po K.Prunskienės sparneliu, šis veikėjas, taip ir nepadaręs Lietuvai nė vieno gero darbo, visada balsavęs už LDDP teikiamus įstatymų ir pataisų projektus, savo pasitraukimu iš K.Prunskienės kompanijos nieko nepakeitė. Juk iš esmės ir R.Paksas ar K.Prunskienė su A.Brazausku vieno lizdo paukščiai. Todėl Socialdemokratų frakcijos seniūnas J.Olekas, vis dažniau atimantis duoną iš brazauskininkų partijos senųjų ideologų, pasakius, kad, K.Bobeliui perėjus į paksininkų opoziciją, valdančioji koalicija nebeturės daugumos parlamente, tiktai pasišaipė. Pasak jo, K.Bobelis yra ištikimas ir išbandytas kadras, visada balsuojantis taip, kaip reikia. Beje, tai jis daro nuo pat pirmosios savo atsiradimo Lietuvoje dienos. Kita vertus, Valstiečių liaudininkų frakcijos seniūnė A.Staponkienė atskleidė ir tikrąsias K.Bobelio perbėgimo pas paksininkus priežastis. Pasirodo, K.Bobelis pasitraukė todėl, kad K.Prunskienė nepasiūlė jam užsienio reikalų ministro posto, kurio esąs vienintelis vertas, nes puikiai išmano ne tik diplomatinį darbą, bet ir etiketą.
Be K.Bobelio dar vieno perbėgimo, savo nepaprastą norą išlikti valdžioje bet kokia kaina demonstruoja ir vis dar socialinės apsaugos ir darbo ministrė V.Blinkevičiūtė. Ji buvo atsiėmusi savo atsistatydinimo pareiškimą ir paaiškino, kad jos išlikimo rūpintojėlės pareigose trokšta ne tik Premjeras, bet ir Prezidentas, o svarbiausia Lietuvos žmonės. Esą milijonas Lietuvos pensininkų ir 300 tūkst. neįgaliųjų tik jos rūpesčiu dar gyvena šioje nuodėmingoje žemėje. Antraip jau buvusio koalicijos kolegos sveikatos apsaugos ministro darbiečio rūpesčiu seniai būtų iškeliavę į geresnį pasaulį. Nebūtų nieko nuostabaus, jeigu rūpintojėlė dėl ministro kėdės išsaugojimo taptų darbiete ar socdeme. Skirtumas, žinoma, nedidelis. Ir pernelyg smerkti šios ponios nėra už ką. Taip jau išmokyta savo pirmtakų iš senosios partinės nomenklatūros: jeigu jau pakliuvai į valdantįjį klaną, tai privalai jame ir išlikti.
Pirmadienį V.Blinkevičiūtę vis dėlto Premjerui naujai įteikė atsistatydinimo pareiškimą.
© 2006 XXI amžius
|